AMEA-nın Adlı mükafatları təqdim olunub
İyunun 8-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin 2017-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə həsr olunmuş Ümumi yığıncağında AMEA-nın görkəmli alimlərin adlarını daşıyan mükafatları sahiblərinə təqdim olunub.
Yarımkeçiricilərdə elektrikkeçirmə mexanizminin aktual problemlərinə həsr olunmuş fundamental elmi tədqiqatlarına, nadir torpaq elementləri ilə aktivləşdirilmiş birləşmələr əsasında effektiv rəngli lümenessent şüalanma mənbələrinin tədqiqinə verdiyi mühüm töhfələrə görə akademik Bahadır Tağıyev AMEA-nın Nəsirəddin Tusi adına, biomüxtəliflik üzrə müasir elm sahələrində uzunmüddətli silsilə tədqiqatlarla əldə etdiyi mühüm elmi nailiyyətlərə və yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasındakı xidmətlərinə görə AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov AMEA-nın Həsən bəy Zərdabi adına mükafatları  ilə təltif olunublar.
Qeyri-kovalent əlaqələrin, "dopinq" və "spayder" effektlərinin zərif üzvi sintez reaksiyalarında və molekulların dizaynında rolunun müəyyən edilməsində, aktiv nanoquruluşların sintezi, müxtəlif mühitlərdə stabilləşdirilməsi və tətbiqi sahəsində tədqiqatlara görə akademik Abel Məhərrəmova AMEA-nın akademik Yusif Məmmədəliyev adına, "Dünya palçıq vulkanları atlası" (Azərbaycan, rus və ingilis dillərində) adlı fundamental elmi əsərinə, eləcə də unikal təbiət hadisəsi olan palçıq vulkanizminin geologiyasının, geotektonikasının, geokimyasının və mineralogiyasının öyrənilməsi sahəsində çoxillik elmi fəaliyyətinə görə geologiya-mineralogiya üzrə elmlər doktoru Adil Əliyevə AMEA-nın akademik Musa Əliyev adına, Azərbaycan və Yaxın Şərqin erkən orta əsrlər tarixinin mənbəşünaslıq, regionun sosial-iqtisadi, siyasi-mədəni problemlərinin və tarixi coğrafiyasının tədqiqi, təhlili və təbliğinə görə akademik Nailə Vəlixanlıya AMEA-nın Abbasqulu ağa Bakıxanov adına mükafatı verilib.
Qeyd edək ki, xalq rəssamı Tahir Salahov orijinal üslubu və elmi əsaslı təkraredilməz yaradıcılığı ilə müasir Azərbaycan rəngkarlıq məktəbini dünya səviyyəsində tanıtdığına görə AMEA-nın akademik Üzeyir Hacıbəyli adına mükafatına layiq görülüb.
Xatırladaq ki, mükafatlar üzrə müsabiqə Rəyasət Heyətinin 15 fevral 2018-ci il tarixli qərarı ilə elan edilib. Rəyasət Heyəti bu il aprelin 5-də keçirilən iclasında müsabiqənin nəticələrinə uyğun olaraq alimlərin sözügedən mükafatlara layiq görülməsini qərara alıb.

Presented Nominal Awards of ANAS
At the General Meeting dedicated to the scientific and scientific-organizational activities of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences for 2017 presented Nominal Awards of ANAS after outstanding scientists.
Academician Bahadir Taghiev was awarded the ANAS Nasreddin Tusi Award for important scientific research on the current problems of the semiconductor conductivity mechanism and for an important contribution to the study of sources of effective luminescent radiation based on compounds activated by rare soil elements, for important scientific achievements in the course of long-term research in the field of modern sciences in the field of biodiversity, as well as for the merits in the preparation of highly specialized cadres correspondent member of ANAS Zeynal Akparov – ANAS award after Hasan-bay Zardabi.
For studies in the field of non-covalent bonds, the role of the "doping effect" and the "spider effect" in the reactions of organic synthesis and the design of molecules, synthesis, stabilization and the use of active Nano-devices in various environments, academician Abel Maharamov was awarded ANAS award after Academician Yusif Mammadaliyev, for the fundamental scientific work "Atlas of mud volcanoes of the world" (in Azerbaijani, Russian and English languages), as well as a long-term scientific activity aimed at studying the geology, geotectonics, geochemistry and mineralogy of mud volcanism, which is a unique natural phenomenon, Doctor of geology-mineralogy sciences Adil Aliyev - ANAS award after academician Musa Aliyev, for researching and analyzing the sources of the early medieval history of Azerbaijan and the Middle East , socio-economic, political and cultural problems, as well as the historical geography of the region to academician Naila Velikhanli - ANAS award after Abbas-guli aga Bakikhanov.
It should be noted that, for the glorification of the modern school of painting of Azerbaijan on a world scale by its original style and scientifically grounded inimitable creativity, People's Artist Tahir Salakhov was awarded ANAS award after Academician Uzeir Hajibeyli.
Recall that, the contest to receive nominal premiums of ANAS was announced in accordance with the Decree of the Presidium of February 15, 2018. In accordance with the results of the competition, at a meeting of the Presidium, which was held on April 5 of this year, a decision was passed to award prizes to the above-mentioned scientist.