İyulun 18-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Misir Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzinin direktoru Əhməd Sami Elaydinin “Müstəqillik dövrü Azərbaycan romanı” kitabının təqdimatı olub.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli misirli alimin monoqrafiyasının müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatının öyrənilməsində əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, kitabda müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatında roman janrı mövzu, problematika və sənətkarlıq məsələləri kontekstində təhlil olunub. Ciddi yaradıcılıq axtarışlarının bəhrəsi olan monoqrafiyada təxminən on beş illik dövrün ədəbiyyatı araşdırma obyektinə çevrilib.
Kitabda İsmayıl Şıxlının “Ölən dünyam”, Əzizə Cəfərzadənin “Zərrintac-Tahirə”, “Eşq sultanı”, “Xəzərin göz yaşları”, Anarın “Ağ qoç, qara qoç”, Sabir Əhmədlinin “Axirət sevdası”, “Kef”, “Ömür urası” və digər yazıçılarımızın bir sıra əsərləri təhlil olunaraq mövcud ədəbi proses kontekstində dəyərləndirilib" - deyən AMEA-nın vitse-prezidenti romanın Misirdə eyni illərin müvafiq ədəbi örnəkləri ilə müqayisəli şəkildə araşdırıldığını qeyd edib. Alim bildirib ki, bu tipli müqayisəli təhlillər hər iki ədəbiyyatın bəlli janrlar çərçivəsində oxşar və fərqli dəyərlərini səciyyələndirməyə imkan verdiyindən elmi əhəmiyyət kəsb edir.
Tədbirdə digər çıxış edənlər üç fəsildən və 192 səhifədən ibarət bu kitabın misirli alimin Azərbaycan ədəbiyyatına, xüsusilə də roman janrına müasir yanaşmasını ortaya qoyduğunu qeyd ediblər.
Sonda çıxış edən kitabın müəllifi Əhməd Sami Elaydi tədbirin təşkilinə görə Ədəbiyyat İnstitutunun rəhbərliyinə və iştirakçılara təşəkkürünü bildirib.

Состоялась презентация книги египетского ученого «Азербайджанский роман периода независимости»
18 июля в Институте литературы им. Низами Гянджеви состоялась презентация книги «Азербайджанский роман периода независимости» директора Центра культуры и образования Египта Ахмеда Сами Элайди.
Выступая на мероприятии, вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли рассказал о значении монографии египетского ученого с точки зрения изучения азербайджанской литературы периода независимости. Он отметил, что в книге жанр романа в азербайджанской литературе периода независимости проанализирован в контексте вопросов тематики, проблематики и мастерства. В монографии, являющейся плодом серьезных творческих изысканий, объектом исследования выступает литература, охватывающая пятнадцатилетний период.
«В книге в контексте текущего литературного процесса проанализированы и оценены такие произведения, как «Мой погибший мир» Исмаила Шыхлы, «Зерринтадж-Тахира», «Султан любви», «Слезы Каспия» Азизы Джафарзаде, «Белый баран, черный баран» Анара, ряд произведений Сабира Ахмедли и др», - отметил вице-президент НАНА, подчеркнув, что в издании проведен сравнительный анализ жанра романа с образцами египетской литературы тех же лет. Ученый довел до внимания, что благодаря сравнительному анализу автору удалось охарактеризовать схожие и отличительные черты этого жанра литературе обеих стран.
Другие выступившие на мероприятии отметили, что в книге, состоящей из трех глав и 192 страниц, поставлен современный подход египетского ученого к азербайджанской литературе, в частности, к жанру романа.
Выступив в заключение, автор книги Ахмед Сами Элайди выразил признательность руководству Института литературы и участникам мероприятия.