İyulun 19-da AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) “Şollerin arxivi” bədii filminin nümayişi keçirilib.
Film Prezident İlham Əliyevin “Cənubi Qafqaz regionunda alman məskənlərinin salınmasının 200 illiyi haqqında” 2016-cı il 30 avqust tarixli Sərəncamına əsasən çəkilib.
Tədbirdə filmin ssenari müəllifi, quruluşçu rejissoru və baş prodüseri Cəlaləddin Qasımov bildirib ki, triller janrında çəkilmiş ekran əsərinin rejissoru Adil Qulamov, operatoru Fahir Səmədoğlu, montajçısı Faiq Nağıyevdir. Filmdə Xalq artisti Sabir Məmmədov, Əməkdar artistlər Əjdər Zeynalov, Şirzad Pirallahı, aktyorlar Rövşən Kərimduxt, Ramiz Vəliyev və başqaları rol alıblar. Süjet xətti ötən əsrin 40-cı illərində Azərbaycanda yaşamış alman mənşəli Şollerlər ailəsinin həyatı üzərində qurulmuş filmin çəkilişləri Gəncə, Xanlar, Tovuz və Bakıda aparılıb.
Filmdə alman ailəsinin timsalında insan dramı göstərilib, eyni zamanda, xalqımızın multikultural dəyərlərə sadiq qalması nəzərdən qaçmayıb. Burada baş verən hadisələr real həyatdan götürülüb.
Sonra filmin rejissoru Adil Qulamov, Əməkdar artist Əjdər Zeynalov və digər çıxış edənlər ekran əsərinin süjet xətti, çəkiliş prosesi və baş verən hadisələrdən söz açıblar.
Bir neçə beynəlxalq festivala da təqdim edilən film Kanada Beynəlxalq Film Festivalının kubokunu qazanıb.

19 июля в Центральной научной библиотеке (ЦНБ) был продемонстрирован фильм «Архив Шоллера»
Фильм был снят согласно Распоряжению Президента страны «О 200-летии создания немецкого поселения в регионе Южного Кавказа» от 30 августа 2016 года.
На мероприятии сценарист, режиссёр-постановщик и главный продюсер фильма Джалладин Гасымов отметил, что режиссёром экранизированной картины, снятой в жанре триллера является Адиль Гуламов, оператор Фахир Самадоглы, а монтажёр Фаиг Нагиев. В фильме сыграли роль народный артист Сабир Маммадов, заслуженные артисты Аждар Зейналов, Ширзад Пираллахи, актёры Ровшан Каримдухт, Рамиз Валиев и другие. Съёмки фильма, сюжетная линия которого построена на основе жизни немецкой семьи Шоллеров, живших в Азербайджане в 40-ых годах прошлого столетия, велись Гяндже, Ханларе, Товузе и Баку. Съёмки велись без перерывов.
В фильме представлена человеческая драма в лице немецкой семьи, в то же время, не было упущено из внимания преданность нашего народа мультикультурным ценностям. События в фильме взяты из реальной жизни.
Далее режиссёр фильм Адиль Гуламов, заслуженный артист Аждар Зейналов и другие выступавшие говорили о сюжетной линии экранизированной картины, процессе съёмки и произошедших событиях.
Фильм продемонстрированный на нескольких международных фестивалях, получил кубок Канадского международного фестиваля фильмов.