Bakı Dövlət Universitetinin Jurnalistika fakültəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəis müavini Ülviyyə Rzayeva və akademiyanın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Pərviz Qasımov ilə görüş olub. Məqsəd elmi jurnalistikanın inkişafı, bu sahədə mövcud problemlərin həlli yollarının araşdırılması, birgə əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi idi.
Fakültənin dekanı, filologiya elmləri doktoru Vüqar Zifəroğlu elm və elmi biliklərin peşəkar səviyyədə populyarlaşdırılması və təbliğində mühüm rol oynayan yüksəkixtisaslı kadr hazırlığının önəmliyini qeyd edib. Elmi jurnalistikanın tədrisinin əhəmiyyətindən söz açaraq bu sahədə əməli addımların atılmasının zəruriliyini bildirib.
V.Zifəroğlu Azərbaycanda elmi jurnalistikanın formalaşması və inkişafı tarixi, müxtəlif problemlərinin tədqiqi, metodiki vəsaitlərin hazırlanması, bu sahədə dissertasiya işlərinin müdafiəsinin vacibliyini söyləyib. Həmçinin müxtəlif qurumların mətbuat xidmətləri ilə qurulan əməkdaşlıq əlaqələri, həyata keçirilən birgə layihələr və s. haqqında məlumat verib.
İdarənin rəis müavini Ülviyyə Rzayeva müasir dövrdə elmi-texniki sahədə dinamik inkişaf sayəsində elmi-populyar informasiyalara olan tələbatın artdığını qeyd edərək jurnalistlərin ixtisaslaşması və elmi-populyar üslubda məqalələrin yüksək səviyyədə hazırlanmasının əhəmiyyətindən danışıb. Qonaq müxtəlif elm sahələri üzrə ixtisaslaşmanın peşəkar elmi jurnalistlərin yetişdirilməsində vacib amillərdən olduğunu söyləyərək təkcə Jurnalistika fakültəsində deyil, həmçinin digər fakültələrdə təhsil alan tələblər üçün də elmi jurnalistika üzrə fakültələrarası mühazirələrin oxunmasının bu sahənin inkişafına dəyərli töhfələr verəcəyinə əminliyini bildirib: “Gənclərdə elmi jurnalistikaya maraq heç də az deyil. Məncə, belə bir sistemin təşkili daha məqsədəuyğun olardı. Bu zaman tələbələr həm seçdikləri ixtisas üzrə fakültəni bitirəcəklər, həm də bununla yanaşı elmi jurnalistikanın sirlərinə bələd olacaqlar”.
Ü.Rzayeva alim-populyarizatorlarla, peşəkar elmi jurnalistlərlə tələbələr arasında bilik və təcrübə mübadiləsinin təşkili, müvafiq biliklərə malik elmi kommunikasiya üzrə mütəxəssislərin, elmlə cəmiyyət arasındakı münasibətləri, əlaqələri idarə etməyi bacaran kadrların hazırlanmasının qarşıda duran vəzifələrdən olduğunu bildirib. O, İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsi ilə Jurnalistika fakültəsinin birgə əməkdaşlığı sayəsində bu kimi məsələlərin həllində uğurlu nəticələrin əldə olunacağına əminliyini ifadə edib.
Sonra qonaqlar fakültənin Tədris teleradio studiyası və startap layihələrinin hazırlanması üçün yaradılmış Barama Media Mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olublar. BDU TV və radionun tələbələrin nəzəri biliklərinin təcrübədə tətbiqində mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi qeyd olunub, burada müasir dövrün tələblərinə cavab verən qabaqcıl texniki avadanlıqlar, səsyazma qurğuları və s. qonaqlar tərəfindən maraqla qarşılanıb.

Deputy Chief of Public Relations and Science Popularization Office of the Presidium of National Academy of Sciences of Azerbaijan Ulviyya Rzayeva and Head of Public Relations Department of the Academy's Archeology and Ethnography Institute Parviz Gasimov held a meeting at the Faculty of Journalism of Baku State University. The goal was to develop scientific journalism, explore ways to resolve existing problems in this area, and discuss prospects for joint cooperation.
Dean of the faculty, doctor of philology Vugar Zifaroglu noted the importance of training highly qualified personnel, which plays an important role in popularizing and promoting scientific and scientific knowledge. Speaking about the importance of teaching science journalism, he stressed the need for practical steps in this area.
V.Zifaroglu spoke about the history of formation and development of scientific journalism in Azerbaijan, the study of various problems, preparation of methodical materials and the importance of defending dissertations in this field. Cooperation relations established with the press services of different organizations, joint projects implemented and others. .
Deputy Chief of the Office Ulviyya Rzayeva noted the growing demand for scientific information in the scientific and technical field in modern times, highlighting the specialization of journalists and the importance of the high level of scientifically-popular articles. The specialization in various fields of science is an important factor in the development of professional journalistic journalists, not only for the Faculty of Journalism, but also for the study of other faculties, the reading of interuniversity lectures on scientific journalism will make valuable contributions to the development of this field. In my opinion, such a system would be more appropriate. At the same time, students will graduate from the faculty of their chosen specialty, as well as learn about the secrets of scientific journalism, the speaker underlined.
U.Rzayeva stated that, the development of knowledge and experience exchange between scientists, populists, professional scholars and students, the relationship between science and society, and the training of cadres able to manage relationships are among the challenges ahead. She expressed confidence that the Public Relations and Science Popularization Office and the Faculty of Journalism would achieve successful results in addressing such issues.
Then the guests got acquainted with the activity of the Barama Media Center, which was established for the preparation of the Training TV and Radio studio of the faculty and startup projects. It is noted that BSU TV and radio are of great importance in the practical application of theoretical knowledge of students and advanced technical equipment, recording equipment were welcomed by the guests.