AMEA-nın Folklor İnstitutunun və Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin (BMM) birgə təşkilatçılığı ilə “Dastan gecələri” adlı layihənin ilk tədbiri həyata keçirilib.
BMM-də baş tutan tədbiri mərkəzin direktoru, Xalq artisti Murad Hüseynov açaraq Azərbaycanın xalq yaradıcılığına həsr olunan belə layihələrin mütəmadi keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Sonra Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanov çıxış edərək layihənin aşıq sənətinin təbliği baxımından önəmini vurğulayıb. Bildirib ki, qədim tarixi köklərə malik olan aşıq sənəti Azərbaycan xalq yaradıcılığında özünəməxsus yer tutur. Bu sənət xalqımızın bir sıra qeyri-maddi mədəni dəyərlərini özündə cəmləşdirir. M.İmanovun sözlərinə görə, Azərbaycan aşıq sənəti 2009-cu ildə UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilib.
Alim layihənin dastan ifaçılığı barədə geniş təsəvvür yaratmaq və onu təbliğ etmək məqsədilə həyata keçirildiyini, eyni zamanda aşıq sənətinin bugünkü xüsusiyyətlərini ictimaiyyətə göstərməyə xidmət etdiyini deyib.
Akademik M.İmanov layihə çərçivəsində “Abbas-Gülgəz”, “Leyli-Məcnun”, “Kiçik Rza”, “Aşıq Alının Türkiyə səfəri”, “Məhəmməd – Səlbi xanım” “Əmrah - Səlbi” kimi dastanların tanınmış aşıqların ifasında tamaşaçılara təqdim olunacağını vurğulayıb.
Sonra Azərbaycan Aşıqlar Birliyinin üzvü Qələndər Zeynalovun ifasında “Alı xan - Pəri xanım” dastanı təqdim olunub. Aşığı balabanda Əməkdar mədəniyyət işçisi Sərdar Məmmədli müşayiət edib.

Состоялось первое мероприятие проекта «Вечера дастана»
При совместной организационной поддержке Института фольклора НАНА и Международного центра мугама (МЦМ) состоялось первое мероприятие проекта «Вечера дастана».
Открыв мероприятие, прошедшее в МЦМ, народный артист Мурад Гусейнов довел до внимания, что подобные проекты, посвященные народному творчеству, будут реализованы регулярно.
Затем директор Института фольклора, академик Мухтар Иманов подчеркнул значение проекта с точки зрения продвижения ашугского искусства. Он отметил, что ашугское искусство, обладающее древними историческими корнями, занимает особое место в азербайджанском народном творчестве. Это искусство объединяет в себе ряд ценностей нематериальной культуры нашего народа. По словам М.Иманова, в 2009 году азербайджанское ашугское искусство было включено в Репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.
Ученый подчеркнул, что проект был разработан в целях создания широкого представления об исполнении дастанов и ее продвижения, а также доведения до общественности современные особенности ашугского искусства.
Академик М.Иманов отметил, что в рамках проекта в исполнении известных ашугов зрителям будут представлены такие дастаны, как «Аббас-Гюльгяз», «Лейли-Меджнун», «Младший Рза», «Визит Ашуга Али в Турцию», «Мухаммед-Сальби ханум» «Амрах-Сальби».
Затем в исполнении члена Союза ашугов Азербайджана Галандара Зейналова прозвучил дастан «Алы хан - Пери ханум». Ашуга на балабане сопровождал заслуженный деятель искусств Сардар Мамедли.