İyulun 18-də AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda Avropa Komissiyasının "Horizon: 2020" Maria Skladovskaya Küri proqramı tərəfindən maliyyələşdirilən “Biliyin mübadiləsi və akademik mədəniyyətlər humanitar elmlərdə, Avropa və Qara dəniz bölgəsi” layihəsi üzrə Azərbaycanda elmi ezamiyyətdə olan Bolqarıstanın Blaqoyevqrad şəhərindəki Neofit Rilski adına Cənub-Qərb Universitetinin bir qrup aliminin iştirakı ilə elmi seminar keçirilib.
Elmi seminarda Azərbaycan tərəfini layihədə təmsil edən AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya və Tarix institutlarının əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbirdə Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru, professor Maisə Rəhimova cari ilin may ayında AMEA-nın geniş tərkibli nümayəndə heyətinin elmi əməkdaşlıq çərçivəsində Sofiyada görüşlər keçirdiyini, həmçinin rəhbərik etdiyi müəssisə ilə Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının Milli Arxeologiya İnstitutu (muzey ilə birgə) arasında əməkdaşlıq haqqında sazişin imzalandığını xatırladıb. O, Azərbaycan-Bolqarıstan elmi əməkdaşlığının perspektivlərindən söz açaraq, seminarın işinə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra Azərbaycan və Bolqarıstan alimləri XIX və XX əsrləri əhatə edən dövrdə Azərbaycan tarixi, mədəniyyəti, elm tarixi ilə bağlı apardıqları tədqiqatlardan bəhs ediblər.
Bolqarıstanlı alimlər “1918-1920-ci illərdə Azərbaycan Milli hökuməti və Sovetləşmənin ilk illərində dil siyasəti və milli quruculuq”, “XIX-XX əsrin əvvəllərində Cənubi Qafqaz bölgəsinin sosial tarixinin problemləri”, “XX əsrdə Azərbaycanda dəfn mərasimi: ənənə və yenilik”, “Azərbaycan kinematoqrafiyasının təşəkkülü”, “1918-1920-ci illərdə Azərbaycan Milli hökumətinin təhsil siyasəti”, “XX əsrin 1-ci yarısında Cənubi Qafqazda azsaylı etnik toplumların tədqiqi” və “XX əsrin 1-ci yarısı Azərbaycan cəmiyyətində qadın” mövzularında elmi məruzələrlə çıxış ediblər.
Elmi seminarda çıxış edən azərbaycanlı tədqiqatçıların elmi məruzələri əsasən “XIX əsrin sonu - XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanda ictimai-mədəni islahatlar”, “İlk tunc dövrü Cənubi Qafqazda qloballaşmanın təzahürü: Kür-Araz mədəniyyəti üzrə yeni məskənlər”, “Müasir Azərbaycan cəmiyyətində arxeologiya (neolit dövrü üzrə yeni kəşflər)”, “Sovet və post-sovet məkanında arxeoloji nəzəriyyə: primordializmin təzahürü və yeni arxeologiya”, “Azərbaycanda metal pul zərbi: numizmatik materialın dövrlərə görə təsnifi” mövzuları ətrafında olub.
Tədbirdə qarşıdakı fəaliyyət mövsümü ərzində layihə üzvlərinin tədqiq edəcəyi mövzular, həmçinin birgə əməkdaşlıq üzrə fikir mübadiləsi aparılıb, suallar cavablandırılıb.

A seminar was held at the İnstitute of Archeology and Ethnography with the participation of a group of scholars of Sauth-West University named after Neofit Rilski in Blagoevgrad, Bulgaria, who are on scientific trip in Azerbaijan on “Exchange of knowledge and academic achievements in humanitarian sciences, Europe and Black Sea region” project financed by European Commission "Horizon: 2020" Maria Skladowska Curie action on July 18.
Representatives of the Institute of Archeology and Ethnography and History of ANAS, presenting Azerbaijan in the project, participated in the scientific seminar.
Director of the Institute of Archeology and Ethnography, Doctor of History Maisa Rahimova reminded that in May of this year, a large delegation of ANAS delegation met in Sofia within the framework of scientific cooperation, as well as an agreement on cooperation was signed with the Institute of National Archeology of the Academy of Sciences of Bulgaria (jointly with the museum). She spoke about the prospects of Azerbaijan-Bulgaria scientific cooperation and wished success to the work of the seminar.
Later, Azerbaijan and Bulgaria scholars talked about the history, culture and history of science in the 19th and 20th centuries.
Scientific reports of Azerbaijani researchers in the scientific workshop were mainly devoted to "Social and Cultural Reforms in Azerbaijan at the end of the XIX - early XX centuries", " Manifestation of Globalization in the South Caucasus in the First Bronze Age in South Caucasus: New Places on Kur-Araz Culture", "Archeology in Neo-Modernism, "Archeological theory in the Soviet and post-Soviet space: manifestation of primordialism and new archeology".
During the upcoming event, the members of the project discussed issues, exchanged views on joint cooperation, and answered questions.