AMEA-nın Folklor İnstitutunun və Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin (BMM) birgə təşkilatçılığı ilə “Dastan gecələri” adlı layihənin ilk tədbiri həyata keçirilib.
BMM-də baş tutan tədbiri mərkəzin direktoru, Xalq artisti Murad Hüseynov açaraq Azərbaycanın xalq yaradıcılığına həsr olunan belə layihələrin mütəmadi keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Sonra Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanov çıxış edərək layihənin aşıq sənətinin təbliği baxımından önəmini vurğulayıb. Bildirib ki, qədim tarixi köklərə malik olan aşıq sənəti Azərbaycan xalq yaradıcılığında özünəməxsus yer tutur. Bu sənət xalqımızın bir sıra qeyri-maddi mədəni dəyərlərini özündə cəmləşdirir. M.İmanovun sözlərinə görə, Azərbaycan aşıq sənəti 2009-cu ildə UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilib.
Alim layihənin dastan ifaçılığı barədə geniş təsəvvür yaratmaq və onu təbliğ etmək məqsədilə həyata keçirildiyini, eyni zamanda aşıq sənətinin bugünkü xüsusiyyətlərini ictimaiyyətə göstərməyə xidmət etdiyini deyib.
Akademik M.İmanov layihə çərçivəsində “Abbas-Gülgəz”, “Leyli-Məcnun”, “Kiçik Rza”, “Aşıq Alının Türkiyə səfəri”, “Məhəmməd – Səlbi xanım” “Əmrah - Səlbi” kimi dastanların tanınmış aşıqların ifasında tamaşaçılara təqdim olunacağını vurğulayıb.
Sonra Azərbaycan Aşıqlar Birliyinin üzvü Qələndər Zeynalovun ifasında “Alı xan - Pəri xanım” dastanı təqdim olunub. Aşığı balabanda Əməkdar mədəniyyət işçisi Sərdar Məmmədli müşayiət edib.

The 1st event of "Dastans Evenings" project held
The 1st event of "Dastans Evenings" project organized by ANAS Institute of Folklore and International Mugham Center (IMC) was held.
The event, which took place at the IMC, Director of the Center, People's Artist Murad Huseynov said that, such events, dedicated to the Azerbaijani people's creativity will be held regularly.
Then, director of the Institute of Folklore, academician Mukhtar Imanov said that, the project is important for promoting the art of Ashugs. He said that, the art of Ashug has ancient historical roots and has a special place in Azerbaijani folklore: "This art has gone through various stages and incorporates many of the intangible cultural values of our people." In 2009, the Ashug art was presented by UNESCO's Intangible Cultural Heritage Included in the Reproducibility List".
He said that, the project was carried out to create a broad idea of the saga's performance and to promote it, as well as to present to the public the today's peculiarities of Ashug art.
Mukhtar Imanov underlined that, the Dastans such as “Abbas-Gulgas”, “Leyli-Majnun”, “Kichik Rza”, “Ashug Ali's Turkey tour”, “Muhammad-Salbi khanum”, ”Amrah-Salbi” will be presented to the audience.