AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran Regional Filialı Kürdəmir rayon Mərkəzi Kitabxanası ilə birgə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr edilən tədbir keçirib.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə muzeyin Aran Regional Filialının müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı 1918-ci il mayın 28-də müsəlman Şərqində yaradılan və xalqımızın dövlətçilik tarixində misilsiz rolu olan ilk demokratik, parlamentli respublikanın - Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixi əhəmiyyəti barədə məlumat verib. Bildirib ki, cəmi 23 ay yaşamış Cümhuriyyət zəngin dövlət quruculuğu təcrübəsi ilə milli dövlətçilik tarixində silinməz izlər qoyub, xalqın qəlbində azadlıq və istiqlal duyğularını gücləndirməklə ölkəmizin gələcək müstəqilliyi üçün etibarlı zəmin yaradıb.
2018-ci ilin Prezident İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizdə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan edildiyini xatırladan Y.Bahadurqızı vurğulayıb ki, AXC-nin 100 illiyinin ölkəmizdə qeyd olunması azərbaycançılıq təfəkkürünün möhkəmlənməsinə və zənginləşməsinə, həmçinin gələcək nəsillərin müstəqil dövlətçilik ideyaları əsasında tərbiyə olunmasına xidmət edir.
Sonra çıxış edən Kürdəmir rayon 6 saylı məktəbin dil-ədəbiyyat müəllimi Flora Yaqubova Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Paris sülh konfransının qərarına əsasən müstəqil dövlət kimi tanınmasından, dünyanın bir çox ölkələri ilə səfirlik və nümayəndəliklər səviyyəsində diplomatik münasibətlər yaratmasından, 1920-ci il aprelin 28-də bolşevik Rusiyasının işğalı nəticəsində süquta uğramasından bəhs edib.
Daqha sonar Kürdəmir rayon Mərkəzi Kitabxananın əməkdaşı Məhinə Şirəliyeva və tarixçi-tədqiqatçı Ağa Zeynalov çıxış edərək Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixinə dair sənədlərin araşdırılaraq yenidən tədqiq edilməsinin və gələcək nəsillərə çatdırılmasının vacibliyini vurğulayıblar.
Tədbir bədii hissə ilə davam etdirilib. Bədii hissədə Cümhuriyyət dövrü ilə bağlı tarixi kadrları özündə əks etdirən videosüjet nümayiş etdirilib, məktəblilər Vətən, bayraq, azadlıq, müstəqillik haqqında şeirlər söyləyiblər.

Establishment of the Azerbaijan Democratic Republic is one of the brightest pages of our statehood history
Aran regional branch of the National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi jointly with the Central Library of Kurdamir held an event dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic.
Head of the Aran Regional Branch of the museum, PhD in Philology Yagut Bahadurgizi informed on the historical significance of the first democratic, parliamentary republic - the Azerbaijan Democratic Republic, created on May 28, 1918 in the Muslim East and having a unique role in the history of our people's statehood. He said that the Republic, which has lived for only 23 months, has left an indelible imprint on the history of national statehood with its rich state-building experience and has created a solid foundation for the future independence of our country by strengthening the freedom and independence of the people.
President Ilham Aliyev has proclaimed 2018 as "Year of the People's Republic of Azerbaijan", Y.Bahadurghizi noted.
Later employee of Kurdamir Region Central Library Mahina Shiraliyeva and historian-researcher Aga Zeynalov delivered speeches on the importance of studying and revising documents on the history of the Azerbaijan Democratic Republic and its conveyance to future generations.
The event was continued with an artistic part. In the art section, a video featuring the history of the Republic was demonstrated, and pupils made poems about the Motherland, flag, freedom and independence.