AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran Regional Filialı Kürdəmir rayon Mərkəzi Kitabxanası ilə birgə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr edilən tədbir keçirib.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə muzeyin Aran Regional Filialının müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı 1918-ci il mayın 28-də müsəlman Şərqində yaradılan və xalqımızın dövlətçilik tarixində misilsiz rolu olan ilk demokratik, parlamentli respublikanın - Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixi əhəmiyyəti barədə məlumat verib. Bildirib ki, cəmi 23 ay yaşamış Cümhuriyyət zəngin dövlət quruculuğu təcrübəsi ilə milli dövlətçilik tarixində silinməz izlər qoyub, xalqın qəlbində azadlıq və istiqlal duyğularını gücləndirməklə ölkəmizin gələcək müstəqilliyi üçün etibarlı zəmin yaradıb.
2018-ci ilin Prezident İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizdə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan edildiyini xatırladan Y.Bahadurqızı vurğulayıb ki, AXC-nin 100 illiyinin ölkəmizdə qeyd olunması azərbaycançılıq təfəkkürünün möhkəmlənməsinə və zənginləşməsinə, həmçinin gələcək nəsillərin müstəqil dövlətçilik ideyaları əsasında tərbiyə olunmasına xidmət edir.
Sonra çıxış edən Kürdəmir rayon 6 saylı məktəbin dil-ədəbiyyat müəllimi Flora Yaqubova Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Paris sülh konfransının qərarına əsasən müstəqil dövlət kimi tanınmasından, dünyanın bir çox ölkələri ilə səfirlik və nümayəndəliklər səviyyəsində diplomatik münasibətlər yaratmasından, 1920-ci il aprelin 28-də bolşevik Rusiyasının işğalı nəticəsində süquta uğramasından bəhs edib.
Daqha sonar Kürdəmir rayon Mərkəzi Kitabxananın əməkdaşı Məhinə Şirəliyeva və tarixçi-tədqiqatçı Ağa Zeynalov çıxış edərək Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixinə dair sənədlərin araşdırılaraq yenidən tədqiq edilməsinin və gələcək nəsillərə çatdırılmasının vacibliyini vurğulayıblar.
Tədbir bədii hissə ilə davam etdirilib. Bədii hissədə Cümhuriyyət dövrü ilə bağlı tarixi kadrları özündə əks etdirən videosüjet nümayiş etdirilib, məktəblilər Vətən, bayraq, azadlıq, müstəqillik haqqında şeirlər söyləyiblər.

Образование Азербайджанской Демократической Республики является одной из самых ярких страниц истории нашей государственности
При совместной организационной поддержке Аранского регионального филиала  Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА и Центральной библиотеки Кюрдамирского района состоялось мероприятие, посвященное 100-летию Азербайджанской Демократической Республики.
На мероприятии, стартовавшем с прослушивания Национального гимна Азербайджанской Республики, начальник Аранского регионального филиала музея, доктор философии по филологии Ягут Бахадургызы  проинформировала об историческом значении созданной 28 мая 1918 года на мусульманском Востоке первой демократической парламентской республики - Азербайджанской Демократической Республики, сыгравшей важную роль в истории государственности нашего народа. Было отмечено, что благодаря своему богатому опыту государственного строительства Республика, просуществовавшая всего 23 месяца, оставила глубокий след в истории национальной государственности и путем усиления духа свободы создала надежную почву для будущей независимости нашей страны.
Напомнив, что Президент Ильхам Алиев провозгласил 2018 год «Годом Азербайджанской Демократической Республики», Я. Бахадургызы подчеркнула, что празднование 100-летия АДР в нашей стране служит укреплению и обогащению идеологии азербайджанства и воспитанию будущих поколений на основе идей независимой государственности.
Затем, выступая, учитель языка и литературы школе №6 Кюрдмирского района Флора Ягубова рассказала о признании Азербайджанской Демократической Республике независимым государством в соответствии с решением Парижской мирной конференции, создании дипломатических отношений со многими странами мира на уровне посольств и представительств, а также ее распаде 28 апреля 1920 года в результате оккупации большевистской Россией.
Далее сотрудник Центральной библиотеки Кюрдамирского района Махина Ширалиева и историк-исследователь Ага Зейналов подчеркнули важность повторного исследования документов об истории Азербайджанской Демократической Республики и необходимости доведения их до будущих поколений.
Мероприятие продолжилось с художественной частью, в ходе которой был продемонстрирован видеоролик об истории Республики, а ученики рассказали стихотворения, повествующие о Родине, флаге, свободе и независимости.