AMEA-da Xalq artisti Rasim Balayevin 70 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib
İyulun 24-də AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) görkəmli teatr və kino aktyoru, Xalq artisti, “Şöhrət” ordenli, Prezident təqaüdçüsü Rasim Balayevin 70 illik yubileyinə həsr olunan “Rasim Balayev. Milli yaddaşda qəhrəman obrazı” adlı tədbir keçirilib.
Elm, incəsənət və mədəniyyət xadimlərinin, KİV nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə MEK-in direktoru, t.ü.f.d. Leyla İmanova açıb. O, görkəmli aktyorun həyat və yaradıcılığından, uğurlu səhnə fəaliyyətindən, teatr və filmlərdə canlandırdığı obrazlardan danışıb. Bildirib ki, MEK fondlarında “Rasim Balayev” kateqoriyasına aid edilmiş kitab, jurnal, dissertasiyalar, eləcə də görkəmli aktyorun iştirakı ilə çəkilmiş filmlər və verilişlər kitabxananın elektron kataloqu və Milli Rəqəmsal Bazasına daxil edilərək, istifadəçilərin ixtiyarına verilib. Bundan başqa, MEK informasiya istehsalçısı olaraq Rasim Balayevin azərbaycandilli vikipediyadakı səhifəsini redaktə edib, ərəb, fars, türk və gürcü dilli vikipediyalarda aktyorun viki-səhifəsini yaradıb.
L.İmanova rəhbərlik etdiyi qurum tərəfindən görkəmli sənətkarın həyat və yaradıcılıq yolunu əks etdirən sənədli filmin hazırlandığını da diqqətə çatdırıb.
Daha sonra film nümayiş olunub.
Tədbirdə Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndəsi Elşad Əliyev görkəmli aktyorun zəngin yaradıcılığından və peşəkar sənətkar kimi milli kinomuzun inkişafındakı xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, Rasim Balayevin çəkildiyi filmlər Azərbaycan kinematoqrafiyasının ən parlaq səhifəsinə yazılıb.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan teatr sənətinin və kinematoqrafiyasının əfsanəsi Rasim Balayev ilk dəfə Bakı kinostudiyasında “Ulduzlar sönmür” əsərində kiçik bir rolda çəkilib. O, “Nəsimi”, “Babək” və “Dədə Qorqud” filmlərində ustalıqla oynadığı rollara görə tamaşaçıların sevgisini qazanıb.
Tədbirdə Xalq artisti Azər Paşa Nemətov, Əməkdar incəsənət xadimi, şair Baba Vəziroğlu, Azərbaycan Dövlət Memarlıq və İncəsənət Universitetinin Səhnə danışıq kafedrasının müəllimi, Rasim Balayevin tələbəsi olmuş Əlizaman İlknur və başqaları Rasim Balayev şəxsiyyətinin və sənətinin parlaq cizgiləri haqqında öz düşüncələrini bölüşüblər, aktyoru yubileyi münaibətilə təbrik ediblər.
Sonda çıxış edən Rasim Balayev tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib. Məşhur aktyor öz gənclik və tələbəlik illərindən, sənət yollarındakı çətinliklərdən, Azərbaycanda kino və teatr sənətinin inkişafından, çəkiliş zamanı rast gəldiyi maraqlı hadisələrdən danışıb.

ANAS hosted an event dedicated to the 70th anniversary of People's Artist Rasim Balayev
On July 24, an event titled “Rasim Balayev. The image of the hero in national memory" dedicated to the 70th jubilee of prominent theater and film actor, People's Artist, laureate of "Shohret" order and Presidential scholarships Rasim Balayev, was held at the Central Scientific Library of ANAS (CSL).
The event was attended by the representatives of science, art and culture, media representatives. Director of CSL, Ph.D. Leyla Imanova opened the meeting. She spoke of the life and creativity of the prominent actor, the successful stage performance, the images he has played in theaters and films. She said that books and magazines, dissertations, and films with the participation of prominent actors were included in the library's electronic catalog and the National Digital Database and were given to the users. In addition, CSL has edited Rasim Balayev's page in Azerbaijani Wikipedia and has created the wiki-page of the actor in Arabic, Persian, Turkish and Georgian.
L.Imanova also noted that the documentary film, reflecting the life and creative way of the prominent artist, is being prepared by CSL.
Then the film has been shown.
The representative of the Ministry of Culture Elshad Aliyev spoke about the rich creative activity of the prominent actor and his contribution to the development of national cinema as a professional artist. He said that Rasim Balayev's films were written on the brightest page of Azerbaijani cinematography.
People's Artist Azer Pasha Nematov, Honored Art Worker, poet Baba Veziroglu, teacher of Stage Conversation Department of Azerbaijan State University of Architecture and Art, student of Rasim Balayev, Alizaman Iknur and others have shared their impressions about the bright lines of personality and art, congratulating the actor on his jubilee have done so.
At the end, Rasim Balayev thanked the organizers and participants of the event. The famous actor spoke about his youth and student years, the difficulties of the art, the development of cinema and theater in Azerbaijan, and interesting events during the filming.