AMEA-da Xalq artisti Rasim Balayevin 70 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib
İyulun 24-də AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) görkəmli teatr və kino aktyoru, Xalq artisti, “Şöhrət” ordenli, Prezident təqaüdçüsü Rasim Balayevin 70 illik yubileyinə həsr olunan “Rasim Balayev. Milli yaddaşda qəhrəman obrazı” adlı tədbir keçirilib.
Elm, incəsənət və mədəniyyət xadimlərinin, KİV nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə MEK-in direktoru, t.ü.f.d. Leyla İmanova açıb. O, görkəmli aktyorun həyat və yaradıcılığından, uğurlu səhnə fəaliyyətindən, teatr və filmlərdə canlandırdığı obrazlardan danışıb. Bildirib ki, MEK fondlarında “Rasim Balayev” kateqoriyasına aid edilmiş kitab, jurnal, dissertasiyalar, eləcə də görkəmli aktyorun iştirakı ilə çəkilmiş filmlər və verilişlər kitabxananın elektron kataloqu və Milli Rəqəmsal Bazasına daxil edilərək, istifadəçilərin ixtiyarına verilib. Bundan başqa, MEK informasiya istehsalçısı olaraq Rasim Balayevin azərbaycandilli vikipediyadakı səhifəsini redaktə edib, ərəb, fars, türk və gürcü dilli vikipediyalarda aktyorun viki-səhifəsini yaradıb.
L.İmanova rəhbərlik etdiyi qurum tərəfindən görkəmli sənətkarın həyat və yaradıcılıq yolunu əks etdirən sənədli filmin hazırlandığını da diqqətə çatdırıb.
Daha sonra film nümayiş olunub.
Tədbirdə Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndəsi Elşad Əliyev görkəmli aktyorun zəngin yaradıcılığından və peşəkar sənətkar kimi milli kinomuzun inkişafındakı xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, Rasim Balayevin çəkildiyi filmlər Azərbaycan kinematoqrafiyasının ən parlaq səhifəsinə yazılıb.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan teatr sənətinin və kinematoqrafiyasının əfsanəsi Rasim Balayev ilk dəfə Bakı kinostudiyasında “Ulduzlar sönmür” əsərində kiçik bir rolda çəkilib. O, “Nəsimi”, “Babək” və “Dədə Qorqud” filmlərində ustalıqla oynadığı rollara görə tamaşaçıların sevgisini qazanıb.
Tədbirdə Xalq artisti Azər Paşa Nemətov, Əməkdar incəsənət xadimi, şair Baba Vəziroğlu, Azərbaycan Dövlət Memarlıq və İncəsənət Universitetinin Səhnə danışıq kafedrasının müəllimi, Rasim Balayevin tələbəsi olmuş Əlizaman İlknur və başqaları Rasim Balayev şəxsiyyətinin və sənətinin parlaq cizgiləri haqqında öz düşüncələrini bölüşüblər, aktyoru yubileyi münaibətilə təbrik ediblər.
Sonda çıxış edən Rasim Balayev tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib. Məşhur aktyor öz gənclik və tələbəlik illərindən, sənət yollarındakı çətinliklərdən, Azərbaycanda kino və teatr sənətinin inkişafından, çəkiliş zamanı rast gəldiyi maraqlı hadisələrdən danışıb.

24 июля в Центральной научной библиотеке (ЦНБ) НАНА прошло мероприятие под названием «Расим Балаев. Образ героя в национальной памяти», посвящённое 70 – летнему юбилею видного азербайджанского актёра театра и кино, народного артиста, обладателя президентской премии и ордена «Шохрат» - Расима Балаева.
Мероприятие, на котором участвовали представители СМИ, деятели культуры, науки и искусства, открыла вступительным словом Директор ЦНБ, доктор философии по медицинским наукам Лейла Иманова. Она говорила о жизни и творчестве выдающегося актёра, успешной деятельности на сцене, образах, реализованных им в кино и на сцене театра. Она отметила, что в электронный каталог библиотеки и Национальную цифровую базу добавлена категория под названием «Расим Балаев», включающая в себя книги и журналы, диссертации и фильмы с участием выдающегося актёра, и что данная категория уже доступна для пользователей. Помимо этого, ЦНБ будучи производителем информации, отредактировала страницу Расима Балаева на азербайджанском языке, и создала вики – страницы актёра на арабском, персидском, турецком и грузинском языке.
Л. Иманова также довела до внимания, что возглавляемой ею организацией подготовлен документальный фильм, отражающий жизненный и творческий путь актёра.
Далее был продемонстрирован фильм.
На мероприятии представитель Министерства культуры Эльшад Гулиев говорил о заслугах Р. Балаева, как профессионала своей деятельности в развитии национального кино, и богатом творчестве выдающегося актёра. Он отметил, что фильмы, снятые с участием великого актёра запсаны на самую яркую страницу кинематографии Азербайджана.
Было сказано, что легенда азербайджанского театра и кинематографии Расим Балаев впервые снялся в маленькой роли в картине «Звёзды не гаснут» в бакинской киностудии. За мастерски сыгранные роли в фильмах «Насими», «Бабек» «Деде Коркут» он завоевал любовь зрителей.
Народный артист Азер Паша Нематов, Заслуженный деятель искусства, поэт Баба Вазироглы, преподаватель кафедры «Сценической речи» Государственного университета архитектуры и искусства, бывший ученик Расима Балаева Ализан Илкнур и другие выступив, поделились своими мыслями о ярких сторонах личности и творчества Расима Балаева, поздравили актёра с юбилеем.
Выступивший в конце Расим Балаев высказал свою благодарность организаторам и участникам мероприятия. Актёр рассказал об интересных случаях, с которыми он сталкивался во время съёмок, развитии искусства кино и театра в Азербайджане, о своих трудностях на творческом пути, также о своих годах молодости и студенчества.