AMEA-nın akad. M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda Monqolustan Elmlər Akademiyasının (MEA) prezidenti, akademik Duqer Reqdelin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Görüşdə Monqolustan Elmlər Akademiyası Arxeologiya və Tarix İnstitutunun direktoru, professor Çuluun Sampildondov, Monqolustanın Ankaradakı səfirliyinin 1-ci katibi Solonqa Batsaixan, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Məhəmməd Babanlı və Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin Xarici ölkələrin akademik qurumları ilə əlaqələr şöbəsinin müdiri Bünyamin Seyidov da iştirak ediblər.
Öncə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev qonaqlara rəhbərlik etdiyi qurumun yaranma tarixi, burada prioritet elmi istiqamətlərdə aparılan tədqiqatlar barədə məlumat verib. Bildirib ki, institut fəaliyyət göstərdiyi illərdə ölkə elminin beynəlxalq aləmə inteqrasiyasında mühüm rol oynamış, bir çox nailiyyətlərə imza atmışdır.
AMEA-nın vitse-prezidenti gənc alimlərin beynəlxalq aləmə inteqrasiyası baxımından dünyanın qabaqcıl elmi mərkəzlərində təcrübə keçmələrinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirib ki, MEA ilə müxtəlif elmi layihələrin həyata keçirilməsi, tədqiqatçıların qarşılıqlı olaraq ezam olunması vacib məsələlərdəndir.
Alim, həmçinin qonaqlara AMEA Təcrübə Sənaye Zavodunun bazasında yaradılmış Yüksək Texnologiyalar Parkı (YTP) haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, YTP müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsinə, eləcə də sənayedə elmin rolunun artırılmasına xidmət edir.
Sonra çıxış edən akademik Duqer Reqdel təmsil etdiyi qurum barədə məlumat verib. 60 ilə yaxındır ki, fəaliyyət göstərən akademiyada müxtəlif elm sahələr üzrə elmi tədqiqat işlərinin yerinə yetirildiyini, dünya elminə inteqrasiya istiqamətində mühüm tədbirlərin həyata keçirildiyini deyib.
Alim Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda aparılan araşdırmaları, həyata keçirilən layihələri yüksək qiymətləndirərək, bu elmi müəssisə ilə kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılmasının məqsədəuyğun olduğunu vurğulayıb.
Görüşdə, həmçinin iki qurum arasında elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsi, alim və tədqiqatçıların mübadiləsi, eləcə də birgə layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində müzakirələr aparılıb, əlaqələrin davamlı inkişafı ilə bağlı müvafiq qərarlar qəbul edilib.

Президент Академии наук Монголии посетил Институт катализа и неорганической химии
В Институте катализа и неорганической химии им. академика М.Нагиева НАНА состоялась встреча с делегацией во главе с президентом Академии наук Монголии (АНМ), академиком Дугером Регделем.
Во встрече приняли участие директор Института археологии и истории Академии наук Монголии, профессор Чулуун Сампильдондов, первый секретарь Посольства Монголии в Анкаре Солонга Батсайхан, заместитель директора по научной работе Института катализа и неорганической химии, член-корреспондент НАНА Мухаммед Бабанлы и заведующий Отделом связей с академическими структурами зарубежных стран Управления международных связей Президиума Буньямин Сеидов.
Сначала вице-президент НАНА, директор института, академик Дильгам Тагиев проинформировал гостей об истории возглавляемой им структуры и исследованиях, проводимых здесь по приоритетным научным направлениям. Он отметил, что за годы своего существования институт сыграл важную роль в интеграции отечественной науки в международную арену и добился больших успехов.
Вице-президент НАНА подчеркнул важность стажировок в ведущих научных центрах мира с точки зрения интеграции молодых ученых в международную арену. Он отметил, что реализация различных научных проектов с АНМ и откомандирование исследователей входят в число важнейших вопросов.
Ученый также проинформировал гостей о Парке высоких технологий (ПВТ), созданном на базе Опытно-промышленного завода НАНА. Он отметил, что ПВТ способствует расширению сфер высоких технологий, основанных на современных научно-технологических достижениях, а также увеличении роли науки в промышленности.
Затем академик Дугер Регдель рассказал о представляемой им структуре. Отмечалось, что в академии, которая существует уже почти 60 лет, проводятся научные исследования по различным направлениям науки и принимаются важные меры по интеграции в мировую науку.
Ученый, высоко оценив исследования и проекты, реализуемые в Институте катализа и неорганической химии, подчеркнул целесообразность обмена кадрами и опытом с этим научным учреждением.
В ходе встречи состоялись обсуждения вопросов касательно расширения научного сотрудничества, обмена учеными и исследователями, а также реализации совместных проектов между двумя структурами. Были приняты соответствующие решения по устойчивому развитию связей.