Aprelin 4-də AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda ölkəmizdə 11 aprel prezident seçkiləri ilə bağlı toplantı keçirilib.
Tədbiri institutun şöbə müdiri, akademik Teymur Bünyadov açaraq bildirib ki, aprel ayının 11-də xalqımızı konstitusiya ilə təsbit olunmuş demokratik prinsiplərə əsaslanan seçkilər gözləyir. O, KİV-lərdə namizədlərə öz təbliğat-təşviqat kampaniyalarını aparmaları üçün demokratik və ədalətli şəraitin yaradıldığını söyləyib.
Akademik vurğulayıb ki, dövlətimizin başçısının elmin inkişafı, cəmiyyətdə alimlərin nüfuzunun artırılması istiqamətində həyata keçirdiyi siyasət elmi ictimaiyyət tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanır. T.Bünyadov elm adamlarının qarşıdakı prezident seçkilərində İlham Əliyevi dəstəkləyəcəklərinə əminliyini ifadə edib.
Sonra institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə elmlər doktoru Nəcəf Müseyibli çıxış edərək Prezident İlham Əliyevin əməli fəaliyyəti nəticəsində Azərbaycanın yüksək inkişaf mərhələsinə çatdığını vurğulayıb. Alim qeyd edib ki, respublikamızın dünya ölkələri arasında layiqli yer tutması Prezident İlham Əliyevin xalqımız və dövlətimiz naminə reallaşdırılan məqsədyönlü siyasətinin, düşünülmüş inkişaf proqramının məntiqli nəticəsidir.
Tədbirdə, həmçinin institutun ümumi işlər üzrə direktor müavini Malik Əliyev, Həmkarlar Təşkilatının sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Abuzər Ələkbərov, tarix elmləri doktorları - Əsədulla Cəfərov, Hidayət Cəfərov, Nərgiz Quliyeva və digərləri çıxış edərək prezident seçkilərində İlham Əliyevin namizədliyinin dəstəklənməsinin sabitlik, inkişaf və rifahın tələbi olduğunu bildiriblər.

В Институте археологии и этнографии состоялось заседание в связи с президентскими выборами 11 апреля
4 апреля в Институте археологии и этнографии НАНА состоялось заседание в связи с президентскими выборами, которые пройдут в нашей стране 11 апреля.
Открывая мероприятие, заведующий отделом института, академик Теймур Буниятов отметил, что 11 апреля наш народ ждут выборы, закрепленные конституцией и опирающиеся на демократические принципы. Он сказал, что в СМИ кандидатам созданы демократические и справедливые условия для проведения агитационной кампании.
Академик подчеркнул, что политика, осуществляемая главой нашего государства в направлении развития науки и повышения авторитета ученых в обществе, воспринимается с большим одобрением научной общественностью страны. Т.Буниядов выразил уверенность в том, что на предстоящих президентских выборах деятели науки поддержат кандидатуру Ильхама Алиева.
Затем заместитель директора института по научной работе, доктор исторических наук Наджаф Мусеибли в своем выступлении отметил, что в результате практической деятельностью Президента Ильхама Алиева Азербайджан достиг высокого уровня развития. Ученый отметил, что обеспечение достойного места нашей республики среди стран мира является результатом продуманной и целенаправленной политики Президента Ильхама Алиева.
На мероприятии заместитель директора института по общим делам Малик Алиев, председатель Профсоюзной организации, доктор философии по истории Абузар Алекперов, доктора исторических наук - Асадулла Джафаров, Хидаят Джафаров, Наргиз Гулиева и другие выступившие заявили, что поддержка кандидатуры Ильхама Алиева на президентских выборах - требование стабильности, развития и благосостояния.