Aprelin 19-da AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə ölkəmizdə səfərdə olan Çinin Pekin Xarici Dillər Universitetinin (PXDU) rektoru, professor Penq Lonqun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Nümayəndə heyətinin tərkibinə PXDU-nun Beynəlxalq mübadilə və əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri KE Jinq, Ərəb və İslam Mərkəzinin direktoru Xue Qinqquo və Asiya-Afrika fakültəsinin dekan müavini Ma Zhonqvu daxil idilər.
AMEA Rəyasət Heyətində keçirilən görüşdə akademik Akif Əlizadə Azərbaycan-Çin tarixi əlaqələrindən söz açaraq bildirib ki, iki ölkə arasında elm, təhsil və mədəniyyət sahəsində uzun illərdir mövcud olan əməkdaşlıq bu gün də inkişaf etməkdədir.
Ötən il Çin İctimai Elmlər Akademiyasının vitse-prezidentinin Bakıya səfərini xatırladan alim rəhbərlik etdiyi qurum ilə Çin İctimai Elmlər Akademiyası arasında elmi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi və ardıcıl birgə fəaliyyətin təşkili məqsədilə imzalanmış əməkdaşlıq müqaviləsindən danışıb. O, müqavilənin hər iki qurumun elmi fəaliyyətinə müsbət təsir etdiyini, Çinin müvafiq sahələrdə təcrübəsinin öyrənilməsində mühüm nailiyyətlərin əldə olunduğunu, Azərbaycan alimlərinin bu ölkənin müxtəlif şəhərlərində keçirilən elmi tədbirlərdə iştirak etdiyini qeyd edib.
Akademik A.Əlizadə 70 ildən çox tarixi olan AMEA haqqında da məlumat verərək, burada son zamanlar elmin prioritet istiqamətlərində araşdırmaların daha da vüsət aldığını, mühüm elmi nailiyyətlərin əldə olunduğunu diqqətə çatdırıb. Alim ölkə başçısı tərəfindən Azərbaycan elminə hər zaman xüsusi diqqət göstərildiyini, elmin inkişafı üçün əlverişli şəraitin yaradıldığını vurğulayıb.
Akademiyada neft, neft-kimya, geologiya, molekulyar biologiya, genetika kimi sahələrdə mühüm tədqiqatların aparıldığını söyləyən A.Əlizadə AMEA-nın Çinin elmi qurumları ilə təbiət elmləri istiqamətində də əməkdaşlıq etməyə hazır olduğunu bildirib.
AMEA rəhbəri Çinin Pekin Xarici Dillər Universiteti ilə Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu arasında imzalanacaq müqavilə əsasında PXDU-da Azərbaycan dili və ədəbiyyatının öyrənilməsinə dair kafedranın yaradılmasını yüksək dəyərləndirib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli PXDU-ya ötən ilki səfərini xatırladıb. Alim bu nüfuzlu universitetin alim və mütəxəssisləri ilə müxtəlif səpkili görüşlərin keçirildiyini, elmi müzakirələrin aparıldığını diqqətə çatdırıb. Ali məktəbin nəzdində Azərbaycan ədəbiyyatı kafedrasının və Azərbaycanşünaslıq Elmi Mərkəzinin yaradılması məsələsini yüksək qiymətləndirərək, bu işdə lazımi köməkliyi göstərməyə hazır olduğunu qeyd edib.
Çinin “Bir kəmər, bir yol” və Azərbaycanın “Dəmir İpək Yolu” layihələrinin bir-birini tamamladığını deyən akademik İ.Həbibbəyli Bakı-Tbilisi-Qars Dəmir yolunun Çinlə Avropanı birləşdirən dəmir yolu olduğunu qeyd edib: “Arzu edirik ki, bu yol təkcə ticarət deyil, həm də böyük elm və dostluq yolu olsun”.
Alim rəhbərlik etdiyi Ədəbiyyat İnstitutunda Çin Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini deyərək, qurumun bir neçə əməkdaşının Çin dilini öyrəndiyini, bu ölkə ilə bağlı tədqiqatlar apardığını bildirib. O, Ədəbiyyat İnstitutunun 4 əməkdaşının PXDU-ya dil kursları və elmi təcrübəyə göndəriləcəyini qeyd edib.
İ.Həbibbəyli iki qurum arasında imzalanacaq əməkdaşlıq müqaviləsinin həm Çin, həm də Azərbaycan elminin inkişafı baxımından faydalı olacağına əminliyini ifadə edib.
Görüşdə, həmçinin PXDU-nun rektoru, professor Penq Lonq çıxış edərək rəhbərlik etdiyi qurum barədə məlumat verib. O, universitetdə 98 dil üzrə təhsilin həyata keçirildiyini, prioritet istiqamətlərdə tədqiqatların aparıldığını nəzərə çatdırıb. Rektor Çinin Azərbaycandakı səfiri də daxil olmaqla, 400-dən çox səfirin Çinin bu ali təhsil müəssisəsinin məzunu olduğunu qeyd edib.
