İyulun 19-da AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) “Şollerin arxivi” bədii filminin nümayişi keçirilib.
Film Prezident İlham Əliyevin “Cənubi Qafqaz regionunda alman məskənlərinin salınmasının 200 illiyi haqqında” 2016-cı il 30 avqust tarixli Sərəncamına əsasən çəkilib.
Tədbirdə filmin ssenari müəllifi, quruluşçu rejissoru və baş prodüseri Cəlaləddin Qasımov bildirib ki, triller janrında çəkilmiş ekran əsərinin rejissoru Adil Qulamov, operatoru Fahir Səmədoğlu, montajçısı Faiq Nağıyevdir. Filmdə Xalq artisti Sabir Məmmədov, Əməkdar artistlər Əjdər Zeynalov, Şirzad Pirallahı, aktyorlar Rövşən Kərimduxt, Ramiz Vəliyev və başqaları rol alıblar. Süjet xətti ötən əsrin 40-cı illərində Azərbaycanda yaşamış alman mənşəli Şollerlər ailəsinin həyatı üzərində qurulmuş filmin çəkilişləri Gəncə, Xanlar, Tovuz və Bakıda aparılıb.
Filmdə alman ailəsinin timsalında insan dramı göstərilib, eyni zamanda, xalqımızın multikultural dəyərlərə sadiq qalması nəzərdən qaçmayıb. Burada baş verən hadisələr real həyatdan götürülüb.
Sonra filmin rejissoru Adil Qulamov, Əməkdar artist Əjdər Zeynalov və digər çıxış edənlər ekran əsərinin süjet xətti, çəkiliş prosesi və baş verən hadisələrdən söz açıblar.
Bir neçə beynəlxalq festivala da təqdim edilən film Kanada Beynəlxalq Film Festivalının kubokunu qazanıb.

"Schoeller's archive" has been displayed on July 19, 2011, the Central Scientific Library of ANAS.
The film was shot under President Ilham Aliyev's decree of August 30, 2016 "On the 200th anniversary of the German settlement in the South Caucasus".
Uuthor of the film, producer and director Jalaladdin Gasimov said that the screenwriter of the film is Adil Gulamov, the operator Fahir Samadoglu, and the editor Faik Nagiyev. People's Artist Sabir Mammadov, Honored Artists Ajdar Zeynalov, Shirzad Pirallah, actors Rovshan Karimduht, Ramiz Valiyev and others took part in the film. The plot was shot in Ganja, Khanlar, Tovuz, and Baku, where the Schoeller's family of German-born who lived in the 40s of the last century. The shootings continued uninterrupted.
Then the director of the film Adil Gulamov, honored artist Ajdar Zeynalov and other speakers spoke about the plot of the screenplay, the filming process and the happenings.
The film, also presented at several international festivals, won the Canadian International Film Festival Cup.