İyulun 18-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Misir Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzinin direktoru Əhməd Sami Elaydinin “Müstəqillik dövrü Azərbaycan romanı” kitabının təqdimatı olub.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli misirli alimin monoqrafiyasının müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatının öyrənilməsində əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, kitabda müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatında roman janrı mövzu, problematika və sənətkarlıq məsələləri kontekstində təhlil olunub. Ciddi yaradıcılıq axtarışlarının bəhrəsi olan monoqrafiyada təxminən on beş illik dövrün ədəbiyyatı araşdırma obyektinə çevrilib.
Kitabda İsmayıl Şıxlının “Ölən dünyam”, Əzizə Cəfərzadənin “Zərrintac-Tahirə”, “Eşq sultanı”, “Xəzərin göz yaşları”, Anarın “Ağ qoç, qara qoç”, Sabir Əhmədlinin “Axirət sevdası”, “Kef”, “Ömür urası” və digər yazıçılarımızın bir sıra əsərləri təhlil olunaraq mövcud ədəbi proses kontekstində dəyərləndirilib" - deyən AMEA-nın vitse-prezidenti romanın Misirdə eyni illərin müvafiq ədəbi örnəkləri ilə müqayisəli şəkildə araşdırıldığını qeyd edib. Alim bildirib ki, bu tipli müqayisəli təhlillər hər iki ədəbiyyatın bəlli janrlar çərçivəsində oxşar və fərqli dəyərlərini səciyyələndirməyə imkan verdiyindən elmi əhəmiyyət kəsb edir.
Tədbirdə digər çıxış edənlər üç fəsildən və 192 səhifədən ibarət bu kitabın misirli alimin Azərbaycan ədəbiyyatına, xüsusilə də roman janrına müasir yanaşmasını ortaya qoyduğunu qeyd ediblər.
Sonda çıxış edən kitabın müəllifi Əhməd Sami Elaydi tədbirin təşkilinə görə Ədəbiyyat İnstitutunun rəhbərliyinə və iştirakçılara təşəkkürünü bildirib.

Director of the Center for Culture and Education of Egypt Ahmed Sami Elaidi’s "Azerbaijan novel of the period of independence" book has been presented at the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi on July 18.
Speaking at the event, vice-president of ANAS, director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbeyli spoke about the importance of the monograph of the Egyptian scientist from the point of view of studying Azerbaijani literature during the period of independence. He noted that in the book the genre of the novel in the Azerbaijani literature of the period of independence was analyzed in the context of questions of subjects, problems and skill. In the monograph, which is the fruit of serious creative research, the subject of research is literature, covering a fifteen-year period.
The book analyzed Ismail Shykhly’s “My lost world”, Aziza Jafarzade’s "Zerintang Tahir",Anar’s "White Sheep, Black Sheep” and etc.
Other speakers at the event noted that the book, consisting of three chapters and 192 pages, set the modern approach of the Egyptian scholar to Azerbaijani literature, in particular, to the genre of the novel.
In conclusion, the author of the book Ahmed Sami Elaidi expressed gratitude to the leadership of the Institute of Literature and the participants of the event.