AMEA-nın Əsas binasında görkəmli botanik alim, “Şərəf nişanı” və “Şöhrət” ordenləri laureatı, akademik Vahid Hacıyevin 90 illik yubileyinə həsr olunan “Botaniki tədqiqatlarda yeni çağırışlar” adlı elmi konfrans keçirilib.
AMEA-nın Botanika İnstitutu və Azərbaycan Botaniklər Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbir akademikin xatirəsinin 1 dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova açaraq V.Hacıyevin həyat və fəaliyyətindən, ölkəmizdə botanika elminin inkişafındakı xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, alim uzun illər Böyük və Kiçik Qafqazın, eləcə də Azərbaycanın yüksək dağ çəmənlərində geobotaniki tədqiqatlar aparıb, floranın sistematikası, bitki örtüyünün, faydalı bitki ehtiyatlarının, nadir və nəsli kəsilməkdə olan bitki növlərinin öyrənilməsi problemlərinə xüsusi diqqət ayırıb.
İ.Hüseynova akademikin iki dəfə “Azərbaycanın bitki örtüyü” xəritələrini tərtib etdiyini, ilk dəfə yüksək dağ çəmənlərinin bitki örtüyünü rayonlaşdırdığını və assosiasiya səviyyəsində təsnifatını verdiyini söyləyib.
Akademikin rəhbərliyi altında Azərbaycanın qış və yay otlaqlarının bitkiliyinin tədqiq edildiyini deyən AMEA-nın vitse-prezidenti bildirib ki, V.Hacıyev tərəfindən onların qorunması, bərpası, eləcə də səmərəli istifadəsinin elmi əsasları işlənib hazırlanıb.
O, Vahid Hacıyevin Azərbaycanda botanika sahəsində elmi kadr potensialının gücləndirilməsi üçün də gərgin əmək sərf etdiyini, alimin rəhbərliyi altında 5 elmlər və 40-a yaxın fəlsəfə doktorunun hazırlandığını diqqətə çatdırıb.
Sonra Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə V.Hacıyevin elmi-pedaqoji və təşkilati fəaliyyətinə dair məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, görkəmli alim 1928-ci ilin fevral ayında Şuşa şəhərində anadan olub və uşaq yaşlarında ailəsi ilə birlikdə Tərtər rayonuna köçüb.
Alimin ali təhsilini 1943-1947-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun Tarlaçılıq fakültəsində aldığını xatırladan V.Əlizadə V.Hacıyevin 1952-ci ildən etibarən AMEA Botanika Bağında böyük elmi işçi kimi fəaliyyətə başladığını deyib. Qeyd edib ki, akademik 1972-ci ildən ömrünün sonunadək Botanika İnstitutunda Geobotanika şöbəsinin müdiri, həmçinin 1988-2008-ci illərdə müəssisənin direktoru vəzifələrində çalışıb.
Məruzəçi V.Hacıyevin 1952-ci ildə fəlsəfə, 1966-cı ildə elmlər doktoru dissertasiyalarını müdafiə etdiyini, 1970-ci ildə isə professor elmi adını aldığını diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, botanik alimin 1983-cü ildə Azərbaycan SSR EA-nın müxbir üzvü, 1989-cu ildə isə həqiqi üzvü seçildiyini bildirib.
Alimin müxtəlif illərdə təşkil edilmiş floristik, sistematik və başqa ekspedisiyalarda, xüsusən “Günəş-84” və “Günəş-85” eksperimentlərində fəal iştirak etdiyini deyən akademik bildirib ki, V.Hacıyev Şirvan, Muğan, Qobustan, Ceyrançöl, Acınohur səhra və yarımsəhralarının pasportlaşdırılmasını həyata keçirib, 500 min hektar yay otlaqlarının yaxşılaşdırılmasına dair tədqiqatlar aparıb.
Vahid Hacıyevin tədqiqatlarının 350-dən artıq məqalədə və 12 monoqrafiyada öz əksini tapdığını deyən institut direktoru alimin fəaliyyətinin ölkə rəhbərliyi tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini, 1981-ci ildə “Şərəf nişanı” və 2004-cü ildə “Şöhrət” ordeni ilə təltif edildiyini söyləyib.
