AMEA-nın Adlı mükafatları təqdim olunub
İyunun 8-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin 2017-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə həsr olunmuş Ümumi yığıncağında AMEA-nın görkəmli alimlərin adlarını daşıyan mükafatları sahiblərinə təqdim olunub.
Yarımkeçiricilərdə elektrikkeçirmə mexanizminin aktual problemlərinə həsr olunmuş fundamental elmi tədqiqatlarına, nadir torpaq elementləri ilə aktivləşdirilmiş birləşmələr əsasında effektiv rəngli lümenessent şüalanma mənbələrinin tədqiqinə verdiyi mühüm töhfələrə görə akademik Bahadır Tağıyev AMEA-nın Nəsirəddin Tusi adına, biomüxtəliflik üzrə müasir elm sahələrində uzunmüddətli silsilə tədqiqatlarla əldə etdiyi mühüm elmi nailiyyətlərə və yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasındakı xidmətlərinə görə AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov AMEA-nın Həsən bəy Zərdabi adına mükafatları  ilə təltif olunublar.
Qeyri-kovalent əlaqələrin, "dopinq" və "spayder" effektlərinin zərif üzvi sintez reaksiyalarında və molekulların dizaynında rolunun müəyyən edilməsində, aktiv nanoquruluşların sintezi, müxtəlif mühitlərdə stabilləşdirilməsi və tətbiqi sahəsində tədqiqatlara görə akademik Abel Məhərrəmova AMEA-nın akademik Yusif Məmmədəliyev adına, "Dünya palçıq vulkanları atlası" (Azərbaycan, rus və ingilis dillərində) adlı fundamental elmi əsərinə, eləcə də unikal təbiət hadisəsi olan palçıq vulkanizminin geologiyasının, geotektonikasının, geokimyasının və mineralogiyasının öyrənilməsi sahəsində çoxillik elmi fəaliyyətinə görə geologiya-mineralogiya üzrə elmlər doktoru Adil Əliyevə AMEA-nın akademik Musa Əliyev adına, Azərbaycan və Yaxın Şərqin erkən orta əsrlər tarixinin mənbəşünaslıq, regionun sosial-iqtisadi, siyasi-mədəni problemlərinin və tarixi coğrafiyasının tədqiqi, təhlili və təbliğinə görə akademik Nailə Vəlixanlıya AMEA-nın Abbasqulu ağa Bakıxanov adına mükafatı verilib.
Qeyd edək ki, xalq rəssamı Tahir Salahov orijinal üslubu və elmi əsaslı təkraredilməz yaradıcılığı ilə müasir Azərbaycan rəngkarlıq məktəbini dünya səviyyəsində tanıtdığına görə AMEA-nın akademik Üzeyir Hacıbəyli adına mükafatına layiq görülüb.
Xatırladaq ki, mükafatlar üzrə müsabiqə Rəyasət Heyətinin 15 fevral 2018-ci il tarixli qərarı ilə elan edilib. Rəyasət Heyəti bu il aprelin 5-də keçirilən iclasında müsabiqənin nəticələrinə uyğun olaraq alimlərin sözügedən mükafatlara layiq görülməsini qərara alıb.

Вручены именные премии НАНА
8 июня на Общем собрании, посвященном научной и научно-организационной деятельности Президиума Национальной академии наук Азербайджанав 2017 году, своим владельцам были вручены премии НАНА, носящие имена выдающихся ученых.
За фундаментальные научные исследования, посвященные актуальным проблемам механизма электропроводимости полупроводников, и за важный вклад в исследование источников эффективного люминесцентного излучения на основе соединений, активизированных редкими элементами почвы, академик Бахадыр Тагиев был удостоен премии НАНА имени Насреддина Туси, за важные научные достижения, полученные в ходе многолетних исследований в области современных наук в сфере биоразнообразия, а также за заслуги в подготовке высокоспециализированных кадров член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов – премии НАНА имени Гасан-бека Зардаби.
За исследования в области нековалентных связей, определения роли «допинг-эффекта» и «спайдер-эффекта» в реакциях органического синтеза и дизайне молекул, синтеза, стабилизации и применения активных нано-устройств в различной среде академику Абелю Магеррамову была вручена премия НАНА имени академика Юсифа Мамедалиева, за фундаментальный научный труд «Атлас грязевых вулканов мира» (на азербайджанском, русском и английском языках), а также многолетнюю научную деятельность, направленную на изучение геологии, геотектоники, геохимии и минералогии грязевого вулканизма, являющегося уникальным природным явлением, доктору геолого-минералогических наук Адилю Алиеву – премия НАНА имени академика Мусы Алиева, за исследование и анализ источниковедения раннесредневековой истории Азербайджана и Ближнего Востока, социально-экономических, политических и культурных проблем, а также исторической географии региона академику Наиле Велиханлы – премия НАНА имени Аббас-кули ага Бакиханова.
Отметим,что за прославление современной школы живописи Азербайджана в мировом масштабе своим оригинальным стилем и научно-обоснованным неповторимым творчеством Народный художник Таир Салахов был удостоен премии НАНА имени академика Узеира Гаджибейли.
Напомним, что конкурс на получение именных премий НАНА был объявлен согласно постановлению Президиума от 15 февраля 2018 года. В соответствии с результатами конкурса, на заседании Президиума, которое состоялось 5 апреля этого года, было принято постановление о вручении премий вышеуказанным ученым.