Bakı Dövlət Universitetinin "SABAH" qrupunun tələbələri Botanika İnstitutunda olublar
Bakı Dövlət Universitetinin "Biologiya müəllimliyi" ixtisası üzrə təhsil alan II kurs "SABAH" qrupunun tələbələri AMEA-nın Botanika İnstitutunda olublar.
İnstitutun Təhsil şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d., dosent Rəşad Səlimovla görüşdə tələbələrə müəssisənin tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, aparılan elmi-tədqiqat işləri və beynəlxalq əlaqələri haqqında məlumat verilib.
Tələbələr daha sonra institutun laboratoriyaları ilə tanış olublar. Herbari şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d. Pərvanə Qaraxani tələbələrə Azərbaycanın zəngin bitki müxtəlifliyi, onun qorunması və tədqiqində Herbari Fondunun önəmindən danışıb. Qeyd edib ki, respublikada 135 fəsilə, 1065 cinsi əhatə edən 600.000-ə yaxın nüsxədən ibarət Qafqazda ən mühüm hesab edilən zəngin herbari kolleksiyası Botanika İnstitutunda saxlanılır.
Görüş zamanı fondda saxlanılan bəzi tarixi nüsxələr də tələbələrə göstərilib, herbari nümunələrinin rəqəmsallaşdırılaraq Avropa Virtual Məlumat Bazasına daxil edilməsi əyani göstərilib.
Daha sonra Alqalogiya və lixenobriologiya laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d. Şəkər Muxtarova tələbələri ibtidai bitkilərə aid nümunələrin saxlandığı institutun alqotekası ilə tanış edib. Qeyd edib ki, bu herbaridə Azərbaycanın Xəzəryanı bölgələrinin diatom və göy-yaşıl yosunlarına aid 1600, şibyələrə aid 830 və mamırlara aid 378 növ tədqiq edilərək saxlanılır. Laboratoriyanın aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Aygün Babanlı isə tələbələrə şibyə və mamırların quruluşu, təsnifatı, filogeniyası, təkamülü və s. haqqında geniş məlumat verib.
Qeyd edək ki, "SABAH" qrupları Təhsil Nazirliyinin tabeliyindəki ali təhsil müəssisələrində tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, müasir tələblərə uyğun kadr hazırlığının təmin edilməsi, savadlı, bacarıqlı və hazırlıqlı tələbələrin yetişdirilməsi məqsədilə yaradılıb.

Студенты группы SABAH Бакинского государственного университета побывали в Институте ботаники
Получающие образование по специальности «Учитель биологии» студенты II курса группы SABAH Бакинского государственного университета посетили Институт ботаники НАНА.
На встрече с заведующим Отделом образования, доктором философии по биологии, доцентом Рашадом Салимовым студентам была предоставлена информация об истории, направлениях деятельности, научно-исследовательских работах и международных связях института.
Затем студенты ознакомились с лабораториями института. Заведующий Отделом гербария, доктор философии по биологии Парвана Гарахани рассказала студентам о значимости Гербарного фонда в сохранении и применении растительного разнообразия Азербайджана. Довела до внимания, что в Институте ботаники хранится богатая гербарная коллекция из 600.000 экземпляров, охватывающих 135 семейств, 1065 родов растений республики.
В ходе встречи студенам был наглядно продемонстрирован процесс включения оцифрованных гербарных образцов в Виртуальную базу данных Европы.
Затем заведующая Лабораторией алгологии и лихенобриологии, доктор философии по биологии Шекер Мухтарова ознакомила учащихся с алготекой института, где хранятся образцы примитивных растений. Ведущий научный сотрудник лаборатории, доктор философии по биологии Айгюн Бабанлы подробно проинформировала студентов о структуре, классификации, филогении и эволюции мхов и лишайников.
Отметим, что группы SABAH созданы с целью повышения качества образования, обеспечения подготовки кадров в соответствии с современными требованиями в высших учебных заведениях, находящихся в подчинении Министерства образования.