11-12 aprel 2014-cü il tarixlərdə Bakıda Azərbaycan NATO məktəbi, NATO İctimai Diplomatiya Bölməsi və Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi (XİN) tərəfindən təşkil olunmuş “Sülh naminə tərəfdaşlıq proqramının 20 illiyi və NATO Tərəfdaşlığının Gələcək Perspektivləri” mövzusunda əməkdaşlıq konfransı keçirilib. NATO rəsmilərinin iştirakı ilə keçirilən iclasa XİN-in nazir müavini Araz Əzimov rəhbərlik edib.
Məqsəd ölkəmizin dövlət, elm və təhsil qurumlarının STEP proqramı vasitəsilə NATO ilə əməkdaşlığını elm və innovasiyalar əsasında gücləndirmək, enerji təhlükəsizliyi, kiber müdafiə, qlobal təhlükəsizlik (nüvə radiasiyası, təbii fəlakətlər, texnogen qəzaların fəsadlarının aradan qaldırılması) və qarşılıqlı maraq doğuran digər sahələr üzrə Azərbaycan ilə layihələrin həyata keçirilməsidir.
NATO Baş katibinin müavini Sorin Dukaru STEP proqramı üzrə bəzi islahatların həyata keçirildiyini və ölkəmizdəki ekspertlərin bu proqram çərçivəsində səmərəli işləməsi üçün layihələrin əhəmiyyətindən söz açıb.
Xatırladaq ki, Azərbaycan 20 ildir ki, NATO Sülh naminə Tərəfdaşlıq proqramında əməkdaşlıq edir. Proqram çərçivəsində AMEA-nın müxtəlif institutları NATO-nun Sülh və Təhlükəsizlik naminə Elm Proqramında fəal iştirak edib və layihələr təqdim edərək müxtəlif sahələr üzrə qrantlara layiq görülüblər.
NATO layihələri ilə maraqlanan alimlərin AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi Aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinə müraciət etmələri xahiş olunur.

20th anniversary of Partnership Program for Peace and future prospects of NATO's partnership
By joint organization of Azerbaijan NATO School in Baku, NATO Public Diplomacy Division and Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan (MFA) “20th anniversary of Partnership Program for Peace and Future Prospects of NATO’s Partnership” conference has been organized on April 11-12, 2014.
Meeting with the participation of NATO officials was chaired by Deputy Foreign Minister Araz Azimov.
The goal is to strengthen ties between our country and NATO based on science and innovation cooperation via STEP program, to implement projects with Azerbaijan in the areas of energy security, cyber defense, global privacy (nuclear radiation, natural disasters, man-made disasters) etc.
Deputies of NATO General Secretary Sorin Dukaru spoke about some reforms have been implemented over STEP program.
Noted that, Azerbaijan is the member of NATO’s Partnership Program for Peace over 20 years. Under the program, the various institutions of ANAS have actively participated in NATO Science Program for Peace and Security, submitted projects and been awarded for grants.
Scientists are interested in NATO’s projects should apply to the International Relations Department of ANAS Central Administration of the Presidium.