Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Geologiya və Geofizika İnstitutu tərəfindən yaradılan, AMEA müxbir üzvü Tələt Kəngərlinin rəhbərliyi ilə fəaliyyət göstərən işçi qrupu regionlarda tədqiqatlar aparıb və nadir geoloji obyektlərin (geosaytların) monitorinqini keçirib.
Aparılan tədqiqatlar nəticəsində ölkə ərazisində UNESCO və ProGEO-nun tələblərinə uyğun gələn və səciyyəvi geosaytları özündə cəmləşdirən Culfa (İlandağ), Qırməki, Xaltan və Basqal milli geoparklarının yaradılması məqsədəuyğun sayılıb. Bu barədə 2013-cü ildə nəşr edilmiş “Azərbaycan Respublikasının geoloji irsi” kitabında da məlumat verilib.
Bu baxımdan mühafizə olunan ərazilərin təşkilində “üçü birində” (geosaytlar, memarlıq-arxeoloji abidələr, biomüxtəliflik) modelini tətbiq etməklə Naxçıvan Muxtar Respublikasında “İlandağ” geoparkının (geoarxoparkın) yaradılması daha məqsədəuyğun sayılır. Ərazidə 1977-ci ildə yaradılmış Ordubad Tarixi-Memarlıq Qoruğu və 2003-cü ildən fəaliyyətdə olan Zəngəzur Milli Parkı bu qurumun tərkibinə daxil edilə bilər. Burada geoparkın yaradılmasına üstünlük verən digər bir səbəb ərazinin sərhədyanı bölgədə yerləşməsidir. Arazın sağ sahilində İran İslam Respublikası ərazisində hazırda Culfa geoparkının fəaliyyəti UNESCO və ProGEO tərəfindən dəstəklənən daha yüksək sərhədyanı geoparkın yaradılması üçün şərtlərin mövcudluğunu aydın göstərir. Bununla bağlı Geologiya və Geofizika İnstitutunun nümayəndələri cari ilin fevral ayında UNESCO-nun dəvəti ilə Geoelmlər və Geoparklar Proqramının Parısdə keçirilən 3-cü açıq sessiyasında “İlandağ” geoparkının təşkilinin mümkünlüyü barədə məruzə ilə çıxış ediblər. Sessiyanın katibliyi Azərbaycan alimlərinin təşəbbüsünü maraqla qarşılayıb və geopark yaradılacağı halda onun Qlobal Geoparklar Sisteminə, Ümumdünya İrs Siyahısına salınmasına və müvafiq təşkilati məsələlərin həllinə dəstək verəcəyini bəyan edib.
Qeyd edək ki, “İlandağ” geoparkının yaradılması təbiətin və memarlıq abidələrinin mühafizəsi üzrə yerli əhalinin iştirakı ilə vahid mexanizmin yaradılmasına imkan verir. Eyni zamanda, geoturizmin inkişafı muxtar respublikada iqtisadi fəaliyyətin və yerli təşkilatların inkişafında sabitliyə, həmçinin maarifləndirici-tərbiyəvi fəaliyyətin təşkilinə dəyərli dəstək ola bilər.

Scientists proposes to establish “Ilandag geopark”
A working group under ANAS Correspondent Member of ANAS, Talat Kangarli, created by the Institute of Geology and Geophysics of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, carried out researches in the regions and conducted monitoring of rare geological objects.
As a result of the researches, it was expedient to establish Gulfa (Ilandag), Girmaki, Khaltan and Basqal National Geoparks, which comply with the requirements of UNESCO and the ProGEO. This was also reported in the book "Geological Heritage of the Republic of Azerbaijan" published in 2013.
From this point of view, the establishment of the geological park "Ilandag" in the Nakhchivan Autonomous Republic is considered to be more appropriate by applying the "three in one" (geosites, architectural and archaeological monuments, biodiversity) model in the protected areas. Ordubad Historical-Architectural Reserve established in 1977 and the Zangazur National Park, which has been operating since 2003, can be included in this structure. Here is another reason why the geopark is the only place in the area where it is located. On the right bank of the Araz River, the activity of the Gulf Geopark in the Islamic Republic of Iran clearly demonstrates the existence of conditions for the establishment of a more highly-fenced geopark supported by UNESCO and the ProGEO. In this connection, representatives of the Institute of Geology and Geophysics made a report on the possibility of organizing the “Ilandag” geopark at the 3rd session of the GeoPrograms and Geoparks Program at the invitation of UNESCO in Paris in February of the current year. The secretariat of the session welcomed the initiative of the Azerbaijani scientists and stated that it would support the Global Geoparks, the World Heritage List and the solution of relevant organizational issues.
It should be noted that the establishment of the “Ilandag” geopark allows the creation of a single mechanism with the participation of local people in the protection of nature and architectural monuments. At the same time, the development of geotourism can provide valuable support for the stability of economic activity and local organizations in the autonomous republic.