AMEA-da “Azərbaycan 1941-1945-ci illər müharibəsində” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib
Mayın 5-də AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunda “Azərbaycan 1941-1945-ci illər müharibəsində” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın Tarix və Etnologiya İnstitutunun kollektivi  və Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının, Müdafiə Nazirliyi Milli Müdafiə Universitetinin Hərbi Elmi-Tədqiqat İnstitutunun, Mədəniyyət Nazirliyinin Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin, Bakı Dövlət Universitetinin, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Böyük Vətən Müharibəsinə həsr olunmuş elmi-praktik konfransı giriş nitqi ilə açan akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan xalqının bu müharibədə göstərdiyi misilsiz xidmətlərdən danışıb. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, keçmiş SSRİ-nin tərkibində olan bütün respublikalar kimi, Azərbaycan da bu müharibədə yaxından iştirak edib, xalqımızın igid oğulları misilsiz qəhrəmanlıq nümunələri göstəriblər. Qeyd edib ki, xüsusilə Həzi Aslanov kimi iki dəfə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı olmuş görkəmli hərbçimiz, akademik Ziya Bünyadov kimi döyüş meydanında öz sözünü demiş və digər qəhrəman oğullarımızın xatirəsi bu gün də xalqımız tərəfindən yaşadılır.
AMEA prezidenti vurğulayıb ki, Böyük Vətən Müharibəsi təkcə bir xalqın deyil, bütün keçmiş sovet xalqlarının ortaq tarixidir və bu tarixin obyektiv şəkildə öyrənilməsi mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Diqqətə çatdırıb ki, müstəqilliyimizin ilk illərində Böyük Vətən Müharibəsi kimi tarixi hadisədə Azərbaycanın iştirakı unutdurulmağa çalışılsa da, Ulu Öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı ilə bu məsələdə ədalət bərpa olunmuş, onun uzaqgörən və milli maraqlara əsaslanan siyasəti nəticəsində xalqımızın bu müharibədəki rolu yenidən və layiqincə qiymətləndirilmişdir.
Bu gün Prezident İlham Əliyevin Ümummilli Liderin həmin siyasi xəttini uğurla davam etdirdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli Böyük Vətən Müharibəsi iştirakçılarının dövlət səviyyəsində ehtiramla anıldığını, onların xatirəsinə həsr olunmuş tədbirlərin keçirildiyini, müharibə veteranlarının təltif edildiyini, onların sosial qayğısının daim diqqət mərkəzində saxlanıldığını söyləyib. Bildirib ki, bu, həm dövlətimizin tariximizə verdiyi önəmin, həm də xalqımızın qəhrəmanlıq irsinə sahib çıxmasının bariz nümunəsidir.
Akademik İsa Həbibbəyli, o cümlədən Böyük Vətən Müharibəsinin səbəbləri, gedişi və nəticələrinin, eləcə də Azərbaycanın bu müharibədəki rolunun dərindən araşdırılmasının, elmi və obyektiv qiymətləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Tarixçilərimizin üzərinə bu sahədə böyük məsuliyyət düşdüyünü deyən akademik İsa Həbibbəyli ümumiyyətlə, xalqımızın iştirak etdiyi bütün müharibələrin tarixi baxımdan geniş və obyektiv şəkildə tədqiq edilməsinin əhəmiyyətinə toxunub və  konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra faşizm üzərində qələbədə Azərbaycanın roluna dair videoçarx nümayiş etdirilib.
Konfransda çıxış edən Tarix və Etnologiya İnstitutunun direktoru tarix elmləri doktoru, professor Kərim Şükürov dünya tarixində 15 minə yaxın sayıla biləcək müharibənin baş verdiyini, bunlar içərisində miqyasına, iştirakçılarına və itkilərin sayına görə ilk sırada tarixin də gedişinə böyük təsir etmiş İkinci Dünya Müharibəsinin qərarlaşdığını söyləyib. Bildirib ki, Azərbaycan xalqı da bu müharibədə yaxından iştirak etsə də, ötən müddət ərzində müharibənin nəticələrinin ölkəmizdə demoqrafik prosesə təsiri yetəri qədər öyrənilməyib. Qeyd edib ki, 1941-ci ildə respublikamızda əhali sayı 3,3 milyon olmuş, lakin 1945-ci ildə 600 minə yaxın geriləyərək 2,7 milyona düşmüşdür. Professor Kərim Şükürov bu istiqamətdə ciddi tədqiqatların aparılmasına ehtiyac olduğunu söyləyib, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra AMEA-nın Tarix və Etnologiya İnstitutunun baş elmi işçisi, professor Mais Əmrahov və Müdafiə Nazirliyi Milli Müdafiə Universitetinin Hərbi Elmi-Tədqiqat İnstitutunun əməkdaşı tarix elmləri doktoru, professor Mehman Süleymanov çıxış edərək Azərbaycan xalqının Böyük Vətən Müharibəsində qələbənin qazanılmasındakı rolundan danışıblar.
