Çinli alimlər Ədəbiyyat İnstitutunda olublar
Çinin Pekin Xarici Dillər Universitetinin rektoru, professor Peng Lonqun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda olub. Məqsəd iki ölkə arasında elmi və ədəbi əlaqələrin inkişafına töhfə verməkdir.
AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli qonaqlara rəhbərlik etdiyi müəssisənin yaranma tarixi, əldə etdiyi nailiyyətlər və aparılan tədqiqat işləri barədə məlumat verib. Azərbaycan-Çin ədəbi əlaqələrinin inkişaf tarixindən danışan İ.Həbibbəyli bildirib ki, rəhbərlik etdiyi müəssisədə Çin dili kursu təşkil edilib, həmçinin institutda Çin ədəbiyyatına dair dissertasiya işi hazırlanır.
P.Lonq isə rəsmi Pekinin "Bir kəmər, bir yol" təşəbbüsünün Çində humanitar sahənin inkişafına təkan verdiyini və bunun nəticəsində qədim İpək yolu üzərində yerləşən Azərbaycanın dilinə, mədəniyyətinə bu ölkədə marağın artdığını söyləyib.

The delegation led by the rector of the Beijing University of Foreign Languages of China, Professor Peng Long visited ANAS Institute of Literature after Nizami Ganjavi. The goal was to expand scientific and literary ties between the two countries.
Vice-president of ANAS, director of the institute, academician Isa Gabibeli told the guests about the history of the institution he founded, his achievements and conducted research. Speaking about the development of Azerbaijani-Chinese literary relations, I.Habibbayli stressed that, the institute organized courses of the Chinese language, and prepared theses covering Chinese literature.
P.Long brought to the attention that, the Beijing initiative "Single Pipeline, One Way" contributed to the development of the humanitarian sphere in China, and as a result, interest in this country to the language and culture of Azerbaijan located on the ancient Silk Road increased.