İyulun 18-də AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda Avropa Komissiyasının "Horizon: 2020" Maria Skladovskaya Küri proqramı tərəfindən maliyyələşdirilən “Biliyin mübadiləsi və akademik mədəniyyətlər humanitar elmlərdə, Avropa və Qara dəniz bölgəsi” layihəsi üzrə Azərbaycanda elmi ezamiyyətdə olan Bolqarıstanın Blaqoyevqrad şəhərindəki Neofit Rilski adına Cənub-Qərb Universitetinin bir qrup aliminin iştirakı ilə elmi seminar keçirilib.
Elmi seminarda Azərbaycan tərəfini layihədə təmsil edən AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya və Tarix institutlarının əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbirdə Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru, professor Maisə Rəhimova cari ilin may ayında AMEA-nın geniş tərkibli nümayəndə heyətinin elmi əməkdaşlıq çərçivəsində Sofiyada görüşlər keçirdiyini, həmçinin rəhbərik etdiyi müəssisə ilə Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının Milli Arxeologiya İnstitutu (muzey ilə birgə) arasında əməkdaşlıq haqqında sazişin imzalandığını xatırladıb. O, Azərbaycan-Bolqarıstan elmi əməkdaşlığının perspektivlərindən söz açaraq, seminarın işinə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra Azərbaycan və Bolqarıstan alimləri XIX və XX əsrləri əhatə edən dövrdə Azərbaycan tarixi, mədəniyyəti, elm tarixi ilə bağlı apardıqları tədqiqatlardan bəhs ediblər.
Bolqarıstanlı alimlər “1918-1920-ci illərdə Azərbaycan Milli hökuməti və Sovetləşmənin ilk illərində dil siyasəti və milli quruculuq”, “XIX-XX əsrin əvvəllərində Cənubi Qafqaz bölgəsinin sosial tarixinin problemləri”, “XX əsrdə Azərbaycanda dəfn mərasimi: ənənə və yenilik”, “Azərbaycan kinematoqrafiyasının təşəkkülü”, “1918-1920-ci illərdə Azərbaycan Milli hökumətinin təhsil siyasəti”, “XX əsrin 1-ci yarısında Cənubi Qafqazda azsaylı etnik toplumların tədqiqi” və “XX əsrin 1-ci yarısı Azərbaycan cəmiyyətində qadın” mövzularında elmi məruzələrlə çıxış ediblər.
Elmi seminarda çıxış edən azərbaycanlı tədqiqatçıların elmi məruzələri əsasən “XIX əsrin sonu - XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanda ictimai-mədəni islahatlar”, “İlk tunc dövrü Cənubi Qafqazda qloballaşmanın təzahürü: Kür-Araz mədəniyyəti üzrə yeni məskənlər”, “Müasir Azərbaycan cəmiyyətində arxeologiya (neolit dövrü üzrə yeni kəşflər)”, “Sovet və post-sovet məkanında arxeoloji nəzəriyyə: primordializmin təzahürü və yeni arxeologiya”, “Azərbaycanda metal pul zərbi: numizmatik materialın dövrlərə görə təsnifi” mövzuları ətrafında olub.
Tədbirdə qarşıdakı fəaliyyət mövsümü ərzində layihə üzvlərinin tədqiq edəcəyi mövzular, həmçinin birgə əməkdaşlıq üzrə fikir mübadiləsi aparılıb, suallar cavablandırılıb.

Организован научный семинар вместе с болгарскими учёными в рамках программы Европейской комиссии «Горизонт:2020»
18 июля в Институте археологии и этнографии НАНА был проведён научный семинар по проекту, спонсированному со стороны программы Европейской комиссии «Горизонт:2020» Марии Склаводска Кюри - «Обмен знаниями и академические культуры в гуманитарных науках в черноморском и европейском регионах», с участием одной группы учёных, пребывавших в Азербайджане в научной командировке, из Южно-Западного университета имени Неофит Рильски в городе Благоевград в Болгарии.
На научном семинаре приняли участие сотрудники Института археологии и этнографии и Института Истории, представляющие азербайджанскую сторону.
На мероприятии директор Института археологии и этнографии, доктор исторических наук, профессор Маиса Рагимова напомнила о том, что было подписано соглашение о сотрудничестве между управляемым ею институтом и Национальным институтом археологии (вместе с музеем) Болгарской академии наук, а также о проведении встреч в Софии в мае этого года большой делегации НАНА в рамках научного сотрудничества. Сказав о больших перспективах азербайджано-болгарского научного сотрудничества, она пожелала удачи работе сотрудничества.
Затем азербайджанские и болгарские учёные рассказали о проведённых ими исследованиях, связанных с азербайджанской историей, культурой и научной историей в эпоху XIX и XX веков.
Болгарские учёные выступили с научными докладами на темы: «Национальное правительство Азербайджана в 1918-1920 годах и политика языка, национальное становление в первые годы советизации», «Проблемы социальной истории Южного Кавказа в XIX и в начале XX веков», «В XX веке азербайджанская церемония погребения: традиции и новизна», «Формирование азербайджанского кинематографа», «Образовательная политика Национального правительства Азербайджана в 1918-1920», «Исследование этнических меньшинств на Южном Кавказе в первой половине двадцатого века» и «Женщина в азербайджанском обществе в первой половине двадцатого века».
Темы докладов азербайджанских исследователей, выступавших на научном семинаре были в основном на такие темы, как: «Социально-культурные реформы в Азербайджане в конце XIX - начале XX вв», «Проявление глобализации в первом бронзовом веке на Южном Кавказе: новые поселения в Кюрско-аразской культуре», «Археология в современном азербайджанском обществе (новые открытия по эпохе неолита)», «Археологическая теория в советском и постсоветском пространстве: проявление примордиализма и новой археологии», «Металлические монеты в Азербайджане: классификация нумизматических материалов по периодам».
На мероприятии был проведён обмен мнениями о дальнейшем сотрудничестве, а также о темах, которые будут изучаться членами проекта на протяжении предстоящего периода деятельности, были даны ответы на вопросы.