“Heydər Əliyev və folklor” mövzusunda elmi konfrans keçirib
Aprelin 30-da AMEA-nın Əsas binasında Folklor İnstitutunun təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 illiyinə həsr olunan “Heydər Əliyev və folklor” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanov Azərbaycan xalqının, mənəvi dünyamızın ən qiymətli sərvəti olan ədəbiyyatımıza, mədəniyyətimizə ümummilli lider Heydər Əliyevin diqqət və qayğısından söhbət açıb. O, dünya şöhrətli ictimai-siyasi xadim, böyük şəxsiyyət Heydər Əliyevin bütün sahələrə olduğu kimi, aşıq sənətinə, folklora daim qayğı ilə yanaşdığını, alimlərimizin, yazıçı və klassiklərimizin yubileylərinin qeyd edilməsinə böyük diqqət göstərdiyini bildirib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli isə çıxışında xalqın milli kimliyinin göstəricilərinin folklorda qorunub saxlanıldığını, məhz bu səbəbdən milli mənəvi dəyərlərə xüsusi önəm verən ulu öndər Heydər Əliyevin humanitar siyasətində folklorun yeri və çəkisinin həmişə seçildiyini deyib.
Akademik İ.Həbibbəyli ulu öndər Heydər Əliyevin müvafiq Sərəncamına əsasən, 1998-ci ildə Azərbaycan xalqının tarixini, milli köklərini özündə əks etdirən “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının 1300 illiyinin dünya səviyyəsində keçirildiyini, 2003-cü ildə AMEA-nın Folklor İnstitutunun yaradıldığını və ümummilli liderin mədəniyyət, ədəbiyyat sahəsində apardığı siyasətin bu gün də davam etdirildiyini vurğulayıb. Bildirilib ki, hazırda bu sahədə çalışan insanlar qayğı ilə əhatə olunublar. Mədəniyyətimizin inkişafına diqqət və qayğı nəticəsində mədəni irsimiz, incəsənətimiz, o cümlədən aşıq sənətimiz dünya miqyasında tanınır. Belə ki, Azərbaycan aşıq sənəti 2009-cu ildə UNESCO-nun qeyri-maddi mədəni irs siyahısına daxil edilib.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli ulu öndər Heydər Əliyevin tarixi köklərimizə, türk dünyasının qədim eposlarına, folklorumuza daim yüksək qiymət verdiyini söyləyib.
Konfransda “Heydər Əliyev siyasi kursu və folklor”, “Heydər Əliyev siyasətinin poetikası”, “Liderlikdən ümummilli liderliyə aparan yol” və ”Heydər Əliyev və mərasim mədəniyyəti” mövzularında məruzələr dinlənilib.

Held a scientific conference on "Heydar Aliyev and folklore"
On April 30, the Institute of Folklore held a scientific conference on "Heydar Aliyev and folklore" dedicated to the 95th anniversary of the national leader Heydar Aliyev.
Director of the Institute of Folklore, academician Mukhtar Imanov spoke about the attention and care of national leader Heydar Aliyev to our literature and culture, which is the most valuable asset of the Azerbaijani people. He said that the world-renowned public-political figure, great politician Heydar Aliyev has always been attentive to the art of ashugs, folklore, as well as to all spheres.
Academician Isa Habibbeyli noted that the 1300th anniversary of the book "Kitabi Dada Gorgud", reflecting the history and national roots of the Azerbaijani people, was held worldwide in 1998, according to the corresponding decree of the great leader Heydar Aliyev, in 2003 the Institute of Folklore of ANAS was created. It was noted that people working in this sphere are now covered with care. As a result of care and attention to the development of our culture, our cultural heritage, our art, including our ashug art, are recognized globally. Thus, the Azerbaijani ashug art was included in the UNESCO Intangible Cultural Heritage List in 2009.
Academician-Secretary of the Department of Humanities of ANAS, academician Teymur Karimli said that great leader Heydar Aliyev always appreciated our historical roots, ancient epos and folklore of the Turkic world.
The conference covered "Heydar Aliyev's political course and folklore", "The poetics of Heydar Aliyev's policy", "Fro Leadership to nationwide leadership" and other reports.