AMEA-nın Əsas binasında görkəmli botanik alim, “Şərəf nişanı” və “Şöhrət” ordenləri laureatı, akademik Vahid Hacıyevin 90 illik yubileyinə həsr olunan “Botaniki tədqiqatlarda yeni çağırışlar” adlı elmi konfrans keçirilib.
AMEA-nın Botanika İnstitutu və Azərbaycan Botaniklər Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbir akademikin xatirəsinin 1 dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova açaraq V.Hacıyevin həyat və fəaliyyətindən, ölkəmizdə botanika elminin inkişafındakı xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, alim uzun illər Böyük və Kiçik Qafqazın, eləcə də Azərbaycanın yüksək dağ çəmənlərində geobotaniki tədqiqatlar aparıb, floranın sistematikası, bitki örtüyünün, faydalı bitki ehtiyatlarının, nadir və nəsli kəsilməkdə olan bitki növlərinin öyrənilməsi problemlərinə xüsusi diqqət ayırıb.
İ.Hüseynova akademikin iki dəfə “Azərbaycanın bitki örtüyü” xəritələrini tərtib etdiyini, ilk dəfə yüksək dağ çəmənlərinin bitki örtüyünü rayonlaşdırdığını və assosiasiya səviyyəsində təsnifatını verdiyini söyləyib.
Akademikin rəhbərliyi altında Azərbaycanın qış və yay otlaqlarının bitkiliyinin tədqiq edildiyini deyən AMEA-nın vitse-prezidenti bildirib ki, V.Hacıyev tərəfindən onların qorunması, bərpası, eləcə də səmərəli istifadəsinin elmi əsasları işlənib hazırlanıb.
O, Vahid Hacıyevin Azərbaycanda botanika sahəsində elmi kadr potensialının gücləndirilməsi üçün də gərgin əmək sərf etdiyini, alimin rəhbərliyi altında 5 elmlər və 40-a yaxın fəlsəfə doktorunun hazırlandığını diqqətə çatdırıb.
Sonra Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə V.Hacıyevin elmi-pedaqoji və təşkilati fəaliyyətinə dair məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, görkəmli alim 1928-ci ilin fevral ayında Şuşa şəhərində anadan olub və uşaq yaşlarında ailəsi ilə birlikdə Tərtər rayonuna köçüb.
Alimin ali təhsilini 1943-1947-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun Tarlaçılıq fakültəsində aldığını xatırladan V.Əlizadə V.Hacıyevin 1952-ci ildən etibarən AMEA Botanika Bağında böyük elmi işçi kimi fəaliyyətə başladığını deyib. Qeyd edib ki, akademik 1972-ci ildən ömrünün sonunadək Botanika İnstitutunda Geobotanika şöbəsinin müdiri, həmçinin 1988-2008-ci illərdə müəssisənin direktoru vəzifələrində çalışıb.
Məruzəçi V.Hacıyevin 1952-ci ildə fəlsəfə, 1966-cı ildə elmlər doktoru dissertasiyalarını müdafiə etdiyini, 1970-ci ildə isə professor elmi adını aldığını diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, botanik alimin 1983-cü ildə Azərbaycan SSR EA-nın müxbir üzvü, 1989-cu ildə isə həqiqi üzvü seçildiyini bildirib.
Alimin müxtəlif illərdə təşkil edilmiş floristik, sistematik və başqa ekspedisiyalarda, xüsusən “Günəş-84” və “Günəş-85” eksperimentlərində fəal iştirak etdiyini deyən akademik bildirib ki, V.Hacıyev Şirvan, Muğan, Qobustan, Ceyrançöl, Acınohur səhra və yarımsəhralarının pasportlaşdırılmasını həyata keçirib, 500 min hektar yay otlaqlarının yaxşılaşdırılmasına dair tədqiqatlar aparıb.
Vahid Hacıyevin tədqiqatlarının 350-dən artıq məqalədə və 12 monoqrafiyada öz əksini tapdığını deyən institut direktoru alimin fəaliyyətinin ölkə rəhbərliyi tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini, 1981-ci ildə “Şərəf nişanı” və 2004-cü ildə “Şöhrət” ordeni ilə təltif edildiyini söyləyib.
