AMEA-nın Neft və Qaz İnstitutunda palçıq vulkanlarına həsr olunan beynəlxalq seminar keçirilib.
Tədbirdə Geologiya və Geofizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Dadaş Hüseynov, həmin institutun şöbə müdirləri, geologiya-mineralogiya elmləri doktorları - Adil Əliyev, Çingiz Əliyev, Norveç, Rusiya və ölkəmizdə bu sahədə tədqiqat aparan alimlər iştirak ediblər.
Seminarı AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İbrahim Quliyev açaraq qonaqlara rəhbərlik etdiyi müəssisənin tarixi, əldə etdiyi nailiyyətlər və beynəlxalq əlaqələri barədə məlumat verib.
Sonra İbrahim Quliyevin "Palçıq vulkanlarının öyrənilməsi tarixi" mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Alim məruzəsində Azərbaycanın yer kürəsində palçıq vulkanlarının unikal və klassik inkişaf regionu kimi tanındığını, ölkəmizdə 350-yə yaxın palçıq vulkanının olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, palçıq vulkanlarının əksəriyyəti Xəzər akvatoriyasında, Bakı və Abşeron yarımadasında yayılıb və son illərdə GPS vasitəsilə onların koordinatları dəqiqləşdirilərək aktivliyi öyrənilib.
Akademik ölkəmizdə palçıq vulkanlarının bütün formalarına - fəaliyyətdə olan, sönmüş, gizlədilmiş, sualtı və digərlərinə rast gəlindiyini söyləyib. İ.Quliyev dünyanın ən aktiv 5 palçıq vulkanından biri olan və hər 3-10 ildən bir püskürən Lökbatan palçıq vulkanının da Azərbaycan ərazisində yerləşdiyini deyib.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə, həmçinin Norveçin Oslo Universitetinin Yer elmləri departamentinin əməkdaşı, fəlsəfə doktoru Adriano Mazzini "Palçıq vulkanizminə ümumi baxış", Rusiyanın İrkutsk Limnologiya İnstitutunun nümayəndəsi Oleq Xlıstov "Baykal hövzəsi və yerli palçıq vulkanizmi", Moskva Dövlət Universitetinin əməkdaşları - Qriqoriy Əhmədov "Avropa regionunda palçıq vulkanizmi və palçıqlı brekçiyanın stratiqrafik bərpası", Yelena Poludetkina "Neft sistemləri və onların çökmə vulkanizmi ilə əlaqəsi" və Andrey Bıçkov "Palçıq vulkanı geokimyəvi modelləşdirmə" mövzusunda məruzə ilə çıxış ediblər.

ANAS Institute of Oil and Gas held seminar devoted to the mud volcanoes
The event was attended by Deputy Director of the Institute of Geology and Geophysics, corresponding member of ANAS Dadash Huseynov, the department heads of the Institute, Doctors of geological-mineralogical sciences - Adil Aliyev, Chingiz Aliyev and scientists in this field from Norway, Russia.
The seminar was opened by vice-president of ANAS, Director of the institute, academician Ibrahim Guliyev. He informed the guests about the history, achievements and international relations of the enterprise.
Then, Ibrahim Guliyev delivered the report on the history of studying mud volcanoes. The scientist said that, Azerbaijan is known as a unique and classic development zone of mud volcanoes on the planet, and that there are about 350 mud volcanoes in our country.
He noted that, most of the mud volcanoes were spread in the Caspian Sea, Baku and Absheron peninsula, and in recent years, was studied their coordinates were detected by GPS and their activity.
Academician noted that, in our country, exists all the forms of mud volcanoes - active, extinguished, concealed, underwater and so on.
I.Guliyev said that, one of the world's 5 most active mud volcanoes which is located Lokbatan, on the territory Azerbaijan erupts every 3-10 years.
After listening the report on this issue were discussed.
The event listened report by a fellow at the Department of Earth Sciences of the Oslo University in Norway Dr. Adriano Mazzini on “Overview of mud volcanism”, representative of the Russian Irkutsk Institute of Limnology Oleg Khlistov on "The Baykal basin and local mud volcanism", employees of the Moscow State University - Grigory Ahmedov, " Mud Volcanism on the European margins and stratigraphic restoration from mud breccia", Elena Poludetkina on "Petroleum systems and their relation with sedimentary volcanism" and Andrey Bychkov on "Mud volcano geochemical modeling".