Pekin Universitetinin prorektoru, professor Tian Gangin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti AMEA-nın Fizika İnstitutunda olub.
Qonaqlar ilk olaraq Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) akademik-katibi, Fizika İnstitutunun direktoru, akademik Nazim Məmmədovla görüşüblər.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Cavad Abdinov, innovasiya və transfer üzrə direktor müavini, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Ayaz Bayramov və Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin Xarici ölkələrin akademik qurumları ilə əlaqələr şöbəsinin müdiri Bunyamin Seyidov da iştirak ediblər.
N.Məmmədov çinli alimlərə FRTEB-ə daxil olan institutların fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib. Bildirib ki, bölməyə AMEA-nın 7 elmi tədqiqat müəssisəsi daxildir. İnstitutlarda həyata keçirilən tədqiqat işlərində müasir metodların tətbiqinə, innovativ yanaşmalara önəm verilir.
Sonra çıxış edən akademik İ.Quliyev AMEA-nın yaranma tarixi və qurumun Azərbaycan elminin inkişafında rolu haqqında qonaqlara məlumat verib. Bildirib ki, akademiya fəaliyyət göstərdiyi illərdə ölkə elminin beynəlxalq aləmə inteqrasiyasında mühüm rol oynayıb, bir çox nailiyyətlərə imza atıb.
Professor T.Gang Çin və Azərbaycan arasındakı uğurlu əməkdaşlıqdan, “Bir kəmər, bir yol” strategiyası çərçivəsində həyata keçirilən işlərin əhəmiyyətindən bəhs edib. Prorektor ötən ay 120 illik yubileyi qeyd olunan Pekin Universitetinin fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verib.
Sonda qonaqlar Fizika İnstitutunun İnnovasiya sektorunda quraşdırılan ən son maddi-texniki baza və alimlərin fəaliyyəti ilə tanış olublar.

The delegation, led by Vice President of Peking University, Professor Tian Gang, visited the Institute of Physics of ANAS.
Guests met with Academician Nazim Mammadov, academician-secretary of Division of Physical Mathematical and Technical Sciences (DPMTS), Director of Physics Institute.
Vice-president of ANAS, Academician Ibrahim Guliyev, Deputy Director for Scientific Affairs of the Institute, Academician Javad Abdinov, Deputy Director on Innovation and Transfer, Doctor of Physics and Mathematics Ayaz Bayramov and chief of Department of relations with the academic structures of foreign countries of the Office of International Relations of the Presidium of the Academy Bunyamin Seyidov attended the meeting.
Mammadov informed Chinese scientists about the activities of the institutes of DPMTS. The department includes 7 scientific research institutes of ANAS. In the research work carried out in institutes, attention is paid to the application of modern methods, innovative approaches, the speaker underlined.
Professor T. Gang talked about the successful cooperation between China and Azerbaijan and the importance of the work carried out within the framework of the "One Belt, One Road" strategy. The pro-rector briefed about the activities of the University of Peking, which marked its 120th jubilee last month.
At the end of the visit, the guests got acquainted with the latest material and technical base and the activities of scientists in the Innovation Sector of the Institute of Physics.