Çinli alimlər Ədəbiyyat İnstitutunda olublar
Çinin Pekin Xarici Dillər Universitetinin rektoru, professor Peng Lonqun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda olub. Məqsəd iki ölkə arasında elmi və ədəbi əlaqələrin inkişafına töhfə verməkdir.
AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli qonaqlara rəhbərlik etdiyi müəssisənin yaranma tarixi, əldə etdiyi nailiyyətlər və aparılan tədqiqat işləri barədə məlumat verib. Azərbaycan-Çin ədəbi əlaqələrinin inkişaf tarixindən danışan İ.Həbibbəyli bildirib ki, rəhbərlik etdiyi müəssisədə Çin dili kursu təşkil edilib, həmçinin institutda Çin ədəbiyyatına dair dissertasiya işi hazırlanır.
P.Lonq isə rəsmi Pekinin "Bir kəmər, bir yol" təşəbbüsünün Çində humanitar sahənin inkişafına təkan verdiyini və bunun nəticəsində qədim İpək yolu üzərində yerləşən Azərbaycanın dilinə, mədəniyyətinə bu ölkədə marağın artdığını söyləyib.

Делегация во главе с ректором Пекинского университета иностранных языков Китая, профессором Пэном Лонгом, посетила Институт литературы им. Низами Гянджеви НАНА. Цель заключалась в расширении научно-литературных связей между двумя странами.
Вице-президент НАНА, директор института, академик Иса Габиббели рассказал гостям об истории создания руководимого им учреждения, его достижениях и проводимых исследованиях. Говоря о развитии азербайджано-китайских литературных связей, И.Габиббейли подчеркнул, что в институте организованы курсы китайского языка, готовятся диссертации, охватывающие китайскую литературу.
П.Лонг довел до внимания, что инициатива Пекина «Единый трубопровод, единый путь» способствовала развитию гуманитарной сферы в Китае, и в результате этого повысился интерес в этой стране к языку и культуре Азербайджана, расположенного на древнем Шелковом пути.