11-12 aprel 2014-cü il tarixlərdə Bakıda Azərbaycan NATO məktəbi, NATO İctimai Diplomatiya Bölməsi və Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi (XİN) tərəfindən təşkil olunmuş “Sülh naminə tərəfdaşlıq proqramının 20 illiyi və NATO Tərəfdaşlığının Gələcək Perspektivləri” mövzusunda əməkdaşlıq konfransı keçirilib. NATO rəsmilərinin iştirakı ilə keçirilən iclasa XİN-in nazir müavini Araz Əzimov rəhbərlik edib.
Məqsəd ölkəmizin dövlət, elm və təhsil qurumlarının STEP proqramı vasitəsilə NATO ilə əməkdaşlığını elm və innovasiyalar əsasında gücləndirmək, enerji təhlükəsizliyi, kiber müdafiə, qlobal təhlükəsizlik (nüvə radiasiyası, təbii fəlakətlər, texnogen qəzaların fəsadlarının aradan qaldırılması) və qarşılıqlı maraq doğuran digər sahələr üzrə Azərbaycan ilə layihələrin həyata keçirilməsidir.
NATO Baş katibinin müavini Sorin Dukaru STEP proqramı üzrə bəzi islahatların həyata keçirildiyini və ölkəmizdəki ekspertlərin bu proqram çərçivəsində səmərəli işləməsi üçün layihələrin əhəmiyyətindən söz açıb.
Xatırladaq ki, Azərbaycan 20 ildir ki, NATO Sülh naminə Tərəfdaşlıq proqramında əməkdaşlıq edir. Proqram çərçivəsində AMEA-nın müxtəlif institutları NATO-nun Sülh və Təhlükəsizlik naminə Elm Proqramında fəal iştirak edib və layihələr təqdim edərək müxtəlif sahələr üzrə qrantlara layiq görülüblər.
NATO layihələri ilə maraqlanan alimlərin AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi Aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinə müraciət etmələri xahiş olunur.

Была проведена конференция “20-летие программы “Партнерство во имя мира” и будущие перспективы сотрудничества с НАТО”
11-12 апреля 2014-го года в Баку была проведена конференция на тему “20-летие программы “Партнерство во имя мира” и будущие перспективы сотрудничества с НАТО”, организованная азербайджанской школой НАТО, Отделом общественной дипломатии НАТО и Министерством иностранных дел (МИД) АР. Руководителем проведенного с участием официальных лиц собрания был заместитель министра МИД Араз Азимов.
Целью являлось усиление сотрудничества с НАТО на основе науки и инноваций с помощью программы STEP государственных научных и образовательных учреждений страны, реализация с Азербайджаном проектов энергетической безопасности, кибер-обороны, глобальной безопасности (ядерная радиация, природные катастрофы, устранение последствий техногенных катастроф) и других областей, представляющих взаимный интерес.
Заместитель генерального секретаря НАТО Сорин Дукару рассказал о проведении некоторых реформ по программе STEP и о важности проектов в рамках этой программы для эффективной работы экспертов нашей страны.
Напомним, что Азербайджан уже 20 лет, как сотрудничает по программе “Партнерство во имя мира” с НАТО. В рамках программы различные институты НАНА активно приняли участие в программе НАТО “Наука во имя мира и безопасности” и, представляя проекты, были удостоены грантов в различных областях.
Ученые, заинтересованные проектами НАТО, могут обратиться в Управление по международным связям Центрального аппарата Президиума НАНА.