AMEA-nın vitse-prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Bolqarıstanda səfərdə olub.
Səfər çərçivəsində Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının (BEA) Eksperimental Morfologiya, Patologiya və Antropologiya, Ədəbiyyat və Milli Arxeologiya institutlarında görüşlər keçirilib, AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutu ilə BEA-nın Ədəbiyyat İnstitutu, AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu ilə BEA-nın Milli Arxeologiya İnstitutu arasında əməkdaşlıq haqqında sazişlər imzalanıb və əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub.
Eyni zamanda, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, professor Maisə Rəhimova BEA-nın Milli Arxeologiya İnstitutunda “Azərbaycanda arxeoloji tədqiqatlar” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim ölkəmizdə aparılan arxeoloji qazıntılar, aşkarlanmış zəngin maddi-mədəniyyət nümunələri, bu sahədə əldə olunan nailiyyətlər və institutun həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verib, bolqar mütəxəssislərin suallarını cavablandırıb.
Səfər çərçivəsində, həmçinin Bolqarıstanın paytaxtı Sofiya şəhərində “Azərbaycanın arxeoloji irsi” mövzusunda fotosərgi keçirilib.
Sərginin açılışında akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova, professor Maisə Rəhimova, BEA-nın vitse-prezidenti Vasil Nikolov, BEA-nın Milli Arxeologiya İnstitutunun direktoru Ludmil Vaqalinski, Bolqarıstanın Xarici İşlər Nazirliyi, eləcə də digər dövlət və özəl qurumlarının nümayəndələri, bu ölkənin aparıcı QHT və KİV nümayəndələri, Bolqarıstanda akkreditə olunan diplomatik missiyaların rəhbərləri, Bolqarıstan-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Gecənin açılışında Azərbaycanın Bolqarıstandakı səfiri Nərgiz Qurbanova cari ildə müsəlman və türk dünyasında ilk demokratik parlament respublikası olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasının 100-cü ildönümünün geniş qeyd edildiyini, bununla əlaqədar bolqar tərəfdaşlarla birlikdə silsilə tədbirlərin keçirildiyini və hazırki sərginin bunun parlaq nümunəsi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Səfir sərginin Azərbaycanda aparılan arxeoloji qazıntılar, eləcə də bu sahədə əldə olunan son nailiyyətlərə nəzər salmağa, həmçinin ölkəmizin qədim tarixi və zəngin mədəni irsini nümayiş etdirməyə imkan verdiyini söyləyib.
N.Qurbanova məşhur Azıx mağarasının yerləşdiyi Dağlıq Qarabağ ərazisinin hazırda Ermənistan tərəfindən işğal edildiyi, işğalın maddi və insan tələfatı ilə yanaşı, ölkəmizin mədəni və tarixi irsinə vurduğu faciəvi nəticələr barədə danışıb, beynəlxalq hüquqa əsasən, silahlı münaqişələr zamanı mədəni mülkiyyət və tarixi irsə qarşı yönəldilən aktların müharibə cinayəti olduğunu bildirib.
Sərginin ölkəmizin tarixi və mədəni irsini təşviq etmək məqsədi daşıdığını vurğulayan səfir, həmçinin onun Bolqarıstandan olan mütəxəssislərə azərbaycanlı həmkarları ilə bu sahədə elmi-tədqiqat əməkdaşlığı üçün imkanlar yaratdığını deyib.
BEA-nın Milli Arxeologiya İnstitutunun direktoru L.Vaqalinski sərginin Azərbaycan tarixini daha yaxından öyrənməyə şərait yaratdığını söyləyib. İki qurum arasında imzalanmış əməkdaşlıq haqqında sazişi yüksək dəyərləndirən direktor bununla institutlar arasında əməkdaşlığın hüquqi bazasının əsasının qoyulduğunu və bu əlaqələrin gələcəkdə daha da genişlənəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Tədbirdə BEA-nın vitse-prezidenti V.Nikolov iki ölkənin elmlər akademiyaları arasında əməkdaşlığın yüksələn xətt üzrə davam etdiyini vurğulayıb. O, ötən il AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Bolqarıstana səfərini xatırladaraq, müvafiq institutlar arasında imzalanmış sənədlərin digər elm müəssisələri üçün örnək olacağını vurğulayıb.
İki ölkənin əlaqələrindən söz açan akademik İ.Həbibbəyli Azərbaycan elminin, mədəniyyətinin Bolqarıstanda təbliğinin böyük əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib. Son zamanlar akademiyalar arasında əməkdaşlığın daha da möhkəmləndiyini deyən AMEA-nın vitse-prezidenti bu istiqamətdə fəaliyyətin bundan sonra da davam etdiriləcəyinə əminliyini ifadə edib. İ.Həbibbəyli rəhbərlik etdiyi Ədəbiyyat İnstitutu ilə BEA-nın Ədəbiyyat İnstitutu arasında anlaşma memorandumunun imzalanması barədə də məlumat verib.
