Mayın 17-də AMEA Rəyasət Heyətində İctimai Elmlər Bölməsinin növbəti büro iclası keçirilib.
Əvvəlcə bölmənin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verib. Diqqətə çatdırıb ki, bugünkü iclasda bir sıra elmi-təşkilati və kadr məsələləri müzakirə olunacaq.
Tədbirdə AMEA-nın Tarix İnstitutunun Elmi şurasının tərkibində dəyişiklik edilməsi, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun yeni Elmi şurasının təsdiq edilməsi məsələlərinə baxılıb. Bundan başqa, bölmə tarix üzrə elmlər doktoru Nəcəf Müseyiblinin Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Sevil Ağamalıyevanın həmin institutun elmi katibi, psixologiya üzrə fəlsəfə doktoru Südabə Hüseynovanın isə Qafqazşünaslıq İnstitutunun elmi katibi vəzifəsinə təyin edilmələri barədə qərar qəbul edib.
İclasda, həmçinin AMEA-nın müxbir üzvləri Qara Əhmədovun və Ağasəlim Ələsgərovun 90, AMEA-nın müxbir üzvü Hacı Qadir Qədirzadənin isə 70 illik yubileylərinin qeyd olunması məsələsi müzakirə olunub. Bu il Naxçıvanda keçiriləcək tanınmış tarixçi-etnoqraf Hacı Qadir Qədirzadənin 70 illiyinə həsr olunan tədbirdə AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşlarının da iştirakı qərara alınıb.

На заседании бюро Отделения общественных наук обсуждался ряд научно-организационных и кадровых вопросов
17 мая в Президиуме НАНА состоялось очередное заседание бюро Отделения общественных наук.
Сначала академик-секретарь отделения, академик Наргиз Ахундова  рассказала о стоящих на повестке дня вопросах. Она довела до внимания, что на сегодняшнем заседании будет обсужден ряд научно-организационных и кадровых вопросов.
На мероприятии были рассмотрены вопросы о внесении изменений в состав Ученого совета Института истории НАНА, утверждении нового Ученого совета Института археологии и этнографии. Кроме того, отделение приняло решение о назначении доктора исторических наук Наджафа Мусейибли на должность заместителя директора по научной работе Института археологии и этнографии, доктора философии по истории Севиль Агамалыевой - ученого секретаря того же института, доктора философии по психологии Судабы Гусейновой - ученого секретаря Института кавказоведения.
На заседании также был обсужден вопрос празднования 90-летних юбилеев членов-корреспондентов НАНА Гары Ахмедова и Агасалима Алескерова и 70-летнего юбилея члена-корреспондента НАНА Гаджи Гадира Гадирзаде. Было принято решение относительно участия сотрудников Института археологии и этнографии НАНА в мероприятии, посвященном 70-летнему юбилею известного историка-этнографа Гаджи Гадира Гадирзаде в Нахчыване.