Bakı Dövlət Universitetinin Jurnalistika fakültəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəis müavini Ülviyyə Rzayeva və akademiyanın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Pərviz Qasımov ilə görüş olub. Məqsəd elmi jurnalistikanın inkişafı, bu sahədə mövcud problemlərin həlli yollarının araşdırılması, birgə əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi idi.
Fakültənin dekanı, filologiya elmləri doktoru Vüqar Zifəroğlu elm və elmi biliklərin peşəkar səviyyədə populyarlaşdırılması və təbliğində mühüm rol oynayan yüksəkixtisaslı kadr hazırlığının önəmliyini qeyd edib. Elmi jurnalistikanın tədrisinin əhəmiyyətindən söz açaraq bu sahədə əməli addımların atılmasının zəruriliyini bildirib.
V.Zifəroğlu Azərbaycanda elmi jurnalistikanın formalaşması və inkişafı tarixi, müxtəlif problemlərinin tədqiqi, metodiki vəsaitlərin hazırlanması, bu sahədə dissertasiya işlərinin müdafiəsinin vacibliyini söyləyib. Həmçinin müxtəlif qurumların mətbuat xidmətləri ilə qurulan əməkdaşlıq əlaqələri, həyata keçirilən birgə layihələr və s. haqqında məlumat verib.
İdarənin rəis müavini Ülviyyə Rzayeva müasir dövrdə elmi-texniki sahədə dinamik inkişaf sayəsində elmi-populyar informasiyalara olan tələbatın artdığını qeyd edərək jurnalistlərin ixtisaslaşması və elmi-populyar üslubda məqalələrin yüksək səviyyədə hazırlanmasının əhəmiyyətindən danışıb. Qonaq müxtəlif elm sahələri üzrə ixtisaslaşmanın peşəkar elmi jurnalistlərin yetişdirilməsində vacib amillərdən olduğunu söyləyərək təkcə Jurnalistika fakültəsində deyil, həmçinin digər fakültələrdə təhsil alan tələblər üçün də elmi jurnalistika üzrə fakültələrarası mühazirələrin oxunmasının bu sahənin inkişafına dəyərli töhfələr verəcəyinə əminliyini bildirib: “Gənclərdə elmi jurnalistikaya maraq heç də az deyil. Məncə, belə bir sistemin təşkili daha məqsədəuyğun olardı. Bu zaman tələbələr həm seçdikləri ixtisas üzrə fakültəni bitirəcəklər, həm də bununla yanaşı elmi jurnalistikanın sirlərinə bələd olacaqlar”.
Ü.Rzayeva alim-populyarizatorlarla, peşəkar elmi jurnalistlərlə tələbələr arasında bilik və təcrübə mübadiləsinin təşkili, müvafiq biliklərə malik elmi kommunikasiya üzrə mütəxəssislərin, elmlə cəmiyyət arasındakı münasibətləri, əlaqələri idarə etməyi bacaran kadrların hazırlanmasının qarşıda duran vəzifələrdən olduğunu bildirib. O, İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsi ilə Jurnalistika fakültəsinin birgə əməkdaşlığı sayəsində bu kimi məsələlərin həllində uğurlu nəticələrin əldə olunacağına əminliyini ifadə edib.
Sonra qonaqlar fakültənin Tədris teleradio studiyası və startap layihələrinin hazırlanması üçün yaradılmış Barama Media Mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olublar. BDU TV və radionun tələbələrin nəzəri biliklərinin təcrübədə tətbiqində mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi qeyd olunub, burada müasir dövrün tələblərinə cavab verən qabaqcıl texniki avadanlıqlar, səsyazma qurğuları və s. qonaqlar tərəfindən maraqla qarşılanıb.

Состоялось обсуждение проблем научной журналистики
На факультете журналистики  Бакинского государственного университета состоялась встреча с заместителем начальника Управления по связям с общественностью и популяризации науки аппарата Президиума Национальной академии наук Азербайджана Ульвией Рзаевой и завотделом по связям с общественностью  Института археологии и этнографии академии Парвизом Гасымовым. Цель заключалась в обсуждении развития научной журналистики, путей решения существующих проблем в этой области и перспектив совместного сотрудничества.
Декан факультета, доктор филологии Вугар Зифароглу отметил важность подготовки высококвалифицированных кадров, играющих существенную роль в популяризации и пропаганде науки и научных знаний на профессиональном уровне. Говоря о значении преподавания научной журналистики, он подчеркнул необходимость принятия практических мер в этой области.
В.Зифароглу рассказал об истории становления и развития научной журналистики в Азербайджане, исследовании различных проблем, подготовке методических пособий и подчеркнул важность защиты диссертаций в этой области. Также была дана информация о связях сотрудничества, налаженных с пресс-службами различных организаций, реализованных совместных проектах и др.
Отмечая, что в результате динамического развития, наблюдаемого в научно-технической сфере в современный период, растет спрос на научно-популярную информацию, заместитель начальника управления Ульвия Рзаева рассказала о значении специализации журналистов и подготовки научно-популярных статей высокого уровня. Подчеркивая важность подготовки профессиональных научных журналистов в различных сферах науки, гость выразила уверенность в том, что чтение межфакультетских лекций по научной журналистике для студентов других факультетов внесет ценный вклад в развитие данной сферы: «Молодежь не меньше заинтересована в научной журналистике. Организацию подобной системы я считаю более целесообразным. Впоследствии студенты, окончившие факультет выбранной ими специальности, также будут обладать навыками в области научной журналистики».
По словам У.Рзаевой, в число предстоящих задач входят организация обмена знаниями и опытом между учеными-популяризаторами, профессиональными научными журналистами и студентами, подготовка специалистов по научной коммуникации, обладающих соответствующими знаниями, а также кадров, способных управлять отношениями и связями между наукой и обществом. Она выразила уверенность в том, что благодаря совместному сотрудничеству между Управлением по связям с общественностью и популяризации науки и факультетом журналистики будут достигнуты успешные результаты в решении указанных вопросов.
Далее гости ознакомились с деятельностью Учебной телерадиостудии и медиа-центра «Барама», предназначенного для подготовки стартап-проектов. Отмечалось, что БГУ ТВ и радио имеют важное значение с точки зрения применения теоретических знаний студентов на практике. Передовое техническое оборудование, устройства звукозаписи и др., отвечающие требованиям современной эпохи, вызвали большой интерес у гостей.