AMEA-nın akad. Ə.M.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun (AKİ) Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası tərəfindən gənc tədqiqatçılar arasında elan olunan "Akademik Əli Quliyev mükafat"ı və "Ən yaxşı elmi məruzə" müsabiqəsinin qaliblərinin mükafatlandırılma mərasimi keçirilib.
Müsabiqə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) yaranmasının 100 illik yubileyinə həsr edilib.
Tədbiri AKİ-nin direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev açaraq bildirib ki, son illərdə AMEA-da gənclərin elmi-ictimai fəallığı güclənib, fəlsəfə və elmlər doktorluğu üzrə müdafiə edən alimlərin sayı artıb.
V.Fərzəliyev AKİ-də çalışan gənc alim və mütəxəssisləri daha yüksək səviyyəli elmi tədqiqatlara həvəsləndirmək üçün keçirilən müsabiqələrin artıq ənənəvi hal aldığını söyləyib. O, bu cür müsabiqələrin gənc tədqiqatçıların maddi cəhətdən dəstəklənməsində, eyni zamanda, elmi məruzə etmək və məqalə yazmaq vərdişlərinə yiyələnmələrində mühüm rol oynadığını bildirib.
Akademik artıq 5-ci ildir keçirilən müsabiqənin özünü doğrultduğunu, ildən-ilə müsabiqəyə maraq göstərən gənclərin sayının artdığını, onların elmi məruzələrinin və təqdimatlarının keyfiyyətinin yüksəldiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov gənc tədqiqatçılar arasında sağlam elmi rəqabət yaratmaq baxımından müsabiqələrin çox uğurlu və beynəlxalq təcrübə olduğunu deyib.
O, AMEA rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə bu qurumda son illərdə gənc alimlər arasında keçirilən elmi müsabiqələrin sayının artdığını vurğulayıb. Qeyd edib ki, hazırda 35 yaşa qədər elmlər doktoru olan gənc alimlərə 5 min manat məbləğində pul verilir, eləcə də beynəlxalq nüfuzlu jurnallarda məqalələri dərc edilən gənc tədqiqatçılar ildə bir dəfə mükafatlandırılırlar.
Daha sonra institutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əfsun Sucayev çıxış edərək namizədlərin seçimi zamanı mövzunun aktuallığı, əldə olunan nəticələrin elmi və praktikliyi, məruzəçinin sualları cavablandırma səviyyəsi və mövzu ilə əlaqədar dərc etdirdiyi elmi əsərlər kimi meyarların əsas götürüldüyünü bildirib. O, “Akademik Əli Quliyev adına mükafat” və “Ən yaxşı elmi məruzə” müsabiqəsinin qaliblərinin seçimi zamanı ekspert dəyərləndirməsinin şəffaf aparıldığını vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin Müsabiqə Komissiyasının üzvü, k.ü.f.d. Şahmərdan Əliyev qaliblərin seçilməsi meyarları və qiymətləndirmə, eləcə də gənc alimlərin məruzə təqdimatları barədə danışıb.
Sonda qaliblərə diplomlar təqdim olunub.
Müsabiqə üzrə Ekspertlər Şurası üzvlərinin qərarı ilə 10 saylı laboratoriyanın doktorantı Mənsurə Hüseynova müsabiqədə I yerə, 7 saylı laboratoriyanın kiçik elmi işçisi Lalə Mahmudova və 3 saylı laboratoriyanın dissertantı Günay İsmayılova II yerə, 1 saylı laboratoriyanın kiçik elmi işçisi Xədicə Məmmədyarova və 11 saylı laboratoriyanın elmi işçisi Aida Yusifova III yerə, 7 saylı laboratoriyanın dissertantı Ulduz Cəfərova isə müsabiqənin həvəsləndirmə mükafatına layiq görülüblər.
Bundan əlavə, son bir ildə elmi nailiyyətlərinə görə 6 saylı laboratoriyanın dissertantı Könül Qəhrəmanova gənclər üçün “Akademik Əli Quliyev adına mükafat” ilə təltif olunub.

Council of Young Scientists and Specialists of ANAS Institute of Additive Chemistry (IAC) held the ceremony of awarding the winners of the "Academician Ali Guliyev Prize" and the contest "The Best Scientific Report", announced among young researchers.
The competition is dedicated to the 100th anniversary of the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR).
Opening the event, director of the IAC, academician Vagif Farzaliyev noted that, in recent years at ANAS have increased the scientific and social activity of young people and the number of scientists defending dissertations for PhD degrees and doctor of sciences.
V.Farzaliev noted that, the competitions held to attract young scientists and specialists working in the IAC for more serious scientific research have acquired a traditional character. He stressed that, such contests play an important role in the financial support of young researchers, as well as the acquisition of skills in writing and writing scientific reports and articles.
Academician has brought to attention that the competition, which is held for the 5th year, gives positive results: every year the number of young people showing interest to the contest grows, the quality of their scientific reports and presentations increases.
Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS, PhD in Philology, Associate Professor Famin Salmanov noted that, the competitions create an opportunity for healthy competition among young researchers.
He noted that, in recent years, on the initiative of the leadership of ANAS, the number of scientific competitions among young scientists has increased. It was said that, at the present time doctors of science under 35 age are awarded 5,000 manats, young researchers are also rewarded once a year, articles of which are published in international prestigious magazines.
Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute, Ph.D. in Chemistry, assistant professor Afsun Sujayev noted that, in the selection of candidates for particular attention is drawn to the relevance of the theme, the level of scientific significance and practical results achieved, the level of responses to questions and research papers published on the topic. He stressed that, when selecting the winners of the "Academician Ali Guliyev Prize" and the "Best Scientific Report" competition, transparency of the expert evaluation was strictly observed.
At the event, a member of the Tender Committee, PhD in Chemistry Shahmardan Aliyev spoke about the selection criteria and evaluation of the winners, as well as presentations of young scientists.
In conclusion, winners were awarded by diplomas.
According to the decision of the members of the Expert Council, Mansur Huseynov, doctoral student of Laboratory #10 was awarded the first, junior research associate of Laboratory Lala Mahmudova #7 and the 2nd candidate of Laboratory #1 Gunay Ismayilova, junior research associate of Laboratory #1 Khadija Mamedyarova and 3rd place - Aida Yusifova. Uduz Dzhafarova was awarded with an encouraging award of the contest.
In addition, the candidate for a degree Laboratory #6 Konul Gahramanova was awarded the "Prize academician Ali Guliyev" for scientific achievements in the past year.