AMEA Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi tərəfindən Əliağa Vahidin 120 illik yubileyinə həsr olunmuş ədəbi-bədii məclis keçirilib
Kürdəmir rayon İcra Hakimiyyətinin təşkilatçılığı ilə AMEA N.Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran regional şöbəsi tərəfindən məşhur qəzəlxan şair, Əməkdar incəsənət xadimi Əliağa Vahidin 120 illik yubileyinə həsr olunmuş ədəbi-bədii məclis keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan muzeyin Aran şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı ədəbiyyat və musiqimizdə özünəməxsus, əvəzsiz rolu olan Ə. Vahidin həyat və yaradıcılığı haqqında ətraflı məlumat verib.
Sonra şairin səsi yazılmış lent yazıları səsləndirilib.
Filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Tərlan Quluyev, Əməkdar müəllim İmran Sabirov, yazıçı-publisist, AYB-nın tərcümə bölməsinin rəhbəri İlqar Fəhmi Əliağa Vahidin yaradıcılığının əsas məziyyətlərindən, qəzəl janrının ənənəvi klassik xüsusiyyətlərinə riayət etməklə bərabər sadə, xalq danışıq tərzinə yaxın yazı üslubu ilə ədəbiyyata yeni nəfəs gətirməsindən, publisistik fəaliyyəti, satira sahəsindəki orijinal xüsusiyyətləri, tərcümələri, Azərbaycan muğam ifaçılarının tərəqqisinə xidmətlərindən söhbət açıblar.
Şairin həyat və yaradıcılığından bəhs edən “Qəzəlxan” filmindən parçalar nümayiş etdirilib.
Respublika III Muğam Müsabiqəsinin qalibləri Məmməd Nəcəfov və Nigar Şabanova Ə.Vahidin qəzəllərinə muğam və təsniflər ifa etməklə məclisə rövnəq veriblər.

Национальным музеем азербайджанской литературы НАНА было проведено литературно-художественное собрание, посвященное 120-летнему юбилею Алиага Вахида
При организации Исполнительной власти Кюрдамирского района Аранским региональным отделом Национального музея азербайджанской литературы имени Н.Гянджави НАНА было проведено литературно-художественное собрание, посвященное 120-летнему юбилею известного газельхан поэта, заслуженного деятеля искусства Алиага Вахида.
Открывший вступительным словом мероприятие заведующий Аранским отделом доктор философии по филологии Ягут Бахадуркызы подробно рассказала о жизни и творчестве Я.Вахидли, о его своеобразной и незаменимой роли в нашей литературе и музыке.
Затем прозвучали записи голоса поэта, записанные на лентах.
Доктор филологических наук профессор Тарлан Гулуев, заслуженный учитель Имран Сабиров, писатель-публицист заведующий переводческим отделом СПА Ильгар Фахми рассказали об основных преимуществах творчества Алиага Вахидли, как он принес литературе новое дыхание стилем письма, близким к народному разговорному стилю, соблюдая традиционные классические особенности жанра газель, о публицистической деятельности, оригинальных особенностях в сатире, переводах, заслугах за успехи исполнителей азербайджанского мугама.
Были продемонстрированы эпизоды из фильма “Газельхан”, повествующего о жизни и творчестве поэта. Победители III Республиканского конкурса мугам Мамед Наджафов и Нигар Шабанова исполнили мугам и теснифы газелям А.Вахида.