AMEA-da “Azərbaycan 1941-1945-ci illər müharibəsində” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib
Mayın 5-də AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunda “Azərbaycan 1941-1945-ci illər müharibəsində” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın Tarix və Etnologiya İnstitutunun kollektivi  və Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının, Müdafiə Nazirliyi Milli Müdafiə Universitetinin Hərbi Elmi-Tədqiqat İnstitutunun, Mədəniyyət Nazirliyinin Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin, Bakı Dövlət Universitetinin, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Böyük Vətən Müharibəsinə həsr olunmuş elmi-praktik konfransı giriş nitqi ilə açan akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan xalqının bu müharibədə göstərdiyi misilsiz xidmətlərdən danışıb. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, keçmiş SSRİ-nin tərkibində olan bütün respublikalar kimi, Azərbaycan da bu müharibədə yaxından iştirak edib, xalqımızın igid oğulları misilsiz qəhrəmanlıq nümunələri göstəriblər. Qeyd edib ki, xüsusilə Həzi Aslanov kimi iki dəfə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı olmuş görkəmli hərbçimiz, akademik Ziya Bünyadov kimi döyüş meydanında öz sözünü demiş və digər qəhrəman oğullarımızın xatirəsi bu gün də xalqımız tərəfindən yaşadılır.
AMEA prezidenti vurğulayıb ki, Böyük Vətən Müharibəsi təkcə bir xalqın deyil, bütün keçmiş sovet xalqlarının ortaq tarixidir və bu tarixin obyektiv şəkildə öyrənilməsi mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Diqqətə çatdırıb ki, müstəqilliyimizin ilk illərində Böyük Vətən Müharibəsi kimi tarixi hadisədə Azərbaycanın iştirakı unutdurulmağa çalışılsa da, Ulu Öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı ilə bu məsələdə ədalət bərpa olunmuş, onun uzaqgörən və milli maraqlara əsaslanan siyasəti nəticəsində xalqımızın bu müharibədəki rolu yenidən və layiqincə qiymətləndirilmişdir.
Bu gün Prezident İlham Əliyevin Ümummilli Liderin həmin siyasi xəttini uğurla davam etdirdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli Böyük Vətən Müharibəsi iştirakçılarının dövlət səviyyəsində ehtiramla anıldığını, onların xatirəsinə həsr olunmuş tədbirlərin keçirildiyini, müharibə veteranlarının təltif edildiyini, onların sosial qayğısının daim diqqət mərkəzində saxlanıldığını söyləyib. Bildirib ki, bu, həm dövlətimizin tariximizə verdiyi önəmin, həm də xalqımızın qəhrəmanlıq irsinə sahib çıxmasının bariz nümunəsidir.
Akademik İsa Həbibbəyli, o cümlədən Böyük Vətən Müharibəsinin səbəbləri, gedişi və nəticələrinin, eləcə də Azərbaycanın bu müharibədəki rolunun dərindən araşdırılmasının, elmi və obyektiv qiymətləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Tarixçilərimizin üzərinə bu sahədə böyük məsuliyyət düşdüyünü deyən akademik İsa Həbibbəyli ümumiyyətlə, xalqımızın iştirak etdiyi bütün müharibələrin tarixi baxımdan geniş və obyektiv şəkildə tədqiq edilməsinin əhəmiyyətinə toxunub və  konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra faşizm üzərində qələbədə Azərbaycanın roluna dair videoçarx nümayiş etdirilib.
Konfransda çıxış edən Tarix və Etnologiya İnstitutunun direktoru tarix elmləri doktoru, professor Kərim Şükürov dünya tarixində 15 minə yaxın sayıla biləcək müharibənin baş verdiyini, bunlar içərisində miqyasına, iştirakçılarına və itkilərin sayına görə ilk sırada tarixin də gedişinə böyük təsir etmiş İkinci Dünya Müharibəsinin qərarlaşdığını söyləyib. Bildirib ki, Azərbaycan xalqı da bu müharibədə yaxından iştirak etsə də, ötən müddət ərzində müharibənin nəticələrinin ölkəmizdə demoqrafik prosesə təsiri yetəri qədər öyrənilməyib. Qeyd edib ki, 1941-ci ildə respublikamızda əhali sayı 3,3 milyon olmuş, lakin 1945-ci ildə 600 minə yaxın geriləyərək 2,7 milyona düşmüşdür. Professor Kərim Şükürov bu istiqamətdə ciddi tədqiqatların aparılmasına ehtiyac olduğunu söyləyib, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra AMEA-nın Tarix və Etnologiya İnstitutunun baş elmi işçisi, professor Mais Əmrahov və Müdafiə Nazirliyi Milli Müdafiə Universitetinin Hərbi Elmi-Tədqiqat İnstitutunun əməkdaşı tarix elmləri doktoru, professor Mehman Süleymanov çıxış edərək Azərbaycan xalqının Böyük Vətən Müharibəsində qələbənin qazanılmasındakı rolundan danışıblar.
Açılış mərasimindən sonra konfrans öz işini bölmə iclasları ilə davam etdirib.
