AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində bu müəssisənin və Təhsil Nazirliyi 3 nömrəli Uşaq - Gənclər İnkişaf Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanım mənim” adlı tədbir keçirilib.
Tədbir ölkə başçısının "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında" 16 may 2017-ci il tarixli Sərəncamı çərçivəsində baş tutub.
Mərkəzin direktoru Lalə Qəti çıxış edərək məktəblilər arasında AXC-nin 100 illiyinin geniş qeyd edilməsi, Azərbaycanın müstəqillik yolunda keçdiyi çətin, mübarizələrlə dolu tarixinin öyrənilməsi və gənc nəslin vətənpərvər ruhda tərbiyəsinin əsas məqsədləri olduğunu söyləyib. O, daha sonra rəhbərlik etdiyi müəssisə barədə məlumat verib və belə maarifləndirici tədbirlərin mütəmadi olaraq keçirildiyini bildirib.
Daha sonra mərkəzdə fəaliyyət göstərən uşaqlar ədəbi-bədii kompozisiya ilə çıxış ediblər. Onlar Şərqdə ilk demokratik dövlət olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin fəaliyyəti barədə fikirlərini bildirib, şeirlər səsləndirib və mahnılar ifa ediblər.

Состоялось мероприятие «Мой Азербайджан», посвященное 100-летию независимости АДР
В Национальном музее истории Азербайджана НАНА при совместной организационной поддержке данного учреждения и Центра детско-юношеского развития №3 Министерства образования состоялось мероприятие «Мой Азербайджан».
Мероприятие прошло в рамках Распоряжения Главы государства «О 100-летнем юбилее Азербайджанской Демократической Республики» от 16 мая 2017 года.
Директор центра Лала Гяти отметила, что к основным целям относятся широкое празднование 100-летия АДР среди школьников, изучение сложной, наполненной борьбой истории Азербайджана на пути независимости и воспитание молодого поколения в патриотическом духе. Далее она проинформировала о руководимом ею учреждении и сообщила, что подобные просветительские мероприятия будут проводиться регулярно.
Затем дети, обучающиеся в центре, исполняли литературно-художественные композиции. Они поделились своими мыслями о деятельности первого демократического государства на Востоке -Азербайджанской Демократической Республики, исполняли стихотворения и песни.