Xalçaçıların ümumrespublika konfransı keçirilib
Mayın 5-də “Azərxalça” Açıq Səhmdar Cəmiyyətində ümummilli lider Heydər Əliyevin 95 illiyinə həsr olunan Xalçaçıların ümumrespublika konfransı keçirilib.
Əvvəlcə konfrans iştirakçıları Fəxri xiyabana gələrək xalqımızın ümummilli lideri, müasir müstəqil dövlətimizin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsini yad edib, məzarı önünə güllər qoyublar.
Tədbirdə İqtisadiyyat nazirinin müavini Niyazi Səfərov çıxış edərək “Xalçaçı Günü” peşə bayramının təsis olunmasının əhəmiyyətindən, ölkəmizdə bu sahənin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən danışıb.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli xalçaçılığın inkişafı istiqamətində görülən işləri bütövlükdə Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafına, milli dəyərlərimizin qorunmasına göstərilən diqqət kimi dəyərləndirib, ölkə rəhbərinin qayğısı ilə “Azərxalça”nın bu sahədə böyük işlər gördüyünü bildirib. Alim xalçaçılığın elmi cəhətdən araşdırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb, xalçaçılığa həsr olunan kitablardan bəhs edib.
“Azərxalça” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti İdarə Heyətinin sədri Vidadi Muradov çıxışında bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə mayın 5-i “Xalçaçı Günü” peşə bayramı kimi qeyd olunur.
Vidadi Muradov bildirib ki, ölkəmizdə digər sahələr kimi, xalçaçılığın da inkişafı görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin adı və dövlətçilik fəaliyyəti ilə sıx bağlıdır. Hələ sovet dövründə xalçaçılığın geniş şəkildə tədqiqinə süni maneələr yaradıldığı bir zamanda ulu öndər Heydər Əliyev xalçaçılığın yaşadılması, inkişafı istiqamətində mühüm tədbirlər həyata keçirib. Ötən əsrin 70-ci illərində Azərbaycanda Xalça Muzeyinin yaradılması, bu sahə ilə məşğul olan tədqiqatçıların, xalçaçıların diqqət və qayğı ilə əhatə edilməsi ulu öndərimizin müstəqil Azərbaycanın qurulması yolundakı mühüm xidmətlərindən biridir.
Qeyd olunub ki, bu sahəyə göstərilən yüksək diqqət və qayğının nəticəsidir ki, Prezidentin 28 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasında xalça sənətinin qorunmasına və inkişaf etdirilməsinə dair 2018-2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı” təsdiq olunub. Bu dövlət proqramı qarşıdakı 5 ildə xalçaçılığın inkişaf perspektivlərini özündə əks etdirir. Bundan başqa, xarici xalça bazarlarının araşdırılması və yerli xalça istehsalçılarının məlumatlandırılması işi həyata keçirilib, “Azerbaijan carpet” (“Azərbaycan xalçası”) brendi yaradılıb, əllə xalçatoxuma sahəsində peşə təhsilinin dəstəklənməsi istiqamətində tədbirlər görülüb.
Tədbirdə çıxış edən professor Kübra Əliyeva, Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, “Azərxalça”nın Ağdam filialının müdiri Ceyran Əliyeva və başqaları peşə bayramı münasibətilə xalçaçıları təbrik ediblər.

5 мая в Открытом акционерном обществе «Азерхалча» состоялась общереспубликанская конференция ковроткачей, посвященная 95-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Сначала участники конференции почтили память общенационального лидера нашего народа, архитектора и созидателя современного независимого государства Гейдара Алиева в Аллее почетного захоронения, и возложили цветы к его могиле.
Была также почтена память видного ученого-офтальмолога, академика Зарифы Алиевой и возложены цветы к ее могиле.
На мероприятии заместитель министра экономики Ниязи Сафаров рассказал о значении учреждения профессионального праздника «День ковроткача» и работах, проводимых в направлении развития этой сферы в нашей стране.
Затем вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли оценил работу, проделанную в области развития ковроделия, как внимание, уделяемое развитию азербайджанской культуры и защите наших национальных ценностей в целом. Он отметил, что «Азерхалча» проделало большую работу в этой сфере. Ученый рассказал о мерах, принятых в области ковроткачества, и книгах, посвященных ковроткачеству.
Председатель Правления Открытого акционерного общества «Азерхалча» Видади Мурадов отметил, что в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева 5 мая отмечается как профессиональный праздник «День ковроткача».
Видади Мурадов довел до внимания, что развитие ковроделия в нашей стране также тесно связано с именем и государственной деятельностью видного государственного деятеля Гейдара Алиева. В период существования искусственных барьеров в исследовании ковроткачества в советские времена великому лидеру Гейдару Алиеву удалось принять важные меры по развитию ковроткачества. Создание Музея ковров в Азербайджане в 70-х годах минувшего века, проявление исследователям и ковроткачам большого внимания входят в число неоценимых заслуг общенационального лидера на пути построения независимого Азербайджана.
Было отмечено, что Распоряжением Президента Республики от 28 февраля 2018 года была утверждена «Государственная программа по сохранению и развитию коврового искусства в Азербайджанской Республике на 2018-2022 годы», отражающая перспективы развития ковроткачества на ближайшие пять лет. Кроме того, была осуществлена работа по исследованию иностранных рынков ковров и информированию отечественных производителей ковров, создан бренд “Azerbaijan carpet”, приняты меры по поддержке профессионального образования в области ручного ковроделия.
Выступив затем, профессор Кюбра Алиева, директор Музея ковров в Азербайджане Ширин Меликова, руководитель агдамского филиала «Азерхалча» Джейран Алиева и другие поздравили ковроткачей с их профессиональным праздником.