Bölmə iclaslarında “The role of the Azerbaijani people in the victory over NAZI Germany”, “İkinci Dünya Müharibəsində Qafqaz uğrunda döyüşlərin rolu”, “1941-1945-ci illər müharibəsində azərbaycanlı qadınların iştirakı Azərbaycan sovet tarixşünaslığında”, “Faşist Njdenin Ermənistanda qəhrəmanlaşdırılması: tarixi və ideoloji aspektlər”, “İkinci dünya müharibəsində qərbi azərbaycanlıların iştirakı”, “Azərbaycanda hərbi əsir düşərgələri və məzarlıqları haqqında”, “Azərbaycan milli birlik məclisinin ordenləri: Azərbaycan istiqlal yıldızı və bozqurt”, “II dünya müharibəsi illərində azərbaycanlıların hərbi-siyasi mühacirəti”, “1941–1945-ci illər müharibəsi dövründə Azərbaycanda hərbi mətbuatın fəaliyyəti”, “Участие Азербайджанцев в национальных воинских формированиях в годы великой отечественной войны”, “Müharibə ərəfəsində Azərbaycan SSR-də ictimai-siyasi və sosial-iqtisadi həyat”, “Azərbaycan iqtisadiyyatı cəbhənin xidmətində”, “İkinci dünya müharibəsi illərində Azərbaycanda nəqliyyat və rabitə”, “Azərbaycan sənayesi cəbhənin xidmətində”, “Ədəbiyyat və incəsənət cəbhənin xidmətində” və s. mövzularda çıxışlar dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

В НАНА состоялась республиканская научная конференция «Азербайджан в войне 1941-1945 гг.»
5-го мая в Институте истории и этнологии имени Аббасгулу Ага Бакиханова НАНА состоялась республиканская научная конференция «Азербайджан в войне 1941-1945 гг.», посвященная Великой Отечественной войне.
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, коллектив Института истории и этнологии, сотрудники научных учреждений и организаций Академии наук, Военного научно-исследовательского института Национального университета обороны при Министерстве обороны, Национального музея истории Азербайджана Министерства культуры, Бакинского государственного университета и Азербайджанского государственного педагогического университета.
Открыв научно-практическую конференцию вступительной речью, академик Иса Габиббейли рассказал об исключительных заслугах азербайджанского народа в завоевании победы. Академик сообщил, что, как и все республики, которые входили в состав бывшего СССР, Азербайджан принимал активное участие в войне, сыны нашего народа проявили в те годы блестящий героизм и отвагу. И сегодня, продолжил академик Иса Габиббейли, азербайджанский народ глубоко чтит память своих героев, таких, как дважды Герой Советского Союза Ази Асланов, Герой Советского Союза академик Зия Буниятов и другие, которые проявили себя на поле боя.
Руководитель НАНА подчеркнул, что Великая Отечественная война – это не история одного народа, это – общая история всех народов, населяющих просторы бывшего СССР, и очень важно объективно изучить весь её ход. В первые годы независимости, продолжил академик, делались попытки предать забвению участие Азербайджана в Великой Отечественной войне, но с возвращением общенационального лидера Гейдара Алиева к власти в этом вопросе была восстановлена справедливость, благодаря его дальновидной и опирающейся на национальные интересы политике роль нашего народа в этой войне получила справедливую оценку.
Сказав, что сегодня политический курс Великого лидера успешно продолжает Президент Ильхам Алиев, академик Иса Габиббейли добавил, что память участников Великой Отечественной войны глубоко чтится в нашей республике на государственном уровне, проходят мероприятия, посвященные этому историческому событию, ветераны войны получают награды, уделяется внимание улучшению условий их жизни. Академик отметил, что все это наглядно свидетельствует о значении, которое государство придает нашей истории, и почтении самого народа к своему героическому наследию.
Академик Иса Габиббейли также подчеркнул необходимость глубокого и объективного изучения причин, хода и итогов Великой Отечественной войны, а также роли Азербайджана в завоевании победы. На плечи наших историков, продолжил академик, ложится большая ответственность в этом деле, необходимо подробно и объективно исследовать все войны, в которых принимал участие наш народ. В заключение своего выступления руководитель НАНА пожелал успехов работе конференции.
Затем был показан видеоролик, повествующий о роли Азербайджана в победе над фашизмом.
В своем выступлении директор Института истории и этнологии доктор исторических наук, профессор Керим Шукюров сообщил, что в истории человечества произошли около 15-ти тысяч войн, Вторая мировая война занимает первое место по своему масштабу, числу участников и количеству потерь, а также своему влиянию на последующий ход истории. Ученый отметил, что хотя азербайджанский народ принимал непосредственное участие в этой войне, за истекший период недостаточно изучен вопрос о влиянии последствий этого события на демографические процессы в нашей республике. Сказав, что в 1941 году численность населения в Азербайджане составляла 3,3 миллионов человек, а к 1945 году уменьшилась почти на 600 тысяч и составила 2,7 миллионов, профессор Керим Шукюров подчеркнул, что в этом направлении должны быть проведены серьезные исследования, и пожелал успехов работе конференции.
Далее выступили главный научный сотрудник Института истории и этнологии НАНА, профессор Маис Амрахов и сотрудник Военного научно-исследовательского института Национального университета обороны при Министерстве обороны доктор исторических наук, профессор Мехман Сулейманов. Они говорили о роли азербайджанского народа в завоевании победы в Великой Отечественной войне.
После церемонии открытия конференция продолжила свою работу в секционных заседаниях.
На секционных заседаниях были прослушаны и обсуждены доклады на такие темы, как «Роль азербайджанского народа в победе над нацистской Германией», «Роль боёв за Кавказ во время Второй мировой войны», «Освещение участия азербайджанских женщин в войне 1941-1945 гг. в азербайджанской историографии советского периода», «Героизация фашиста Нжде в Армении: исторические и идеологические аспекты», «Участие азербайджанцев в национальных воинских формированиях в годы Великой Отечественной войны», «Промышленность Азербайджана на службе фронта», «Общественно-политическая и социально-экономическая жизнь в Азербайджанской ССР накануне войны», «Экономика Азербайджана на службе фронта», «Литература и искусство на службе фронта» и т.д.