AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda bu qurumun rəsmi veb-saytının, həmçinin institutun direktoru, akademik Telman Əliyevin elmi fəaliyyətini əks etdirən veb-saytın yeni versiyasının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan akademik Telman Əliyev institut və təşkilatların fəaliyyətinin geniş təbliğində saytların böyük rola malik olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, yüksək peşəkarlıqla hazırlanmış, müasir tələblərə cavab verən veb-saytlar qurumun güzgüsü rolunu oynamaqla yanaşı, onun beynəlxalq layihələrdə iştirakına geniş imkanlar yaradır. Alim hər iki veb-saytın yeni versiyasının yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu söylədi, saytların zəruri məlumatlarla təmin olunması və institutun fəaliyyətinin operativ işıqlandırılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Sonra İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov çıxış edərək AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən akademiyanın institut və təşkilatlarının veb-saytlarının müvafiq standartlara, eləcə də beynəlxalq, texnoloji, hüquqi və korporativ tələblərə uyğun hazırlanmasına böyük əhəmiyyət verildiyini, bu məqsədlə müvafiq qərarların qəbul olunduğunu söyləyib. Alim hazırda İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşlarından ibarət Monitorinq qrupu tərəfindən mütəmadi olaraq akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının veb-saytlarının monitorinqlərinin aparıldığını nəzərə çatdırıb.
Qeyd edib ki, bu gün AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının veb-saytları Azərbaycan elmində baş verən yeniliklərin dolğun şəkildə işıqlandırılmasında xüsusi əhəmiyyət kəsb edir və alimlərimizin fəaliyyəti, onların aldıqları elmi nəticələrə dair məlumatlar bu saytlar vasitəsilə operativ olaraq yayımlanır: “Bu isə, öz növbəsində, əldə olunan elmi nailyyətlərin kommersiyalaşdırılmasının sürətləndirilməsi baxımından geniş imkanlar açır”.
R.Ələkbərov bildirib ki, institutun mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış “www.isi.az” və “www.telmanaliev.az” veb-saytları AR Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş “Dövlət orqanlarının internet informasiya ehtiyatlarının yaradılması və idarə edilməsinə dair Tələblər”ə və AR Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin tələblərinə uyğunlaşdırılıb, təhlükəsizlik təmin olunmub. Məruzəçi, həmçinin saytın AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin Data mərkəzində yerləşdirildiyini söyləyib.
Sonra İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun proqramçısı Yusif Sadıyev “www.isi.az”, saytının strukturu haqqında ətraflı məlumat verib. Üç dildə (Azərbaycan, rus və ingilis) fəaliyyət göstərən veb-saytda “İnstitut haqqında”, “Xəbərlər”, “Elmi fəaliyyət”, “Dissertasiya Şurası”, “İnnovasiya fəaliyyəti”, “Beynəlxalq əməkdaşlıq” və digər bölmələrin, “Elanlar” blokunun yer aldığını, institutda keçirilən mühüm tədbirlərin “Fotoqalereya” və “Videoqalereya” bölmələrində öz əksini tapdığını qeyd edib. Veb-resursun sadə və genişləndirilmiş axtarış sisteminə malik olduğunu bildirən Y.Sadıyev internet-resursda “Faydalı keçidlər” və sosial şəbəkələrə keçidlərin mövcud olduğunu söyləyib.
Daha sonra proqramçı Sərxan Yolçuyev akademik Telman Əliyevin elmi fəaliyyətini əks etdirən “www.telmanaliev.az” saytının yeni versiyasını təqdim edib. Ən son texnologiyalar əsasında yaradılmış veb-saytın “Haqqında”, “Elmi əsərlər”, “Kadr hazırlığı”, “Layihələr”, “Patentlər”, “Mükafatlar”, “Elmi nəticələr”, “Tətbiq işləri”, “Xəbərlər”, “Qalereya” və digər bölmələri barədə məlumat verən məruzəçi saytın 3 dildə (Azərbaycan, rus və ingilis) fəaliyyət göstərdiyini bildirib. Həmçinin saytda “RNM ASP Stansiyaları”, “Kitablar”, “Videoqalereya” bölmələrinin və geniş axtarış sisteminin mövcud olduğunu söyləyən S.Yolçuyev veb-saytda yerləşdirilmiş bütün məlumatların saytın adminsitratoru tərəfindən idarə olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Təqdimatdan sonra müzakirələr aparıldı, suallar cavablandırılıb.
