AMEA Mikrobiologiya İnstitutunun gənc alimi qrant müsabiqəsinin qalib layihəsi çərçivəsində elmi-tədqiqatlara başlayıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun qrant dəstəyinə layiq görülmüş “Çəyirdəkli meyvə ağaclarından fitopatogen mikroorqanizmlərin ayrılması və mikrob lipidlərinin bioloji nəzarət agenti kimi yoxlanması” adlı layihə həyata keçirilməyə başlanıb.
Layihə rəhbəri, AMEA Mikrobiologiya İnstitutunun gənc alimi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Könül Baxşəliyevanın elmi təcrübə məqsədilə Lənkaran-Astara, Gəncə-Qazax, o cümlədən Quba-Xaçmaz rayonlarına bir aylıq ezamiyyəti nəzərdə tutulur. Layihənin icra müddəti 12 aydır.
Bu müddət ərzində müasir tələblərə cavab verən elmi-tədqiqatların təşkili planlaşdırılır. Layihə çərçivəsində əldə olunan elmi nəticələr sənayə əhəmiyyətli meyvələrin mikrob patogenlərindən qorunması üçün zəmin yaradacaq.

Молодой ученый Института микробиологии НАНА начал свои исследования в рамках проекта, победившего в грантовом конкурсе
Началась реализация проекта “Отделение фитопатогенных микроорганизмов от плодов косточковых культур и проверка микробных липидов как агентов биологического контроля”, удостоенного грантовой поддержки Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики.
Руководитель проекта, молодой ученый Института микробиологии НАНА доктор философии по биологии Кенуль Бахшалиева с целью научно-исследовательской практики отправится в командировку в Ленькоран-Астаринский, Гянджа-Газахский, а также в Губа-Хачмазский регионы.
Длительность проекта 12 месяцев.
За этот период планируется организовать научные исследования, которые будут отвечать современным стандартам.
Научные результаты, полученные в ходе реализации проекта, создадут условия для защиты фруктовых культур от патогенных микробов.