AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkında (YT Park) “TRİZ” layihəsinin təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə “Kutvan Holding” şirkətinin rəhbəri Ali Bəy Kutvan, “NG Creators Club” MMC-nin və "TRIZ Yaradıcılar Zirvəsi" İctimai Birliyinin Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Natiq Əliyev, YT Parkın rezidentləri və Biznes İnkubasiya Mərkəzinin Startap layihələrinin rəhbərləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə iştirakçılar YT Parkın rezidentləri – “AMEA Təcrübə-Sənaye Zavodu” MMC və "Millers-Oils Azərbaycan" MMC-nin yağ və pilotsuz uçan aparatların istehsal sahələrinə baxış keçirib, YT Parkın Mərkəzləşdirilmiş analitik laboratoriyası və Radio ekoloji monitorinq sistemi ilə yaxından tanış olublar.
Daha sonra “TRİZ” layihəsinin təqdimatı olub. Qonaqlara YT Parkın Biznes İnkubasiya Mərkəzinin fəaliyyət istiqamətləri, həmçinin “TRİZ” layihəsi haqqında ətraflı məlumat verilib.
Tədbirdə AMEA YT Parkın direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev rəhbərlik etdiyi qurumla Sankt-Peterburq "TRIZ Yaradıcılar Zirvəsi" İctimai Birliyi arasında imzalanan əməkdaşlıq memorandumundan danışıb. Bildirib ki, sənəddə iki müəssisə arasında birgə elmi-texniki proqramların, innovativ layihələrin həyata keçirilməsi, innovasiya və sənaye infrastrukturunun inkişafı sahəsində informasiya mübadiləsinin aparılması nəzərdə tutulur. O, bu istiqamətdə əməkdaşlığın uğurla davam edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Mərasimdə “Kutvan Holding” şirkətinin rəhbəri Ali Bəy Kutvan və “NG Creators Club” MMC-nin və "TRIZ Yaradıcılar Zirvəsi" İctimai Birliyi Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Natiq Əliyev təmsil etdikləri qurumların fəaliyyətləri və “TRİZ nəzəriyyəsi” barədə danışıblar.
Sonda 15 yaşlı ixtiraçı Reyhan Camalova çıxış edərək AMEA YT Parkın rəhbərliyinə ona göstərilən dəstəyə görə minnətdarlığını bildirib, layihəsi və gələcək planları barədə məlumat verib. O, AMEA YT Parkın dəstəyi ilə icad etdikləri yağış sularını elektrik enerjisinə çevirən "Reynerci" qurğusunun prototipi üzərində işlərə başlanılacağını və bu qurğunun alternativ enerji mənbələrinin inkişafına geniş imkanlar açacağını vurğulayıb.

Presentation of TRIZ project at ANAS High Tech Park
Head of “Kutvan Holding” Ali Bay Kutvan, Head of “NG Creators Club” LLC and Azerbaijan Representative of “TRIZ Developers Summit” Natig Aliyev, HT Park Residents and Heads of Startap Projects of Business Incubation Center attended the event.
Initially, the participants examined the production areas of Oil and Unmanned aerial  vehicl of “ANAS Experience-Industrial Plant” LLC and “Millers-Oils Azerbaijan” LLC. They were closely acquainted with HT Park Centralized Analytical Laboratory and Radio Environmental Monitoring System.
Then there was a presentation of "TRIZ" project. Guests were informed about the activities of HT Park Business Incubation Center and TRIZ project.
Director of ANP HT Park, PhD in Agricultural Sciences Vugar Babayev spoke about the memorandum of cooperation signed with the organization headed by Saint Petersburg's TRIZ Developers Summit. The document envisages the exchange of information on the implementation of joint scientific-technical programs, innovation projects, innovation and industrial infrastructure development between the two institutions. He expressed confidence that cooperation in this direction would continue successfully.
The head of Kutvan Holding Ali Bey Kutvan and NG Creators Club and Natig Aliyev, the head of the TRIZ Developers Summit, representing Azerbaijan, talked about the activities of their organizations and the theory of TRIZ.
In the end, 15-year-old inventor Reyhan Jamalova thanked the management of ANAS HT Park for his support and informed about the project and future plans.