Bu gün AMEA Rəyasət Heyətində Kanadanın Vaterlo Universitetinin Riyaziyyat fakültəsinin dekanı, professor Stefan Vatt və həmin universitetin Riyaziyyat fakültəsinin riyaziyyat və biznes üzrə proqramlar direktoru, professor İlham Axundov ilə görüş keçirilib.
Öncə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə qonaqlara akademiyanın yaranma tarixi və qurumun Azərbaycan elminin inkişafında rolu haqqında məlumat verib. Bildirib ki, AMEA fəaliyyət göstərdiyi illərdə ölkə elminin beynəlxalq aləmə inteqrasiyasında mühüm rol oynamış, bir çox nailiyyətlərə imza atmışdır. Hazırda akademiyada neft, neft-kimya, Yer elmləri kimi prioritet istiqamətlərdə tətqiqatlar aparılır.
A.Əlizadə AMEA-da ilk dəfə olaraq 2015-ci ildən etibarən təşkil olunan magistratura pilləsi haqqında da məlumat verib. Bildirib ki, belə bir addımın atılmasında əsas məqsəd gəncləri elmi mühitə cəlb etmək, onların elmi təfəkkürünü artırmaqdır: "Akademiyanın magistratura pilləsində təhsil alan tələbələr bakalavr təhsilindən sonra elmi laboratoriyalarda təcrübə keçə biləcəklər. Bu da elm və təhsilin inteqrasiyasının daha da sürətlənməsinə zəmin yaradacaq". Alim cari ildə Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə AMEA-nın magistraturasına 92 yerin ayrıldığını diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın prezidenti rəhbərlik etdiyi qurumda gənc alimlərin beynəlxalq aləmə inteqrasiyası baxımından dünyanın qabaqcıl ali məktəblərindən olan Vaterlo Universitetinin təcrübəsinin öyrənilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirib ki, iki qurum arasında müxtəlif elmi layihələrin həyata keçirilməsi, azərbaycanlı gənc tədqiqatçıların Kanadaya ezam olunması vacib məsələlərdəndir.
Sonra çıxış edən professor Stefan Vatt təmsil etdiyi ali təhsil ocağı barədə məlumat verib. 60 ildən çoxdur ki, fəaliyyət göstərən universitetdə müxtəlif elm sahələri üzrə təhsilin həyata keçirildiyini, burada təcrübə əsaslı tədrisə önəm verildiyini qeyd edib.
Universitetin ən böyük fakültəsinin Riyaziyyat olduğunu diqqətə çatdıran qonaq bu elm üzrə təhsil alan tələbələrin təhsillə yanaşı, elmi təcrübəyə də cəlb olunduqlarını söyləyib. Bildirib ki, Riyaziyyat fakültəsinin fəaliyyəti əsas etibarilə 3 hissəyə bölünür: ənənəvi riyaziyyat və informatika, kompüter elmləri, biznes və maliyyə texnologiyaları üzrə riyaziyyat.
S.Vattın sözlərinə görə, Vaterlo Universitetində Azərbaycan da daxil olmaqla, dünyanın müxtəlif ölkələrindən tələbələr təhsil alırlar. O, həmçinin təmsil etdiyi ali məktəbə qəbul qaydaları, qarşıya qoylan tələblər və şərtlər barədə danışıb.
ABŞ-da Süni İntellekt İnstitutunun fəaliyyət göstərdiyini, Maliyyə Texnologiyaları İnstitutunun yaradılması istiqamətində isə işlərin davam etdirildiyini deyən qonaq kvant texnologiyalarına dair aparılan tədqiqatlardan bəhs edib.
AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək beynəlxalq olimpiadalarda qızıl medallar qazanmış 56 azərbaycanlı tələbənin Vaterlo Universitetində təhsil aldığını bildirib. Alim Vaterlo Universitetində aparılan araşdırmaları, həyata keçirilən layihələri yüksək qiymətləndirərək AMEA ilə bu təhsil ocağı arasında kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılmasının məqsədəuyğun olduğunu vurğulayıb.
Sonda birgə əməkdaşlığa dair müzakirələr aparılıb, əlaqələrin davamlı inkişafı istiqamətində müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim QuliyevFizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nazim Məmmədov, Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa SadıqovBeynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəhbəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəhbəri Zülfüqar Fərzəliyev, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov və Alimlər Evinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva da iştirak ediblər.

Meeting with Dean of the Canadian Waterloo University at ANAS
Today, at the Presidium of ANAS, a meeting was held with the Dean of the Mathematics Faculty of the Canadian Waterloo University, Professor Stefan Watt and Director of Mathematics and Business Programs at the same University, Professor Ilham Akhundov.
Firstly, academician Akif Alizadeh informed the guests about the history of the Academy and its role in the development of Azerbaijani science. ANAS played an important role in the integration of the science of the country into the international arena and achieved many achievements. At present, the Academy conducts research on priority areas such as oil, petrochemical, and Earth sciences, the scientist underlined.
A.Alizadeh informed about the master's degree organized for the first time in the Academy since 2015. The main purpose of this step is to involve young people in the scientific environment and to increase their scientific thinking. Students studying at the Academy will be able to practice in the scientific laboratories after their bachelor's degree study. This will create a basis for further acceleration of integration of science and education. According to the decision of the Cabinet of Ministers, this year 92 places have been allocated to the magistracy of ANAS, the speaker emphasized.
President of ANAS underlined the importance of studying the experience of Waterloo University, one of the world's leading universities in terms of integration of young scientists into the international community. He said that the implementation of various scientific projects between the two organizations is a matter of urgency for the Azerbaijani young researchers to visit the United States.
Professor Stefan Watt, speaking later, informed about the university he was representing. More than 60 years, the University has been providing education in various fields of science, emphasizing the importance of practice-based teaching.
He pointed out that the University's largest faculty is the "Faculty of Mathematics" and noted that students who are studying in this science are involved in science as well. He noted that the activity of the Mathematics faculty is basically divided into three parts: traditional mathematics and computer science, computer science, business and finance mathematics.
Academician Rasim Alguliev, academician-secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technology, said that 56 Azerbaijani students studying at the Waterloo University have won gold medals at the international Olympiads. Alim praised the research carried out at the University of Waterloo and stressed that it was expedient to exchange staff and experience between the ANAS and this educational institution.
Finally, discussions were held on joint cooperation, and relevant decisions were made in the direction of sustainable development of relations.
The meeting was attended by vice-president of ANAS, academician Ibrahim Guliyev, academician-secretary of the Department of Physics-Mathematics and Technical Sciences, academician Nazim Mammadov, Head of Science and Education Office of the Presidium, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov, Head of International Relations Department, PhD in biology Esmira Alirzayeva, Head of Public Relations and Science Popularization Office Zulfugar Farzaliyev, director of the Institute of Mathematics and Mechanics, correspondent member of ANAS Misir Mardanov and head of the Scientists House, PhD in history Nurida Guliyeva .