30 aprel 2014-cü il tarixdə AMEA Geologiya İnstitutunda Yer elmləri sahəsi üzrə ümumrespublika elmi seminarı keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə institutun direktor müavini, geologiya-mineralogiya üzrə elmlər doktoru Dadaş Hüseynov açaraq gündəlikdə duran məsələ haqqında məlumat verdi.
Sonra texnika üzrə elmlər doktoru, professor Mirəli Alosmanov “Faydalı qazıntı yataqları (neft və qeyri-filiz) tullantılarının istifadəsi və ətraf mühitə təsirinin azaldılmasının yeni texnologiyası” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi.
Dünyada və o cümlədən respublikada faydalı qazıntı yataqlarının istismarı, emal prosesi, sənaye və ümumən urbanizasiyanın inkişafının litosferin üst hissəsində geoekoloji problemlər yaratdığını bildirən alim ətraf mühitdə ekoloji gərginlik yaradan neft, təbii-mineral birləşmələr və kimya sənayesi tullantılarının zərərsizləşdirilməsi və onlardan səmərəli istifadənin elmi əsaslarının hazırlanmasının əsas məqsəd olduğunu diqqətə çatdırdı.
Azərbaycanda 3800-ə yaxın neft quyusunun mövcud olduğunu bildirən M.Alosmanov qeyd etdi ki, bunların 2300-dən çoxu fəaliyyətdədir. Alimin sözlərinə görə, neft quyusunun qazılması zamanı təxminən 100 tona yaxın şlam və ildə ümumən 100 min tona yaxın lay suyu yerin təkindən çıxarılaraq yer səthində paylanır. Bildirdi ki, şlam və lay suları litosferin üst hissəsində landşaftı dəyişməklə yanaşı, aerasiya zonasındakı yeraltı suların çirklənərək rejimlərinin dəyişməsinə də səbəb olur.
Kimya sənayesinin bəzi tullantılarının Sumqayıt şəhərində mühiti çirkləndirən amillərdən olduğunu bildirən M.Alosmanov maye, qaz toz və bərk halda ola bilən bu çirkləndiricilərin həm də insan sağlamlığı üçün təhlükəli olduğunu vurğuladı. M.Alosmanov tərkibində torpaq və bitki üçün qidaverici element və birləşmələr (fosfor, azot, kalium) olan bu tullantıların müəyyən texnologiya ilə emalından gübrə hazırlanması üçün xammal alınmasının mümkünlüyünü ifadə etdi: “Bunun nəticəsində neft quyularından çıxarılan şlam, ammonium sulfat tullantıları və gildən texnoloji prosesdə istifadə olunmaqla gübrə hazırlanması üçün yeni xammal əldə olunur, tullantılarla çirklənmiş ərazilər təmizlənərək mühitə yönələn antropogen yüklənmə azaldılır”.

Был проведен общереспубликанский научный семинар в области наук о Земле
30 апреля 2014-го года в Институте геологии НАНА был проведен общереспубликанский научный семинар в области наук о Земле. Открывший мероприятие вступительным словом заместитель директора доктор геолого-минералогических наук Дадаш Гусейнов дал информацию о вопросах, стоящих на повестке дня.
Затем доктор технических наук профессор Мирали Алосманов выступил с докладом “Новые технологии по использованию отходов месторождений полезных ископаемых (нефти и нерудных) и по уменьшению их влияния на окружающую среду”.
Ученый отметил, что в мире, в том числе и в республике, в эксплуатации месторождений полезных ископаемых, процессе обработки, промышленности и в целом развитии урбанизации в верхней части литосферы возникают геоэкологические проблемы, а также отметил, что основной целью предотвращения возникновения экологической напряженности в окружающей среде является обезвреживание нефти, природно-минеральных соединений и химических промышленных отходов, подготовка научных основ по эффективному их применению.
М.Алосманов отметил, что в Азербайджане имеются около 3800 нефтяных скважин, более 2300 из них действуют. По словам ученого, во время бурения нефтяной скважины около 100 тонн шламов и 100 тонн пластовых вод, извлекаемых из недр земли, разлагаются на поверхности земли. Сообщил, что шламы и пластовые воды являются причинами изменения ландшафта на поверхности литосферы, а также меняют их режим подземных вод, загрязняя их в зоне аэрации.
М.Алосманов рассказал, что некоторые отходы химической промышленности являются факторами загрязнения окружающей среды в городе Сумгаит, он подчеркнул опасность этих загрязнителей для человеческого здоровья в виде жидкости, газа, пыли и в твердом состоянии. М.Алосманов отметил возможность получения путем определенной технологии сырья для переработки удобрений из этих отходов, в составе которых имеются питательные элементы и соединения (фосфор, азот, калий) для земли и растений: “В результате этого при использовании технологического процесса разрабатываются удобрения из отходов шламов, сульфата аммония и глины, добываемых из нефтяных скважин, загрязненные территории очищаются отходами и уменьшается антропогенная нагрузка на окружающую среду”.