Daha sonra konfransda AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev, AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Novruzov, Botanika İnstitutunun laboratoriya müdiri, b.e.d., Səyyarə İbadullayeva, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun şöbə müdiri, b.e.d., Aydın Əsgərov, BDU-nun Botanika kafedrasının müdiri, professor Elşad Qurbanov və digərləri çıxış edərək alimlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Konfransda, həmçinin Vahid Hacıyevə həsr olunan sənədli film nümayiş etdirilib.
Sonda akademikin oğlu, tibb elmləri doktoru, professor Rasim Hacıyev çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.
Qeyd edək ki, iki gün davam edəcək konfransda "Bitki sistematikası, təkamülü və müxtəlifliyi", "Mikoloji tədqiqatlar: müxtəliflik, sistematika və təkamül", "Bitki ehtiyatları və səmərəli istifadə yolları", "Bitkilərin fiziologiyası, biokimyası və biofizikası", "Ətraf mühit və ekosistem tədqiqatları" və "Sahələrarası tədqiqatlar" bölmələri üzrə müxtəlif mövzularda məruzələr dinləniləcək, müzakirələr aparılacaq.

В Главном здании НАНА прошла научная конференция под названием «Новые вызовы в ботанических исследованиях», посвященная 90-летию известного ученого-ботаника, лауреата орденов «Шараф» и «Шохрат», академика Вахида Гаджиева.
Мероприятие, организованное Институтом ботаники НАНА и Азербайджанским ботаническим обществом, началось с минуты молчания в память об академике.
Открывая мероприятие, вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова рассказала о жизни и деятельности В.Гаджиева, его вкладе в развитие ботанической науки в нашей стране. Она отметила, что на протяжении многих лет ученый проводил геоботанические исследования на Большом и Малом Кавказе, а также в высокогорных лугах Азербайджана, уделял особое внимание изучению проблем систематики флоры, растительного покрова, полезных растительных ресурсов, редких и исчезающих видов растений.
И.Гусейнова сказала, что академик дважды составил карты «Растительного покрова Азербайджана», впервые районировал растительный покров высокогорных лугов и дал классификацию их на ассоциативном уровне.
Подчеркнув, что под руководством академика была изучена растительность зимних и летних пастбищ Азербайджана, вице-президент НАНА отметила, что В.Гаджиевым была разработана научная основа их защиты, восстановления, а также рационального использования.
Она также отметила, что В.Гаджиев также много работал над укреплением научного потенциала в области ботаники в Азербайджане. Так, под его руководством были подготовлены 5 докторов наук и 40 докторов философии.
Затем директор Института ботаники, академик Валида Ализаде выступила с докладом о научно-педагогической и организационной деятельности В.Гаджиева. Она отметила, что видный ученый родился в Шуше в феврале 1928 года, и в детстве со своей семьей переехал в Тартарский район.
Было отмечено, что получив высшее образование на сельскохозяйственном факультете Азербайджанского государственного сельскохозяйственного института в 1943-1947 годах, В.Гаджиев с 1952 года начал работать старшим научным сотрудником в Ботаническом саду НАНА. Академик с 1972 года до конца жизни работал руководителем Отдела геоботаники в Институте ботаники, а также в 1988-2008 годах – директором данного научного учреждения.
Докладчик отметила, что В.Гаджиев в 1952 году защитил кандидатскую, в 1966 году – докторскую диссертации, а в 1970 году получил звание профессора. Ученый-ботаник в 1983 году был избран членом-корреспондентом, а в 1989 году - действительным членом Азербайджанской академии наук СССР.
Отметив, что исследования Вахида Гаджиева нашли свое отражение в более чем 350 статьях и 12 монографиях, директор института довел до внимания, что деятельность ученого была высоко оценена руководством страны, и он в 1981 году был удостоен ордена «Шараф» и в 2004 году - ордена «Шохрат».
Далее на заседании директор Института химии присадок НАНА, академик Вагиф Фарзалиев, член-корреспондент НАНА Вагиф Новрузов, заведующий лабораторией Института ботаники, доктор биологических наук Сайара Ибадуллаева, заведующая отделом Института генетических ресурсов, доктор биологических наук Айдын Аскеров, заведующий отделом ботаники БГУ Эльшад Гурбанов и другие поделились своими воспоминаниями об ученом.
На конференции также был показан документальный фильм, посвященный Вахиду Гаджиеву.
В заключение сын академика, доктора медицинских наук, профессор Расим Гаджиев выразил благодарность организаторам и участникам мероприятия.