Daha sonra konfransda AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev, AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Novruzov, Botanika İnstitutunun laboratoriya müdiri, b.e.d., Səyyarə İbadullayeva, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun şöbə müdiri, b.e.d., Aydın Əsgərov, BDU-nun Botanika kafedrasının müdiri, professor Elşad Qurbanov və digərləri çıxış edərək alimlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Konfransda, həmçinin Vahid Hacıyevə həsr olunan sənədli film nümayiş etdirilib.
Sonda akademikin oğlu, tibb elmləri doktoru, professor Rasim Hacıyev çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.
Qeyd edək ki, iki gün davam edəcək konfransda "Bitki sistematikası, təkamülü və müxtəlifliyi", "Mikoloji tədqiqatlar: müxtəliflik, sistematika və təkamül", "Bitki ehtiyatları və səmərəli istifadə yolları", "Bitkilərin fiziologiyası, biokimyası və biofizikası", "Ətraf mühit və ekosistem tədqiqatları" və "Sahələrarası tədqiqatlar" bölmələri üzrə müxtəlif mövzularda məruzələr dinləniləcək, müzakirələr aparılacaq.

The scientific conference titled "New Challenges in Botanical Studies", dedicated to the 90th jubilee of academician prominent botanist scientist, laureate of "Honor Badge" and "Glory" orders Vahid Hajiyev, was held in the Main building of ANAS.
The event, organized by ANAS Institute of Botany and Azerbaijan Botanical Society, started with a minute of silence.
Opening the event, Vice President of ANAS, acad. Irada Huseynova spoke about the life and activity of V.Hajiyev, his contribution to the development of botanical science in our country. She noted that for many years, the scientist conducted geobotany studies in the Greater and Lesser Caucasus, as well as in highland meadows of Azerbaijan, paying special attention to the problems of flora systematics, vegetation cover, useful plant resources, rare and endangered plant species.
I.Huseynova said that the academician had drawn the map of "vegetation cover of Azerbaijan" twice, distinguishes the highland meadows for the first time and classifies them at the associative level.
According to the vice-president of ANAS, under the leadership of the academician, the vegetation of winter and summer pastures of Azerbaijan has been studied, and the scientific bases of their protection, reproduction and efficient use have been developed.
Then, director of the Institute of Botany, academician Valida Alizade made a report on the scientific-pedagogical and organizational activities of V.Hajiyev. She noted that the prominent scientist was born in Shusha in February 1928 and moved to Tartar region with his family during his childhood.
V.Hajiyev had defended PhD in 1952, in 1966 he defended his doctoral dissertations, and in 1970 he became professor. Botanist scientist was elected as a corresponding member of the Academy of Sciences of the USSR in 1983 and active member in 1989, the speaker underlined.
Noting that the scientist actively participated in various floristic, systematic and other expeditions in various years, particularly in the Solar-84 and Sun-85 experiments, she added.
Vahid Hajiyev's research was reflected in more than 350 articles and 12 monographs. Director of the Institute noted that the activity of the scientist was highly appreciated by the country's leadership, in 1981 he was honored with the “Order of Honor” and the “Order of Glory” in 2004.
Director of the Institute of Additives Chemistry of ANAS, academician Vagif Farzaliyev, correspondent member of ANAS Vagif Novruzov, laboratory director of Botany Institute, Doctor of biology, Sayyara Ibadullayeva, department head of the Institute of Genetic Resources, Doctor of biology, Aydin Asgarov, Head of Botany Department of BSU Elshad Gurbanov and others shared their memories of the scientist.
A documentary film about Vahid Hajiyev was also shown at the conference.
Finally, the son of academician, doctor of medical sciences, professor Rasim Hajiyev expressed his gratitude to organizers and participants of the event.
It should be noted that during the two-day conference discussions will be held on "Plant Systematics, Evolution and Diversity", "Microscopic Studies: Diversity, Systematics and Evolution", "Plant Resources and Efficient Uses", "Physiology, Biochemistry and Biophysics of Plants" and other sections will be heard.