Azərbaycan alimi Almaniyada ezamiyyətdə olub
AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi Aparatının Xarici Dillər kafedrasının professoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Səadət Zeynalova AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun “3 Mobillik qrantı” layihəsi çərçivəsində “Alman və Azərbaycan dillərində determinantlar və onların mətn düzəlməsində rolu” layihəsi üzrə Berlində (Almaniya) yerləşən Vilhelm von Humboldt Universitetinin Alman dili və Linqvistika İnstitutuna, həmçinin Universal Tədqiqatlar Mərkəzinə (UTM) ezam olunub.
Tədqiqatçı səfər çərçivəsində Alman dili və Linqvistika İnstitutunun direktor müavini, Alman dili Fonetika və Fonologiya kafedrasınn müdiri, UTM-in şöbə müdiri, professor Bernd Pompino-Marşal ilə görüşüb. Görüşdə Azərbaycan və alman dillərindəki müəyyənlik və qeyri-müəyyənlik kateqoriyasına aid olan determinantların müxtəlif mövqelərdən asılı olaraq müasir eksperimental-fonetik təhlili, müqayisə və tutuşdurma metodları əsasında əldə edilmiş nəticələr haqqında müzakirələr aparılıb. Tədqiqata cəlb olunmuş materiallar əsasında müqayisə olunan dillərin fərqli və oxşar xüsusiyyətləri aşkar olunub, Alman dili və Linqvistika İnstitutunun Alman dilinin Fonetika və Fonologiya kafedrasında, eləcə də UTM-də akustik analizə və statistik qiymətləndirilməyə dair növbəti eksperimentlər aparılıb və mövcud müasir proqramlar vasitəsi ilə mühüm nəticələr əldə edilib. Bu nəticələr əsasında məqalə hazırlanıb və “ZAS Papers in Linguistics” (ZASPiL) jurnalına təqdim olunması haqda qərar qəbul edilib.
Ezamiyyət zamanı professor S.Zeynalova Vilhelm von Humboldt Universiteti və Universal Tədqiqatlar Mərkəzinin əməkdaşları - Dr.Susan Fuçs və Jörg Dreyerin apardıqları yeni fonetik eksperimental tədqiqatların gedişi ilə tanış olub və adları çəkilən təşkilatlarda keçirilmiş tədbirlərdə iştirak edib.
Bununla yanaşı, Universal Tədqiqatlar Mərkəzi ilə birgə tədqiqat işlərinin aparılması üçün yeni elmi əlaqələr yaradılması istiqamətində müzakirələr aparılıb.

Азербайджанский ученый побывал в командировке в Германии
Профессор кафедры иностранных языков Центрального аппарата Президиума НАНА доктор филологических наук Саадат Зейналова была отправлена в командировку в располагающийся в Берлине (Германия) Институт немецкого языка и лингвистики Университета имени Вильгельма фон Гумбольдта в рамках проекта “3 Гранта мобильности” Фонда развития науки при Президенте АР по проекту “Детерминанты на немецком и азербайджанском языках и их роль в улучшении текста”, а также в Центр универсальных исследований (ЦУИ).
В рамках визита исследователь встретился с заместителем директора Института немецкого языка и лингвистики, заведующим кафедрой фонетики и фонологии немецкого языка, заведующим отделением ЦУИ профессором Берндом Помпино-Маршалом. В ходе встречи было проведено обсуждение полученных на основе зависящего от различных месторасположений детерминантов определенной и неопределенной категорий на азербайджанском и немецком языках современного экспериментально-фонетического разбора результатов и методов сравнения и согласования. Были обнаружены схожие и отличительные сходства языков, сравнимаемых на основе материалов исследования. На кафедре фонетики и фонологии немецкого языка Института немецкого языка и лингвистики, а также в ЦУИ были проведены очередные эксперименты по акустическому анализу и статистическому оцениванию и были получены важные результаты с помощью существующих современных программ. На основе этих результатов была подготовлена статья и принято решение представить ее в журнал “ZAS Papers in Linguistics” (ZASPiL).
Во время командировки профессор С.Зейналова ознакомилась с ходом новых экспериментальных исследований, проводимых сотрудниками Университета Вильгельма фон Гумбольдта и Центра универсальных исследований – доктором Сусан Фучс и Джорга Дрейерина, приняла участие в мероприятиях, состоявшихся в выше названных учреждениях.
Наряду с этим, были проведены обсуждения по созданию новых научных связей по проведению совместных исследовательских работ с Центром универсальных исследований.