Səfər zamanı akademiklər İ.Həbibbəyli və N.Axundova Bolqarıstanın nüfuzlu “Fokus” radiosuna müsahibə veriblər. Alimlər bolqarıstanlı dinləyicilərə Azərbaycan elmindəki yeniliklər, xüsusilə arxeologiya sahəsində əldə edilən nailiyyətlər barədə məlumat veriblər.

"Archaeological Heritage of Azerbaijan" exhibition held in Sofia
The delegation led by the vice-president of ANAS, director of the Institute of Literature after Nizami Ganjavi, academician Isa Habibbayli visited Bulgaria.
During the visit, were held meetings at the institutes of Experimental Morphology, Pathology and Anthropology, Literature and the National Archaeological Institute of the Bulgarian Academy of Sciences (BAS). Between the Institute of Literature of ANAS and the Institute of Literature of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS and the National Archaeological Institute of BAS were signed cooperation agreements and were discussed prospects for cooperation.
At the same time, at the National Archaeological Institute of BAS, director of the Institute of Archeology and Ethnography, Professor Maisa Rahimova delivered a report on "Archaeological Research in Azerbaijan". The scientist informed about archaeological excavations conducted in our country, revealed rich samples of material culture, successes achieved in this field and projects implemented by the institute. Answers were given to the questions of Bulgarian specialists.
Within the framework of the visit, the photo exhibition on "Archaeological Heritage of Azerbaijan" was held in the capital of Bulgaria - Sofia.
Academician Isa Habibbeyli, academician-secretary of the Department of Social Sciences of ANAS, academician Nargiz Akhundova, professor Maisa Ragimova, vice-president of the BAN Vasiliy Nikolov, director of the National Archaeological Institute of BAS Ludmil Vagalinsky, representatives of the Ministry of Foreign Affairs and other state and private structures of Bulgaria, mass media, heads of diplomatic missions accredited in Bulgaria, representatives of the Bulgaria-Azerbaijan Friendship Society.
At the opening ceremony, Azerbaijan Ambassador to Bulgaria Nargiz Gurbanova noted that, this year the 100th anniversary of the formation of the first democratic and parliamentary republic of the Muslim and Turkic world, the Azerbaijan Democratic Republic, is widely celebrated, and in connection with this, a series of events is held with the Bulgarian partners. This is evidenced by today's exhibition.
The Ambassador drew attention to the fact that the exhibition will give an opportunity to take a look at the archaeological excavations carried out in Azerbaijan, and the latest achievements in this field, as well as demonstrate the ancient history and rich cultural heritage of our country.
N.Gurbanova also spoke about Armenia's occupation of the Nagorno-Karabakh region and its tragic consequences for the cultural and historical heritage of our country, as well as for people's lives. According to international law, acts directed against cultural property and historical heritage during armed conflicts are a war crime.
Stressing that, the exhibition is aimed at promoting the historical and cultural heritage of our country, the ambassador also said that, for Bulgarian specialists conditions for scientific and research cooperation with Azerbaijani colleagues have been created.
Director of the National Archaeological Institute of the BAS L.Vagalinsky brought to the attention that the exhibition created conditions for a deeper study of the history of Azerbaijan. Highly appreciating the agreement on cooperation signed between the two structures, the director expressed the hope that this way the legal basis for cooperation between these institutions will be laid, which in the future will be expanded.
At the event, the vice-president of the BAS V.Nikolov stressed that, cooperation between the two academies of sciences is developing in an increasing line. He reminded about last year's visit of the delegation headed by the President of ANAS, Academician Akif Alizadeh to Bulgaria, and noted that, the documents signed between the relevant institutions will become an example for other scientific institutions.
Speaking about the relations between the two countries, academician I.Habibbayli noted the great importance of propaganda of Azerbaijani science and culture in Bulgaria. Noting that, recently the cooperation between the academies has become much stronger, vice-president of ANAS expressed confidence in the continuation of activities in this direction. I.Habibbayli reported on signing of a memorandum of understanding between the Institute of Literature of ANAS and the Institute of Literature of the National Academy of Sciences of Azerbaijan.
During the visit, academicians I.Habibbayli and N.Akhundov were interviewed by the influential Bulgarian radio station Focus. The scientists informed the audience about innovations in the Azerbaijani science and achievements in archeology.