“Heydər Əliyev və folklor” mövzusunda elmi konfrans keçirib
Aprelin 30-da AMEA-nın Əsas binasında Folklor İnstitutunun təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 illiyinə həsr olunan “Heydər Əliyev və folklor” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanov Azərbaycan xalqının, mənəvi dünyamızın ən qiymətli sərvəti olan ədəbiyyatımıza, mədəniyyətimizə ümummilli lider Heydər Əliyevin diqqət və qayğısından söhbət açıb. O, dünya şöhrətli ictimai-siyasi xadim, böyük şəxsiyyət Heydər Əliyevin bütün sahələrə olduğu kimi, aşıq sənətinə, folklora daim qayğı ilə yanaşdığını, alimlərimizin, yazıçı və klassiklərimizin yubileylərinin qeyd edilməsinə böyük diqqət göstərdiyini bildirib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli isə çıxışında xalqın milli kimliyinin göstəricilərinin folklorda qorunub saxlanıldığını, məhz bu səbəbdən milli mənəvi dəyərlərə xüsusi önəm verən ulu öndər Heydər Əliyevin humanitar siyasətində folklorun yeri və çəkisinin həmişə seçildiyini deyib.
Akademik İ.Həbibbəyli ulu öndər Heydər Əliyevin müvafiq Sərəncamına əsasən, 1998-ci ildə Azərbaycan xalqının tarixini, milli köklərini özündə əks etdirən “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının 1300 illiyinin dünya səviyyəsində keçirildiyini, 2003-cü ildə AMEA-nın Folklor İnstitutunun yaradıldığını və ümummilli liderin mədəniyyət, ədəbiyyat sahəsində apardığı siyasətin bu gün də davam etdirildiyini vurğulayıb. Bildirilib ki, hazırda bu sahədə çalışan insanlar qayğı ilə əhatə olunublar. Mədəniyyətimizin inkişafına diqqət və qayğı nəticəsində mədəni irsimiz, incəsənətimiz, o cümlədən aşıq sənətimiz dünya miqyasında tanınır. Belə ki, Azərbaycan aşıq sənəti 2009-cu ildə UNESCO-nun qeyri-maddi mədəni irs siyahısına daxil edilib.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli ulu öndər Heydər Əliyevin tarixi köklərimizə, türk dünyasının qədim eposlarına, folklorumuza daim yüksək qiymət verdiyini söyləyib.
Konfransda “Heydər Əliyev siyasi kursu və folklor”, “Heydər Əliyev siyasətinin poetikası”, “Liderlikdən ümummilli liderliyə aparan yol” və ”Heydər Əliyev və mərasim mədəniyyəti” mövzularında məruzələr dinlənilib.

Состоялась научная конференция «Гейдар Алиев и фольклор»
30 апреля в Главном здании НАНА при организационной поддержке Института фольклора состоялась научная конференция «Гейдар Алиев и фольклор», посвященная 95-летию общенационального лидера Гейдара Алиева.
На мероприятии директор Института фольклора, академик Мухтар Иманов рассказал о внимании и заботе общенационального лидера Гейдара Алиева к нашей литературе и культуре, которые являются самым ценным достоянием азербайджанского народа. Он отметил, что всемирно известная общественно-политическая фигура, великая личность Гейдар Алиев всегда придавал большое значение искусству ашугов, фольклору, празднованию юбилея наших ученых, писателей и классиков.
Вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что национальная идентичность народа сохраняется в фольклоре, поэтому место фольклора выделялось в гуманитарной политике общенационального лидера Гейдара Алиева, уделявшего особое внимание национальным нравственным ценностям.
Академик И.Габиббейли отметил, что в 1998 году в соответствии с соответствующим распоряжением великого лидера Гейдара Алиева 1300-летие отражающего историю и национальные корни азербайджанского народа книги «Китаби-Деде Горгуд», был отмечен на мировом уровне, в 2003 году был создан Институт фольклора НАНА. Политика общенационального лидера в области культуры и литературы продолжается и сегодня. В результате заботы и внимания к развитию нашей культуры, культурное наследие, искусство, в том числе ашугское искусство Азербайджана, прославились во всем мире. Таким образом, в 2009 году азербайджанское ашугское искусство было включено в Список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.
Затем, выступив, академик-секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА, академик Теймур Керимли отметил, что великий лидер Гейдар Алиев высоко оценивал наши исторические корни, древние эпосы тюркской литературы, фольклор.
На конференции были заслушаны доклады «Политический курс Гейдара Алиева и фольклор», «Поэтика политики Гейдара Алиева», «Путь от лидерства к общенациональному лидерству» и «Гейдар Алиев и церемониальная культура».