Məlum olduğu kimi, cari ilin may ayında AMEA və Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurasının (TÜBİTAK) əməkdaşlığı üzrə Müştərək Proqram çərçivəsində yeni layihə müsabiqəsi elan edilib. Müsabiqəyə əsasən, AMEA-nın elmi müəssisələrinin əməkdaşları Türkiyənin universitetləri, tədqiqat mərkəzləri və institutlarından olan həmkarları ilə birlikdə ingilis dilində hazırlanmış layihələrini müvafiq olaraq AMEA və TÜBİTAK-a təqdim etməlidirlər.
İyulun 19-da AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin təşkilatçılığı ilə akademiyanın Əsas binasında AMEA və TÜBİTAK arasında elan olunmuş bu layihə ilə əlaqədar görüş keçirilib. Əsas məqsəd layihənin şərtləri, həyata keçirilmə müddəti, qiymətləndirmə kriteriyası, büdcə və digər məsələlər ətrafında müzakirə aparmaq idi.
Görüşdə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Beynəlxalq əlaqələr şöbələrinin müdirləri və mütəxəssisləri iştirak ediblər.
Öncə Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva çıxış edərək müsabiqənin rəhbərlik etdiyi idarə tərəfindən elan olunmuş 4-cü müştərək layihə olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, layihə təklifləri 31 avqust 2018-ci il tarixinə qədər Beynəlxalq əlaqələr idarəsi tərəfindən qəbul edilir, sentyabrın 14-dək isə imzalanma forması həyata keçiriləcək. Onun sözlərinə görə, seçilən layihələr üçün ayrılmış maliyyə vəsaiti layihə çərçivəsində Türkiyəyə ezamiyyət xərclərini ödəmək üçün nəzərdə tutulur.
E.Əlirzayeva Müştərək Layihə Müsabiqəsinin istiqamətləri, əsas məqsədi və şərtləri haqqında da məlumat verib. Bildirib ki, təqdim edilən layihələr həm Türkiyə, həm də Azərbaycan elmi üçün böyük əhəmiyyət və maraq kəsb edir. Alim, həmçinin layihədə Türkiyə tərəfindən partnyorların iştirakının vacibliyini vurğulayıb.
Daha sonra Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin əməkdaşı Elçin Seyfullayev ikitərəfli müştərək proqramda iştirak qaydaları, layihələrin hazırlanması və təqdim edilməsinə tələblər, onlayn qeydiyyat və ərizə formalarının doldurulması ilə bağlı məlumatları tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Sonda geniş fikir mübadiləsi aparılıb, mövzuların seçilməsi, iş planının hazırlanması və ezamiyyətlərin təşkilinə dair çoxsaylı suallar cavablandırılıb.

Как известно, в мае нынешнего года был объявлен новый конкурс в рамках проекта Совместной программы сотрудничества НАНА и Совета по научно-техническим исследованиям Турции (СНТИТ). Согласно конкурсу, сотрудники научных учреждений НАНА вместе с коллегами из университетов, исследовательских центров и институтов Турции должны представить свои проекты, подготовленные на английском языке в НАНА и СНТИТ.
19 июля в главном здании академии была проведена встреча в связи с объявленным проектом между НАНА и СНТИТ, организованная Управлением международных связей Президиума НАНА. Главная цель была провести обсуждения вокруг задач, связанными с условиями проекта, периодом реализации, критериями оценивания, бюджетом и др.
На встрече приняли участие директора и специалисты Отделов международных связей научных учреждений и организаций НАНА.
Директор Управления международных связей, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева, выступив в начале дала знать, что это четвёртый совместный проект конкурса, объявленный управлением.
Она отметила, что Управление международных связей принимает предложения по проекту до 31 августа 2018 года, а до 14 сентября будет реализована форма подписания. Согласно ее выступлению, средства, выделенные для избранных проектов, предназначены для покрытия расходов командировок в Турции в рамках данного проекта.
Э.Алирзаева дала информацию про направления, главную цель и условия конкурса Совместного проекта. Она отметила, что представленные проекты имеют большую значимость, и представляют интерес как для науки Азербайджана, так и Турции. Она также подчеркнула важность участия в проекте партнеров из Турции.
Далее, сотрудник Управления международных отношений Эльчин Сейфуллаев довёл до внимания участников мероприятия, информацию про правила участия в двухсторонней совместной программе, подготовку проектов и их представление, онлайн регистрацию и заполнение форм заявок.
В конце были проведены широкие дискуссии, были даны ответы на большое количество вопросов про организацию командировок, выбор тем, и про подготоку рабочего плана.