Daha sonra PXDU ilə AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutu arasında birgə əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumu imzalanıb. Sənədi professor Penq Lonq və akademik İsa Həbibbəyli imzalayıblar.
Qeyd edək ki, memorandum çərçivəsində davamlı olaraq kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılması, tədqiqat əməkdaşlığı, birgə seminar və konfransların təşkili və s. kimi tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Sonda qarşılıqlı hədiyyələr verilib, xatirə şəkli çəkilib. Çin dilində çapdan çıxmış “Dədə-Qorqud dastanı” akademik Akif Əlizadəyə təqdim olunub.
Görüşdə AMEA Rəyasət Heyəti Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəhbəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, İctimaiyyətlə Əlaqələr və Elmin Populyarlaşdırılması İdarəsinin rəhbəri Zülfüqar Fərzəliyev və Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan-Asiya ədəbi əlaqələri şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru Bədirxan Əhmədov da iştirak ediblər.

Signed Memorandum of Understanding between the Institute of Literature of ANAS and Beijing University of Foreign Languages
On April 19, academician Akif Alizadeh, President of ANAS, received a delegation led by Professor Peng Long, the rector of Beijing Foreign Languages ​​University (PFLU), who is on a visit to our country.
The delegation included KE Jing, Head of PFLU Department of International Exchange and Cooperation, Xue Qingguo, Director of the Arab and Islamic Center, and Ma Jonggu, Dean of the Asia-Africa Faculty.
Speaking at the meeting of the Presidium of ANAS, academician Akif Alizadeh underlined about the historical ties between Azerbaijan and China and said that cooperation between the two countries in the field of science, education and culture for many years is developing.
Recalling the visit of Vice President of the Chinese Academy of Social Sciences to Baku last year, the scientist talked about a cooperation agreement signed between the Academy of Sciences of China and the Chinese Social Sciences Academy to strengthen scientific ties and organize joint activities. He noted that the contract had a positive impact on the scientific activity of both organizations, the achievements of China in the field of studying the relevant fields, and the participation of scholars in humanitarian field in Azerbaijan participated in scientific events held in different cities of the country.
Academician A.Alizadeh informed about ANAS, which has more than 70 years history, noting that recently the research in the priority directions of science has gained more and important scientific achievements have been achieved.
ANAS is carrying out important researches in oil, petrochemical, geology, molecular biology, genetics. The Academy is also ready to cooperate with Chinese scientific institutions in the direction of natural sciences, along with the humanitarian field, A.Alizade informed.
According to the agreement signed between Academician China's Beijing University of Foreign Languages ​​and Institute of Literature of ANAS, it is planned to establish a chair on the study of Azerbaijani language and literature in PFLU.
Vice-President of ANAS, director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbeyli recalled last year's visit to PFLU. He noted that various meetings with scholars and specialists of this influential university were held and scientific discussions were held.
China's "One Pipeline, One Way" and Azerbaijan's "Iron Silk Road" projects is complementary projects and Baku-Tbilisi-Kars Railway is a railroad connecting China and Europe.We hope that this is not just trade as well as a great science and friendship path, scientist pointed out.
He said that the Chinese Center had been operating at the Institute of Literature and several staff members learned Chinese and conducted research on this country.
I.Habibbayli expressed his confidence that the cooperation agreement between the two organizations would be beneficial for the development of science both in China and in Azerbaijan, and that our science and education will further develop. He also mentioned that 4 employees of the Institute of Literature intend to send PFLU to language courses and scientific experience.
During the meeting, Professor Peng Long, the Rector of the PFLU, made a presentation about his organization. He noted that 98 language education was carried out at the university and research on priority directions. More than 400 ambassadors, including China's ambassador to Azerbaijan, have completed the PFLU.
Then Memorandum of Understanding was signed between PFLU and ANAS Institute of Literature. The document was signed by Professor Peng Long and academician Isa Habibbeyli.
It should be noted that within the memorandum, continuous exchange of personnel and experience, research collaboration, organization of joint seminars and conferences, etc. such measures are envisaged.
Finally, the Dada-Qorqud epic, published in the Chinese language, was presented to academician Akif Alizadeh and was photographed.
Head of the Department of International Relations of the Presidium of ANAS, PhD in Biology Esmira Alirzayeva, Head of Public Relations and Science Population Department Zulfugar Farzaliyev and head of the Azerbaijan-Asia Literary Relations Department of the Literature Institute, Doctor of Philology Baddirhan Ahmedov also attended the meeting.