E.ə. I minilliyin birinci yarısına aid bəzək əşyaları tapılıb
AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, t.ü.e.d. Nəcəf Müseyiblinin rəhbərliyi ilə Goranboy, Şəmkir, Tovuz və Ağstafa rayonlarında orta əsrlərə, son tunc-erkən dəmir dövrünə aid bir sıra abidələrin vəziyyəti yoxlanılıb, yerüstü materiallar əsasında həmin arxeoloji abidələrin səciyyəsi müəyyənləşdirilib. Bir sıra abidələrdə təbii və süni müdaxilələr nəticəsində dağıntıların baş verdiyi qeydə alınıb.
Təbii və antropogen təsirlər nəticəsində dağıntıya məruz qalan qədim qəbir abidələrində qızıldan və tuncdan hazırlanan bir cüt sırğa, üzük, armudvari və boru şəkilli muncuqlar və asma bəzək əşyaları aşkar edilib. Bu əşyalarla yanaşı abidənin dövrünü müəyyən etmək üçün başlıca tapıntılar – saxsı qabların fraqmentlərindən ibarət keramika məmulatı əsasında həmin bəzək nümunələrini erkən dəmir dövrünə - e.ə. I minilliyin birinci yarısına aid etmək olar.
Bütün bu tapıntılar hələ 2700-3000 il bundan əvvəl Azərbaycanda qızıl metallurgiyasının yüksək inkişaf səviyyəsində olduğunu sübut edir.

Decorations belonging to the first half of the first millennium B.C.
Under Deputy Director for Scientific Affairs of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS, doctor of history the guidance of Najaf Museyibli, the state of a number of monuments in the Middle Ages, Bronze and Early Iron Age were examined in Goranboy, Shamkir, Tovuz and Aghstafa, and the characteristics of these archaeological monuments were determined on the basis of surface materials.
Ancient grave monuments exposed as a result of natural and anthropogenic impacts revealed a pair of earrings, rings, pearls and pipe-shaped beads and pendants made of gold and bronze.
All these findings prove that gold mining in Azerbaijan was at a high level of development 2700-3000 years ago.