Bakı Dövlət Universitetinin "SABAH" qrupunun tələbələri Botanika İnstitutunda olublar
Bakı Dövlət Universitetinin "Biologiya müəllimliyi" ixtisası üzrə təhsil alan II kurs "SABAH" qrupunun tələbələri AMEA-nın Botanika İnstitutunda olublar.
İnstitutun Təhsil şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d., dosent Rəşad Səlimovla görüşdə tələbələrə müəssisənin tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, aparılan elmi-tədqiqat işləri və beynəlxalq əlaqələri haqqında məlumat verilib.
Tələbələr daha sonra institutun laboratoriyaları ilə tanış olublar. Herbari şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d. Pərvanə Qaraxani tələbələrə Azərbaycanın zəngin bitki müxtəlifliyi, onun qorunması və tədqiqində Herbari Fondunun önəmindən danışıb. Qeyd edib ki, respublikada 135 fəsilə, 1065 cinsi əhatə edən 600.000-ə yaxın nüsxədən ibarət Qafqazda ən mühüm hesab edilən zəngin herbari kolleksiyası Botanika İnstitutunda saxlanılır.
Görüş zamanı fondda saxlanılan bəzi tarixi nüsxələr də tələbələrə göstərilib, herbari nümunələrinin rəqəmsallaşdırılaraq Avropa Virtual Məlumat Bazasına daxil edilməsi əyani göstərilib.
Daha sonra Alqalogiya və lixenobriologiya laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d. Şəkər Muxtarova tələbələri ibtidai bitkilərə aid nümunələrin saxlandığı institutun alqotekası ilə tanış edib. Qeyd edib ki, bu herbaridə Azərbaycanın Xəzəryanı bölgələrinin diatom və göy-yaşıl yosunlarına aid 1600, şibyələrə aid 830 və mamırlara aid 378 növ tədqiq edilərək saxlanılır. Laboratoriyanın aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Aygün Babanlı isə tələbələrə şibyə və mamırların quruluşu, təsnifatı, filogeniyası, təkamülü və s. haqqında geniş məlumat verib.
Qeyd edək ki, "SABAH" qrupları Təhsil Nazirliyinin tabeliyindəki ali təhsil müəssisələrində tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, müasir tələblərə uyğun kadr hazırlığının təmin edilməsi, savadlı, bacarıqlı və hazırlıqlı tələbələrin yetişdirilməsi məqsədilə yaradılıb.

Students of the SABAH group of the Baku State University who received education in the specialty "Teacher of Biology" visited ANAS Institute of Botany.
At the meeting with the head of the Department of Education, Doctor of Philosophy in Biology, Associate Professor Rashad Salimov, the students were provided with information about the history, activities, research and international relations of the Institute.
Then, students get acquainted with the laboratories of the Institute. Head of the Herbarium Department, PhD in Biology Parvan Garahanli told the students about the importance of the Herbarium Fund in the conservation and application of plant diversity in Azerbaijan. I brought to attention that the botanical institute has a rich herbarium collection of 600,000 specimens, covering 135 families, 1065 genera of the republic's plants.
During the meeting, the students were visually demonstrated the process of including digitized herbarium samples in the Virtual Database of Europe.
Then, head of the Laboratory of Algology and Lychenobiology, Ph.D. in Biology Sheker Mukhtarova acquainted the students with the institute's algotek where samples of primitive plants are stored. Leading researcher of the laboratory, Ph.D. in biology Aygun Babanli informed the students in detail about the structure, classification, phylogeny and evolution of mosses and lichens.
It should be noted that, SABAH groups are created with the aim of improving the quality of education, providing training in accordance with modern requirements in higher education institutions under the Ministry of Education.