İyunun 4-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında ümumilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci illiyinə həsr olunan “Mədəniyyətlərin müxtəlifliyi şəraitində dialoq fəlsəfəsi” mövzusunda IV beynəlxalq elmi konfrans işə başlayıb.
Tədbir Heydər Əliyev Fondu və AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konfrans iştirakçıları əvvəlcə Fəxri xiyabana gələrək, dünya şöhrətli siyasi xadim, ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə güllər qoyublar.
Görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsi anılıb.
Rusiyanın tanınmış filosoflarının iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə Fəlsəfə İnstitutunun direktoru, professor İlham Məmmədzadə açıb. O, ənənəvi olaraq keçirilən konfransın ilk dəfə 10 il öncə Moskvada ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunduğunu bildirib. Multikulturalizmin dövlət siyasətinə çevrilməsinin ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu deyən alim vurğulayıb ki, dahi liderin zəngin irsi dünya filosoflarını bir araya gətirir.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli ümummilli lider Heydər Əliyevin multikulturalizm və tolerantlıq ideologiyasının öyrənilməsi və təbliği baxımından beynəlxalq konfransın Azərbaycanda keçirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib. Bildirib ki, Azərbaycandakı tolerantlıq və multikulturalizm modeli indiki gərgin dünyada digər ölkələr üçün nümunədir.
Ulu öndər Heydər Əliyevin Rusiya-Azərbaycan münasibətlərinin yüksək səviyyədə inkişafı üçün atdığı addımlardan danışan alim dahi liderin azərbaycançılıq məfkurəsinin fəlsəfi, siyasi mənasının olduqca dərin olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycanda tarixən müxtəlif millətlər arasında dostluq münasibətləri, sivilizasiyalararası və mədəniyyətlərarası dialoqun olduğunu deyən AMEA-nın vitse-prezidenti ölkəmizdə çoxəsrlik ənənələrə malik tolerantlıq mühiti, müxtəlif dinlər və irqlər arasında qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan əməkdaşlıq münasibətlərinin hökm sürdüyünü qeyd edib. Vurğulayıb ki, müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin ideya əsaslarını azərbaycançılıq ideologiyası təşkil edir.
Akademik İ.Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, əsası ümummilli lider tərəfindən qoyulmuş multikulturalizm siyasəti müasir dövrdə Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla inkişaf etdirilir.
Sonra Rusiya Elmlər Аkademiyası Fəlsəfə İnstitutunun direktoru, akademik Əbdülsalam Hüseynov, Rusiya Fəlsəfə Cəmiyyətinin vitse-prezidenti, professor Aleksandr Çumakov çıxış edərək mədəniyyətlərin dialoqunda fəlsəfənin xüsusi rolunu vurğulayıblar. Bildirilib ki, mədəniyyətlərin dialoq rejimində qarşılıqlı təsirinin özü müəyyən mənada fəlsəfi məsələdir. Fəlsəfə özünün universal prinsipləri sayəsində mədəniyyətlərarası dialoq üçün intellektual zəmin yaradır.
Tədbirdə “Qlobal dünyanın dəyər və etik tərkibi”, “Mədəniyyətlərarası dialoq: fəlsəfi ənənələr və müasirlik”, “Mədəniyyət fenomeni”, “XXI əsrin etnomilli və dini tarixi ümumvəhdət fəlsəfəsi işığında”, “Qloballaşan dünyada fəlsəfə zəkası”, “Azərbaycan-Rusiya: koevalüsyon refleksiv-aktiv mühitin formalaşması imkanları”, “Mədəniyyətlərin dialoqunun mədəniyyəti” və “Fəlsəfə tarixinin fəlsəfəsi” mövzularında məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.
Çıxışlarda ümummilli lider Heydər Əliyevin azərbaycançılıq ideyası, Azərbaycanda multikulturalizm və tolerantlıq, qloballaşma dövründə mədəniyyətlərin müxtəlifliyi, mədəniyyətlərarası dialoqda fəlsəfənin rolu kimi məsələlər əksini tapıb.
Ənənəvi “Əliyev qiraətləri” çərçivəsində təşkil olunan konfrans iyunun 5-də Fəlsəfə İnstitutunda işini davam etdirəcək.

Состоялась IV Международная научная конференция «Философия диалога в условиях разнообразия культур»
4 июня в Центральной научной библиотеке НАНА начала свою работу IV Международная научная конференция «Философия диалога в условиях разнообразия культур», посвященная 95-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Мероприятие проходит при совместной организационной поддержке Фонда Гейдара Алиева и Института философии НАНА.
Сначала участники конференции почтили память всемирно известного политического деятеля, общенационального лидера Гейдара Алиева в Аллее почетного захоронения и возложили цветы к его могиле.
Также была почтена память известного офтальмолога, академика Зарифы Алиевой.
Встречу, в которой принимали участие известные российские философы, открыл директор Института философии, профессор Ильхам Мамедзаде. Он напомнил, что проведенная 10 лет назад в Москве конференция, которая приобрела традиционный характер, была посвящена памяти общенационального лидера Гейдара Алиева. Отмечая, что превращение мультикультурализма в государственную политику связана с именем великого лидера Гейдара Алиева, ученый подчеркнул, что богатое наследие гениального лидера сплачивает философов мира.
Затем вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил значение проведения международной конференции в Азербайджане с точки зрения изучения и продвижения идеологии мультикультурализма и толерантности общенационального лидера Гейдара Алиева. Он отметил, что в настоящее время модель толерантности и мультикультурализма в Азербайджане является примером для других стран.
Говоря о шагах, предпринятых Гейдаром Алиевым для развития российско-азербайджанских отношений, ученый подчеркнул глубину философского и политического значения идеологии азербайджанства великого лидера.
Говоря об исторически существующих в Азербайджане дружественных отношениях между разными странами, межцивилизационном и межкультурном диалоге, вице-президент НАНА отметил, что в нашей стране доминируют связи сотрудничества, основанные на толерантности, взаимном уважении и доверии между различными религиями и расами. Он подчеркнул, что основой идеи современного независимого Азербайджанского государства является идеология азербайджанства.
Академик И.Габиббейли отметил, что политика мультикультурализма, установленная общенациональным лидером, сегодня успешно развивается Президентом Ильхамом Алиевым.
Затем директор Института философии РАН, академик Абдульсалам Гусейнов, вице-президент Российского философского общества, профессор Александр Чумаков подчеркнули особую роль философии в диалоге культур. Было отмечено, что взаимное влияние культур в режиме диалога является в некотором смысле философским вопросом. Философия посредством своих универсальных принципов создает интеллектуальную основу для межкультурного диалога.
На мероприятии были заслушаны доклады «Ценности и этический состав глобального мира», «Межкультурный диалог: философские традиции и современность», «Культурный феномен», «Этнонациональная и религиозная история XXI века в свете общеединой философии», «Философский интеллект в глобализирующемся мире», «Культура межкультурного диалога», «Азербайджан-Россия: возможности формирования коэволюционной рефлексивно-активной среды», «Философия истории философии» и состоялись обсуждения.
В выступлениях нашли отражение идея азербайджанства общенационального лидера Гейдара Алиева, мультикультурализм и толерантность в Азербайджане, разнообразие культур в период глобализации, роль философии в межкультурном диалоге.
Конференция, организованная в рамках традиционных «Алиевских чтений», продолжит свою работу в Институте философии 5 июня.