Aprelin 19-da AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə ölkəmizdə səfərdə olan Çinin Pekin Xarici Dillər Universitetinin (PXDU) rektoru, professor Penq Lonqun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Nümayəndə heyətinin tərkibinə PXDU-nun Beynəlxalq mübadilə və əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri KE Jinq, Ərəb və İslam Mərkəzinin direktoru Xue Qinqquo və Asiya-Afrika fakültəsinin dekan müavini Ma Zhonqvu daxil idilər.
AMEA Rəyasət Heyətində keçirilən görüşdə akademik Akif Əlizadə Azərbaycan-Çin tarixi əlaqələrindən söz açaraq bildirib ki, iki ölkə arasında elm, təhsil və mədəniyyət sahəsində uzun illərdir mövcud olan əməkdaşlıq bu gün də inkişaf etməkdədir.
Ötən il Çin İctimai Elmlər Akademiyasının vitse-prezidentinin Bakıya səfərini xatırladan alim rəhbərlik etdiyi qurum ilə Çin İctimai Elmlər Akademiyası arasında elmi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi və ardıcıl birgə fəaliyyətin təşkili məqsədilə imzalanmış əməkdaşlıq müqaviləsindən danışıb. O, müqavilənin hər iki qurumun elmi fəaliyyətinə müsbət təsir etdiyini, Çinin müvafiq sahələrdə təcrübəsinin öyrənilməsində mühüm nailiyyətlərin əldə olunduğunu, Azərbaycan alimlərinin bu ölkənin müxtəlif şəhərlərində keçirilən elmi tədbirlərdə iştirak etdiyini qeyd edib.
Akademik A.Əlizadə 70 ildən çox tarixi olan AMEA haqqında da məlumat verərək, burada son zamanlar elmin prioritet istiqamətlərində araşdırmaların daha da vüsət aldığını, mühüm elmi nailiyyətlərin əldə olunduğunu diqqətə çatdırıb. Alim ölkə başçısı tərəfindən Azərbaycan elminə hər zaman xüsusi diqqət göstərildiyini, elmin inkişafı üçün əlverişli şəraitin yaradıldığını vurğulayıb.
Akademiyada neft, neft-kimya, geologiya, molekulyar biologiya, genetika kimi sahələrdə mühüm tədqiqatların aparıldığını söyləyən A.Əlizadə AMEA-nın Çinin elmi qurumları ilə təbiət elmləri istiqamətində də əməkdaşlıq etməyə hazır olduğunu bildirib.
AMEA rəhbəri Çinin Pekin Xarici Dillər Universiteti ilə Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu arasında imzalanacaq müqavilə əsasında PXDU-da Azərbaycan dili və ədəbiyyatının öyrənilməsinə dair kafedranın yaradılmasını yüksək dəyərləndirib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli PXDU-ya ötən ilki səfərini xatırladıb. Alim bu nüfuzlu universitetin alim və mütəxəssisləri ilə müxtəlif səpkili görüşlərin keçirildiyini, elmi müzakirələrin aparıldığını diqqətə çatdırıb. Ali məktəbin nəzdində Azərbaycan ədəbiyyatı kafedrasının və Azərbaycanşünaslıq Elmi Mərkəzinin yaradılması məsələsini yüksək qiymətləndirərək, bu işdə lazımi köməkliyi göstərməyə hazır olduğunu qeyd edib.
Çinin “Bir kəmər, bir yol” və Azərbaycanın “Dəmir İpək Yolu” layihələrinin bir-birini tamamladığını deyən akademik İ.Həbibbəyli Bakı-Tbilisi-Qars Dəmir yolunun Çinlə Avropanı birləşdirən dəmir yolu olduğunu qeyd edib: “Arzu edirik ki, bu yol təkcə ticarət deyil, həm də böyük elm və dostluq yolu olsun”.
Alim rəhbərlik etdiyi Ədəbiyyat İnstitutunda Çin Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini deyərək, qurumun bir neçə əməkdaşının Çin dilini öyrəndiyini, bu ölkə ilə bağlı tədqiqatlar apardığını bildirib. O, Ədəbiyyat İnstitutunun 4 əməkdaşının PXDU-ya dil kursları və elmi təcrübəyə göndəriləcəyini qeyd edib.
İ.Həbibbəyli iki qurum arasında imzalanacaq əməkdaşlıq müqaviləsinin həm Çin, həm də Azərbaycan elminin inkişafı baxımından faydalı olacağına əminliyini ifadə edib.
Görüşdə, həmçinin PXDU-nun rektoru, professor Penq Lonq çıxış edərək rəhbərlik etdiyi qurum barədə məlumat verib. O, universitetdə 98 dil üzrə təhsilin həyata keçirildiyini, prioritet istiqamətlərdə tədqiqatların aparıldığını nəzərə çatdırıb. Rektor Çinin Azərbaycandakı səfiri də daxil olmaqla, 400-dən çox səfirin Çinin bu ali təhsil müəssisəsinin məzunu olduğunu qeyd edib.
Daha sonra PXDU ilə AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutu arasında birgə əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumu imzalanıb. Sənədi professor Penq Lonq və akademik İsa Həbibbəyli imzalayıblar.
