Pekin Universitetinin prorektoru, professor Tian Gangin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti AMEA-nın Fizika İnstitutunda olub.
Qonaqlar ilk olaraq Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) akademik-katibi, Fizika İnstitutunun direktoru, akademik Nazim Məmmədovla görüşüblər.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Cavad Abdinov, innovasiya və transfer üzrə direktor müavini, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Ayaz Bayramov və Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin Xarici ölkələrin akademik qurumları ilə əlaqələr şöbəsinin müdiri Bunyamin Seyidov da iştirak ediblər.
N.Məmmədov çinli alimlərə FRTEB-ə daxil olan institutların fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib. Bildirib ki, bölməyə AMEA-nın 7 elmi tədqiqat müəssisəsi daxildir. İnstitutlarda həyata keçirilən tədqiqat işlərində müasir metodların tətbiqinə, innovativ yanaşmalara önəm verilir.
Sonra çıxış edən akademik İ.Quliyev AMEA-nın yaranma tarixi və qurumun Azərbaycan elminin inkişafında rolu haqqında qonaqlara məlumat verib. Bildirib ki, akademiya fəaliyyət göstərdiyi illərdə ölkə elminin beynəlxalq aləmə inteqrasiyasında mühüm rol oynayıb, bir çox nailiyyətlərə imza atıb.
Professor T.Gang Çin və Azərbaycan arasındakı uğurlu əməkdaşlıqdan, “Bir kəmər, bir yol” strategiyası çərçivəsində həyata keçirilən işlərin əhəmiyyətindən bəhs edib. Prorektor ötən ay 120 illik yubileyi qeyd olunan Pekin Universitetinin fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verib.
Sonda qonaqlar Fizika İnstitutunun İnnovasiya sektorunda quraşdırılan ən son maddi-texniki baza və alimlərin fəaliyyəti ilə tanış olublar.

Делегация Пекинского университета совершила визит в Институт физики НАНА
Делегация во главе с проректором Пекинского университета, профессором Тианом Гангом посетила Институт физики НАНА.
Сначала гости встретились с академиком-секретарем Отделения физико-математических и технических наук (ОФМТН), директором Института физики, академиком Назимом Мамедовым.
Во встрече приняли участие вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, заместитель директора по научной работе института, академик Джавад Абдинов, заместитель директора по инновациям и трансферу, доктор физико-математических наук Аяз Байрамов и заведующий Отделом связей с академическими структурами зарубежных стран Управления международных связей аппарата Буньямин Сеидов.
Н.Мамедов проинформировал китайских ученых о деятельности институтов, входящих в состав ОФМТН. Отмечалось, что отделение включает в себя 7 научно-исследовательских учреждений НАНА. В исследовательских работах, проводимых в институтах, особое внимание уделяется применению современных методов и инновационных подходов.
Академик И.Гулиев проинформировал гостей об истории создания НАНА и ее роли в развитии азербайджанской науки. Он отметил, что за годы своей деятельности академия сыграла важную роль в интеграции науки в международную арену и достигла больших успехов.
Профессор Т.Ганг рассказал об успешном сотрудничестве между Китаем и Азербайджаном и значении работ, проводимых в рамках стратегии «Единый пояс, единый путь». Проректор подробно проинформировал о деятельности Пекинского университета, в прошлом месяце отмечавшего свой 120-летний юбилей.
В заключение гости ознакомились с новейшей материально-технической базой Инновационного сектора Института физики и деятельностью ученых.