Daha sonra institutun əməkdaşı Vüsal Məmmədova hər iki veb-saytın idarə olunması üzrə təlim kursunu müvəffəqiyyətlə başa vurduğuna görə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu tərəfindən sertifikatlar təqdim olunub.
Sonda çıxış edən akademik Telman Əliyev veb-saytların yaradılmasında göstərdikləri köməyə görə AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyevə və institutun əməkdaşlarına öz təşəkkürünü bildirib.

6 апреля состоялась презентация официального веб-сайта Института систем управления НАНА, а также презентация новой версии веб-сайта, отражающей научную деятельность директора института, академика Тельмана Алиева.
Академик Тельман Алиев, директор Института систем управления НАНА отметил, что веб-сайты имеют большую роль в освещении деятельности институтов и организаций. Он подчеркнул, что отвечающие современным требованиям, обогащенные новыми возможностями веб-сайты предоставляют отличную возможность организации участвовать в международных проектах. Ученый довел до сведения, что новая версия обоих веб-сайтов была организована на высоком уровне.
Затем выступил заместитель директора по технологиям Института информационных технологий НАНА, доктор философии по технике, доцент Рашид Алекперов. Он отметил, что Президиум НАНА придает большое значение разработке веб-сайтов учреждений и организаций академии в соответствии с международными, технологическими, юридическими и корпоративными требованиями и принимает соответствующие решения для реализации этой цели.
Р.Алекперов в своем выступлении отметил что, веб-сайты «www.isi.az» и «www.telmanaliev.az», подготовленные специалистами института, соответствуют «Требованиям к созданию и управлению информационными Интернет ресурсами государственных органов», утвержденными Постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики, а также требованиям Особой Государственной Службы Охраны Азербайджанской Республики. Он также довел до сведения, что сайт был размещен в Data Centrе компьютерной научной сети AzScienceNet.
Затем программист Института информационных технологий Юсиф Садыев проинформировал о новой версии веб-сайта «www.isi.az». Он отметил, что сайт, который будет функционировать на трех языках (азербайджанском, английском и русском), состоит из разделов: «Об институте», «Новости», «Научная деятельность», «Диссертационный совет», «Инновационная деятельность», «Международное сотрудничество» и т.д. В разделе «Фотогалерея» и «Видеогалерея» планируется размещать материалы, отражающие важные мероприятия, организованные в институте. По его словам, сайт, созданный на основе новейших технологий, имеет расширенную систему поиска, полезные ссылки и ссылки на социальные сети.
Программист института Сархан Йолчуев дал обширную информацию о новой версии веб-сайта «www.telmanaliev.az», который отражает научную деятельность академика Тельмана Алиева. Он подчеркнул, что сайт, который будет функционировать на трех языках (азербайджанском, английском и русском), состоит из разделов: «Биография», «Публикации», «Подготовка кадров», «Проекты», «Патенты», «Награды», «Достижения», «Прикладные работы», «Новости», «Галерея» и т.д. В разделе «Галерея» планируется размещать фото- и видеоматериалы, отражающие важные мероприятия, организованные в академии. Он также отметил, что на сайте имеются разделы «RNM ASP Stations», «Книги», «Видеогалерея» и расширенная поисковая система и проинформировал о том, что вся информация, размещенная на веб-сайте, управляется администратором сайта.
После презентации состоялось обсуждение, были озвучены ответы на вопросы.
Затем сотрудник института ИСИ, Вюсал Мамедов, успешно прошедший курс обучения по управлению обоих веб-сайтов, получил сертификаты Института информационных технологий НАНА.
В заключение выступавший академик Тельман Алиев выразил благодарность академику-секретарю НАНА, директору Института информационных технологий, академику Расиму Алигулиеву и сотрудникам института за помощь в создании новой версии веб-сайта.