Açılış mərasimindən sonra konfrans öz işini bölmə iclasları ilə davam etdirib.
Bölmə iclaslarında “The role of the Azerbaijani people in the victory over NAZI Germany”, “İkinci Dünya Müharibəsində Qafqaz uğrunda döyüşlərin rolu”, “1941-1945-ci illər müharibəsində azərbaycanlı qadınların iştirakı Azərbaycan sovet tarixşünaslığında”, “Faşist Njdenin Ermənistanda qəhrəmanlaşdırılması: tarixi və ideoloji aspektlər”, “İkinci dünya müharibəsində qərbi azərbaycanlıların iştirakı”, “Azərbaycanda hərbi əsir düşərgələri və məzarlıqları haqqında”, “Azərbaycan milli birlik məclisinin ordenləri: Azərbaycan istiqlal yıldızı və bozqurt”, “II dünya müharibəsi illərində azərbaycanlıların hərbi-siyasi mühacirəti”, “1941–1945-ci illər müharibəsi dövründə Azərbaycanda hərbi mətbuatın fəaliyyəti”, “Участие Азербайджанцев в национальных воинских формированиях в годы великой отечественной войны”, “Müharibə ərəfəsində Azərbaycan SSR-də ictimai-siyasi və sosial-iqtisadi həyat”, “Azərbaycan iqtisadiyyatı cəbhənin xidmətində”, “İkinci dünya müharibəsi illərində Azərbaycanda nəqliyyat və rabitə”, “Azərbaycan sənayesi cəbhənin xidmətində”, “Ədəbiyyat və incəsənət cəbhənin xidmətində” və s. mövzularda çıxışlar dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

A scientific conference on the topic “Azerbaijan in the 1941-1945 War” was held at ANAS
On May 5, a republican scientific conference on the topic “Azerbaijan in the 1941-1945 War” was held at the A.A. Bakikhanov Institute of History and Ethnology of ANAS.
The event was attended by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, the staff of the Institute of History and Ethnology of ANAS, as well as representatives from the scientific institutions and organizations of the Academy, the Military Scientific Research Institute of the National Defense University of the Ministry of Defense, the National Museum of History of Azerbaijan of the Ministry of Culture, Baku State University, and Azerbaijan State Pedagogical University.
The scientific-practical conference dedicated to the Great Patriotic War was opened with a welcoming speech by Academician Isa Habibbeyli, who spoke about the incomparable contributions of the Azerbaijani people during this war. Academician Isa Habibbeyli said that, like all other republics that were part of the former USSR, Azerbaijan also actively participated in the war, and our brave sons demonstrated unparalleled examples of heroism. He emphasized that the memory of our heroic sons, especially distinguished military figure Hazi Aslanov, who was twice awarded the title of Hero of the Soviet Union, and Academician Ziya Bunyadov, who made his mark on the battlefield, is still honored and remembered by our people today.
The head of ANAS emphasized that the Great Patriotic War is the common history of all former Soviet peoples, and that it is of great importance to study this history objectively. He noted that although in the early years of our independence, efforts were made to make people forget Azerbaijan’s participation in the Great Patriotic War, justice was restored in this regard with the return to power of National Leader Heydar Aliyev. Thanks to his far-sighted policy based on national interests, our nation’s role in this war was properly valued.
Academician Isa Habibbeyli mentioned that today President Ilham Aliyev successfully continues the political course of the National Leader, and said that participants of the Great Patriotic War are honored at the state level, events dedicated to their memory are held, war veterans are awarded, and their social welfare is always a priority.
The head of ANAS underlined the importance of thoroughly investigating the causes, course, and outcomes of the Great Patriotic War, as well as Azerbaijan’s role in it, and of providing scientific and objective assessment. He said that our historians bear significant responsibility in this area and highlighted the importance of conducting comprehensive and objective research of all wars in which our people participated.
Later, a video clip was presented highlighting Azerbaijan’s role in the victory over fascism.
The Director of the Institute of History and Ethnology, Doctor of Historical Sciences, Professor Karim Shukurov said during his speech that nearly 15,000 wars occurred throughout world history. Among these, the Second World War stands out in terms of its scale, participants, and casualties, as well as its significant impact on the course of history. He mentioned that although the Azerbaijani people actively participated in this war, the impact of its outcomes on the demographic processes in our country has not been sufficiently studied over the years. He pointed out that in 1941, the population of our republic was 3.3 million, but in 1945, it had decreased by nearly 600,000 to 2.7 million. Professor Karim Shukurov emphasized the need for thorough research in this area.
Later, Professor Mais Amrahov, a senior researcher at the Institute of History and Ethnology of ANAS, and Professor Mehman Suleymanov, Doctor of Historical Sciences and staff member at the Military Scientific Research Institute of the National Defense University under the Ministry of Defense, delivered speeches highlighting the role of the Azerbaijani people in achieving victory in the Great Patriotic War.