AMEA-nın akad. Ə.M.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun (AKİ) Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası tərəfindən gənc tədqiqatçılar arasında elan olunan "Akademik Əli Quliyev mükafat"ı və "Ən yaxşı elmi məruzə" müsabiqəsinin qaliblərinin mükafatlandırılma mərasimi keçirilib.
Müsabiqə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) yaranmasının 100 illik yubileyinə həsr edilib.
Tədbiri AKİ-nin direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev açaraq bildirib ki, son illərdə AMEA-da gənclərin elmi-ictimai fəallığı güclənib, fəlsəfə və elmlər doktorluğu üzrə müdafiə edən alimlərin sayı artıb.
V.Fərzəliyev AKİ-də çalışan gənc alim və mütəxəssisləri daha yüksək səviyyəli elmi tədqiqatlara həvəsləndirmək üçün keçirilən müsabiqələrin artıq ənənəvi hal aldığını söyləyib. O, bu cür müsabiqələrin gənc tədqiqatçıların maddi cəhətdən dəstəklənməsində, eyni zamanda, elmi məruzə etmək və məqalə yazmaq vərdişlərinə yiyələnmələrində mühüm rol oynadığını bildirib.
Akademik artıq 5-ci ildir keçirilən müsabiqənin özünü doğrultduğunu, ildən-ilə müsabiqəyə maraq göstərən gənclərin sayının artdığını, onların elmi məruzələrinin və təqdimatlarının keyfiyyətinin yüksəldiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov gənc tədqiqatçılar arasında sağlam elmi rəqabət yaratmaq baxımından müsabiqələrin çox uğurlu və beynəlxalq təcrübə olduğunu deyib.
O, AMEA rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə bu qurumda son illərdə gənc alimlər arasında keçirilən elmi müsabiqələrin sayının artdığını vurğulayıb. Qeyd edib ki, hazırda 35 yaşa qədər elmlər doktoru olan gənc alimlərə 5 min manat məbləğində pul verilir, eləcə də beynəlxalq nüfuzlu jurnallarda məqalələri dərc edilən gənc tədqiqatçılar ildə bir dəfə mükafatlandırılırlar.
Daha sonra institutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əfsun Sucayev çıxış edərək namizədlərin seçimi zamanı mövzunun aktuallığı, əldə olunan nəticələrin elmi və praktikliyi, məruzəçinin sualları cavablandırma səviyyəsi və mövzu ilə əlaqədar dərc etdirdiyi elmi əsərlər kimi meyarların əsas götürüldüyünü bildirib. O, “Akademik Əli Quliyev adına mükafat” və “Ən yaxşı elmi məruzə” müsabiqəsinin qaliblərinin seçimi zamanı ekspert dəyərləndirməsinin şəffaf aparıldığını vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin Müsabiqə Komissiyasının üzvü, k.ü.f.d. Şahmərdan Əliyev qaliblərin seçilməsi meyarları və qiymətləndirmə, eləcə də gənc alimlərin məruzə təqdimatları barədə danışıb.
Sonda qaliblərə diplomlar təqdim olunub.
Müsabiqə üzrə Ekspertlər Şurası üzvlərinin qərarı ilə 10 saylı laboratoriyanın doktorantı Mənsurə Hüseynova müsabiqədə I yerə, 7 saylı laboratoriyanın kiçik elmi işçisi Lalə Mahmudova və 3 saylı laboratoriyanın dissertantı Günay İsmayılova II yerə, 1 saylı laboratoriyanın kiçik elmi işçisi Xədicə Məmmədyarova və 11 saylı laboratoriyanın elmi işçisi Aida Yusifova III yerə, 7 saylı laboratoriyanın dissertantı Ulduz Cəfərova isə müsabiqənin həvəsləndirmə mükafatına layiq görülüblər.
Bundan əlavə, son bir ildə elmi nailiyyətlərinə görə 6 saylı laboratoriyanın dissertantı Könül Qəhrəmanova gənclər üçün “Akademik Əli Quliyev adına mükafat” ilə təltif olunub.

Награждены победители конкурса, посвященного 100-летию АДР
Состоялась церемония награждения победителей «Премии академика Али Гулиева» и конкурса «Лучший научный доклад», объявленного среди молодых исследователей Советом молодых ученых и специалистов Института химии присадок (ИХП) НАНА.
Конкурс посвящен 100-летию создания Азербайджанской Демократической Республики (AДР).
Открывая мероприятие, директор ИХП, академик Вагиф Фарзалиев отметил, что в последние годы в НАНА возросли научная и общественная активность молодежи и число ученых, защищающих диссертации на соискание ученых степеней доктора философии и доктора наук.
В.Фарзалиев отметил, что конкурсы, проводимые с целью привлечения молодых ученых и специалистов, работающих в ИХП к более серьезным научным исследованиям, приобрели традиционный характер. Он подчеркнул, что подобные конкурсы играют важную роль в финансовой поддержке молодых исследователей, а также приобретении навыков написания и оформления научных докладов и статей.
Академик довел до внимания, что конкурс, который проводится уже 5-й год, дает положительные результаты: с каждым годом растет число молодежи, проявляющей интерес к конкурсу, повышается качество их научных докладов и презентаций.
Председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА, доктор философии по филологии, доцент Фамин Салманов отметил, что конкурсы создают возможность для здоровой конкуренции между молодыми исследователями.
Он отметил, что в последние годы по инициативе руководства НАНА увеличилось количество научных конкурсов среди молодых ученых. Было сказано, что в настоящее время докторам наук в возрасте до 35 лет вручают награду в сумме 5000 манат, раз в году также вознаграждаются молодые исследователи, статьи которых публикуются в международных престижных журналах.
Затем председатель Совета молодых ученых и специалистов института, доктор философии по химии, доцент Афсун Суджаев отметил, что при отборе кандидатов особое внимание обращается на актуальность темы, уровень научной значимости и практичности достигнутых результатов, уровень ответов на вопросы и научные труды, опубликованные по теме. Он подчеркнула, что при отборе победителей «Премии академика Али Гулиева» и конкурса «Лучший научный доклад» строго соблюдалась прозрачность экспертной оценки.
На мероприятии член Конкурсной комиссии, доктор философии по химии Шахмардан Алиев рассказал о критериях отбора и оценке победителей, а также презентациях молодых ученых.
В заключение, победителям были вручены дипломы.
По решению членов Экспертного совета докторант Лаборатории №10 Мансура Гусейнова была удостоена первого, младший научный сотрудник Лаборатории №7 Лала Махмудова и диссертант Лаборатории №3 Гюнай Исмаилова – второго, младший научный сотрудник Лаборатории №1 Хадиджа Мамедъярова и научный сотрудник Лаборатории №11 Аида Юсифова – третьего места. А диссертанту Лаборатории №7 Улдуз Джафаровой была вручена поощрительная награда конкурса.
Кроме того, диссертант Лаборатории №6 Кенуль Кахраманова была награждена «Премией академика Али Гулиева» за научные достижения за последний год.