AMEA-nın Neft və Qaz İnstitutunda palçıq vulkanlarına həsr olunan beynəlxalq seminar keçirilib.
Tədbirdə Geologiya və Geofizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Dadaş Hüseynov, həmin institutun şöbə müdirləri, geologiya-mineralogiya elmləri doktorları - Adil Əliyev, Çingiz Əliyev, Norveç, Rusiya və ölkəmizdə bu sahədə tədqiqat aparan alimlər iştirak ediblər.
Seminarı AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İbrahim Quliyev açaraq qonaqlara rəhbərlik etdiyi müəssisənin tarixi, əldə etdiyi nailiyyətlər və beynəlxalq əlaqələri barədə məlumat verib.
Sonra İbrahim Quliyevin "Palçıq vulkanlarının öyrənilməsi tarixi" mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Alim məruzəsində Azərbaycanın yer kürəsində palçıq vulkanlarının unikal və klassik inkişaf regionu kimi tanındığını, ölkəmizdə 350-yə yaxın palçıq vulkanının olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, palçıq vulkanlarının əksəriyyəti Xəzər akvatoriyasında, Bakı və Abşeron yarımadasında yayılıb və son illərdə GPS vasitəsilə onların koordinatları dəqiqləşdirilərək aktivliyi öyrənilib.
Akademik ölkəmizdə palçıq vulkanlarının bütün formalarına - fəaliyyətdə olan, sönmüş, gizlədilmiş, sualtı və digərlərinə rast gəlindiyini söyləyib. İ.Quliyev dünyanın ən aktiv 5 palçıq vulkanından biri olan və hər 3-10 ildən bir püskürən Lökbatan palçıq vulkanının da Azərbaycan ərazisində yerləşdiyini deyib.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə, həmçinin Norveçin Oslo Universitetinin Yer elmləri departamentinin əməkdaşı, fəlsəfə doktoru Adriano Mazzini "Palçıq vulkanizminə ümumi baxış", Rusiyanın İrkutsk Limnologiya İnstitutunun nümayəndəsi Oleq Xlıstov "Baykal hövzəsi və yerli palçıq vulkanizmi", Moskva Dövlət Universitetinin əməkdaşları - Qriqoriy Əhmədov "Avropa regionunda palçıq vulkanizmi və palçıqlı brekçiyanın stratiqrafik bərpası", Yelena Poludetkina "Neft sistemləri və onların çökmə vulkanizmi ilə əlaqəsi" və Andrey Bıçkov "Palçıq vulkanı geokimyəvi modelləşdirmə" mövzusunda məruzə ilə çıxış ediblər.

В Институте нефти и газа НАНА проведён международный семинар, посвящённый грязевым вулканам.
На мероприятии приняли участие заместитель директора по научным работам Института геологии и геофизики, член-корреспондент НАНА Дадаш Гусейнов, руководители отделов этого же института, доктора по геологии и минералогии Адиль Алиев, Чингиз Алиев, а также учёные, проводящие исследования в этой сфере в нашей стране, Норвегии и России.
Открыв семинар вице – президент НАНА, директор института, академик Ибрагим Гулиев, - рассказал гостям об истории, руководимого им учреждения, достижениях и международных связях.
Далее был выслушан доклад Ибрагима Гулиева на тему «История изучения грязевых вулканов». Учёный отметил, что Азербайджан славится на планете, как регион уникального и классического развития грязевых вулканов, а также то, что на территории страны есть около 350 вулканов. Он также отметил, что большая часть грязевых вулканов распространена в Каспийском акватории, Баку и на Апшеронском полуострове, и в последние годы уточнение их координат и изучение их активности ведётся с помощью GPS.
Академик рассказал, что на территории нашей страны можно встретить все виды грязевых вулканов, - действующих, погасших, спрятанных, подводных и других видов. И. Гулиев подчеркнул, что один из пяти самых активных вулканов в мире находится в Азербайджане, это Локбатанский грязевой вулкан, он извергается каждые 3-10 лет.
После того, как участники выслушали доклад, были проведены дискуссии на эту тематику.
На мероприятии также выступили с докладами сотрудник Департамента наук о земле Университета Осло Норвегии, доктор философии Адриано Маззини на тему «Общий взгляд на грязевой вулканизм», представитель Иркутского института лимнологии России – Олег Хлыстов на тему «Байкальский бассейн и местный грязевой вулканизм», сотрудники Московского государственного университета Григорий Ахмедов - «Грязевой вулканизм в европейском регионе и восстановление стратиграфической брекчии», Елена Полудеткина на тему «Нефтяные системы и их связь с осадочным вулканизмом», а также Андрей Бычков на тему «Геохимическое моделирование грязевого вулкана».