AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda "XX əsrin əvvəllərindən bu günə Azərbaycan-Türkiyə ədəbiyyat və maarif münasibətləri" adlı panelin açılışı olub.
Tədbir Ədəbiyyat İnstitutu, Bakı Yunus Əmrə İnstitutu və Xaricdə Yaşayan Türklər və Qohum Cəmiyyətlər Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Paneli AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq iki qardaş ölkə arasında siyasi, iqtisadi, elmi, mədəni və digər sahələrdə qarşılıqlı əlaqələrin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, bu əlaqələr Azərbaycan və Türkiyə alimlərinin birgə tədqiqatlar aparmasına və elmi əsərlər çap etdirməsinə geniş imkanlar açır.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin “Bir millət – iki dövlət” ifadəsini xatırladan alim hər iki ölkənin ortaq köklərə, dil, din birliyinə, oxşar mədəniyyət, adət və ənənələrə malik olduğunu deyib. O, panelin ədəbi və maarifçilik sahəsində ortaq dəyərlərin üzə çıxarılmasına və zənginləşdirilməsinə töhfə verəcəyini söyləyib.
Sonra Bakı Yunus Əmrə İnstitutunun müdiri Cihan Özdəmir çıxış edərək bu il Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin və Qafqaz İslam Ordusunun yaranmasının 100-cü ildönümünün tamam olduğunu və tədbirin bu çərçivədə keçirildiyini bildirib. O, XX əsrdə hər iki ölkənin ədiblərinin və maarifçi xadimlərinin müxtəlif cərəyanların təsirinə məruz qaldığını, lakin geniş dünyagörüşləri və yüksək təhsilləri sayəsində milli dövlət, milli fikir ideyası ətrafında birləşdiklərini qeyd edib.
Tədbirdə çıxış edən Mədəniyyət Nazirliyinin Mədəniyyətşünaslıq üzrə Elmi-Metodiki Mərkəzinin direktoru Asif Usubəliyev panelin mövzusunun müasir dövr üçün aktual olduğunu bildirib. O, bu istiqamətdə zəruri tədqiqatların aparılmasına ehtiyac olduğunu vurğulayaraq, tədbirin iki ölkə arasında ədəbi, elmi, mədəni əlaqələrin inkişafına töhfə verəcəyini deyib.
Paneldə, həmçinin professor Ədalət Tahirzadənin "Bakıdan İstanbula və İstanbuldan Bakıya gedən müəllimlər", AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanovun "Cümhurriyət dövründə Azərbaycanın təhsil sistemi", professor Ramiz Əsgərin "Türkiyəyə gedən azərbaycanlı ədiblər", filologiya üzrə elmlər doktoru Nikpur Cabbarlının "Son əsrdə Azərbaycan-Türkiyə maarif münasibətləri", türkiyəli professor Yavuz Akpınarın "Türkiyə-Azərbaycan əlaqələri baxımından "Cəlal Ünsi", dosent İrfan Murad Yıldırımın "Molla Nəsrəddin və Türkiyə", dosent Yılmaz Özqayanın "Türkiyə-Azərbaycan ədəbi fikri əlaqələrində "Yeni Kafkasya" və azəri-türk dərgiləri" və Ömər Özcanın "Azərbaycan siyasi mühacirətinin bilinməyən ismi: Əfəndizadə Mehmet Şərif bəy" adlı məruzələri dinlənilib.

В Институте литературы им. Низами Гянджеви НАНА прошла панельная дискуссия на тему «Азербайджано-турецкие литературные и просветительские отношения с начала XX века по настоящее время».
Мероприятие прошло при совместной организационной поддержке Института литературы, Бакинского института Юнуса Эмре и Союза проживающих за рубежом турок и родственных народов.
Открывая панель, вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли отметил, что взаимные связи между двумя братскими странами в политической, экономической, научной, культурной и других сферах развиваются на высоком уровне. Он отметил, что эти связи открывают возможности для проведения совместных исследований азербайджанскими и турецкими учеными и издания их научных трудов.
Вспоминая цитату общенационального лидера Гейдара Алиева «Одна нация - два государства», ученый отметил, что эти страны имеют общие корни, язык, религию, схожую культуру, обычаи и традиции. Он довел до внимания, что эта панель способствует выявлению и обогащению общих ценностей в области литературы и просвещения.
Директор Бакинского института Юнуса Эмре Джихан Оздемир напомнил, что в этом году отмечается 100-летняя годовщина создания Азербайджанской Демократической Республики и Кавказской исламской армии и мероприятие проходит в рамках данных событий. Он отметил, что в двадцатом веке на деятелей литературы и просвещения обеих стран оказывали влияние разные течения, но благодаря их широкому мировоззрению и высшему образованию они объединились вокруг идеи национального государства и национальной мысли.
Выступив на мероприятии, директор Научно-методического центра культурологии при Министерстве культуры Асиф Усубалиев отметил, что тема панели актуальна для современного периода. Он подчеркнул, что существует необходимость проведения исследований в данном направлении и это мероприятие внесет вклад в развитие литературных, научных и культурных связей между двумя странами.
На мероприятии были заслушаны доклады профессора Адалята Таирзаде «Преподаватели, уехавшие из Баку в Стамбул и из Стамбула в Баку», члена-корреспондента НАНА Мисира Марданова «Система образования в период Азербайджанской Демократической Республики», профессора Рамиза Аскера «Азербайджанские литераторы, уехавшие в Турцию», д.ф.н. Никпура Джаббарлы «Азербайджано-турецкие просветительские отношения в последнее столетие», турецкого профессора Явуза Акпынара «Джалал Унси» с точки зрения азербайджано-турецких связей», доцента Мурада Йылдырыма «Молла Насреддин и Турция», доцента Йылмаза Озгаи «Новый Кавказ» в азербайджано-турецких связях в области литературной мысли азербайджано-и турецкие журналы» и Омара Озджана «Неизвестное имя азербайджанской политической эмиграции: Эфендизаде Мехмет Шариф бек».