Qeyd edək ki, memorandum çərçivəsində davamlı olaraq kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılması, tədqiqat əməkdaşlığı, birgə seminar və konfransların təşkili və s. kimi tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Sonda qarşılıqlı hədiyyələr verilib, xatirə şəkli çəkilib. Çin dilində çapdan çıxmış “Dədə-Qorqud dastanı” akademik Akif Əlizadəyə təqdim olunub.
Görüşdə AMEA Rəyasət Heyəti Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəhbəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, İctimaiyyətlə Əlaqələr və Elmin Populyarlaşdırılması İdarəsinin rəhbəri Zülfüqar Fərzəliyev və Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan-Asiya ədəbi əlaqələri şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru Bədirxan Əhmədov da iştirak ediblər.

Подписан меморандум о взаимопонимании между Институтом литературы НАНА и Пекинским университетом иностранных языков
19 апреля президент НАНА, академик Акиф Ализаде принял делегацию во главе с ректором Пекинского университета иностранных языков (ПУИЯ), профессором Пенг Лонгом, находящимся с визитом в нашей стране.
В состав делегации вошли заведующий Отделом международного обмена и сотрудничества ПУИЯ Ке Жинг, директор Арабского и исламского центра Хуэ Гинггуо и заместитель декана азиатско-африканского факультета Ма Чонгву.
Выступая на встрече, состоявшейся в Президиуме НАНА, академик Акиф Ализаде рассказал об исторических связях между Азербайджаном и Китаем и отметил, что сотрудничество, существующее между двумя странами на протяжении долгих лет в области науки, образования и культуры, продолжает развиваться.
Напомнив о визите вице-президента Академии социальных наук Китая в Баку в прошлом году, ученый рассказал о соглашении о сотрудничестве, подписанном между руководимой им структурой и Китайской академией общественных наук в целях укрепления научных связей и организации последовательной совместной деятельности. Он подчеркнул, что контракт оказал положительное влияние на научную деятельность обеих структур, были достигнуты значительные успехи в изучении опыта Китая в соответствующих сферах, азербайджанские ученые принимали участие в научных мероприятиях, проведенных в разных городах страны.
Академик А.Ализаде также проинформировал о НАНА, обладающей более чем 70-летней историей. Он отметил, что в последние годы исследования в различных приоритетных направлениях науки получили здесь широкий размах, достигнуты важные научные результаты. Ученый подчеркнул, что глава государства всегда уделял особое внимание азербайджанской науке и создавал благоприятные условия для развития науки.
Отметив, что в академии ведутся исследования также в области нефти, нефтехимии, геологии, молекулярной биологии, генетики, А.Ализаде сообщил, что НАНА готова сотрудничать с научными структурами Китая в области естественных наук.
Глава НАНА высоко оценил создание кафедры азербайджанского языка и литературы в ПУИЯ на основе соглашения, подписанного между Пекинским университетом иностранных языков Китая и Институтом литературы им. Низами Гянджеви.
Вытупив затем, вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли  напомнил о своем прошлогоднем визите в ПУИЯ. Ученый довел до внимания, что были проведены различные встречи и научные дискуссии с учеными и специалистами этого влиятельного университета. Высоко оценивая создание кафедры азербайджанской литературы при вузе и Научного центра азербайджановедения, он выразил готовность оказать необходимую поддержку в этом направлении.
Отмечая, что проекты «Один трубопровод, единый путь» Китая и «Железный шелковый путь» Азербайджана дополняют друг друга, академик И.Габиббейли подчеркнул, что железная дорога Баку-Тбилиси-Карс соединяет Китай с Европой: «Мы надеемся, что этот путь станет не только торговым путем, но и великим путем науки и дружбы».
Ученый сообщил, что в возглавляемом им Институте литературы функционирует Китайский центр, несколько сотрудников изучили китайский язык и проведены исследования, посвященные этой стране. Он отметил, что 4 сотрудника Института литературы будут направлены в ПУИЯ на курсы языков и научную стажировку.
И.Габиббейли выразил уверенность в том, что соглашение о сотрудничестве окажется благоприятным с точки зрения развития азербайджанской и китайской науки.
В ходе встречи ректор ПУИЯ, профессор Пенг Лонг, рассказал о руководимой им структуре. Он отметил, что в университете преподаются 98 языков и ведутся исследования в приоритетных направлениях. Ректор отметил, что более 400 послов, в том числе посол Китая в Азербайджане, являются выпускниками данного университета.
Далее был подписан Меморандум о взаимопонимании между ПУИЯ и Институтом литературы НАНА. Документ подписали профессор Пенг Лонг и академик Иса Габиббейли.
Следует отметить, что меморандум предусматривает устойчивый обмен кадрами и опытом, научно-исследовательское сотрудничество, организацию совместных семинаров и конференций и т. д.
В заключение состоялся обмен подарками и была снята памятная фотография. Академику Акифу Ализаде был представлен дастан «Китаби-Деде Горгуд», изданный на китайском языке.
Во встрече также приняли участие начальник Управления международных связей Президиума НАНА, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева, начальник Управления по связям с общественностью и популяризации науки Зульфугар Фарзалиев и заведующий Отделом азербайджано-азиатских литературных связей Института литературы, доктор филологических наук Бедирхан Ахмедов.