AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Xalçaşünaslıq sektorunun əməkdaşları Qobustan rayonunda etnoqrafik ekspedisiyada olublar.
Həmin sektorun müdiri, tarix elmləri doktoru, professor Vidadi Muradov aparılan tədqiqatların nəticələri barədə məlumat verərək bildirib ki, ekspedisiya çərçivəsində VIII-IX əsrlərdə tarixi Şirvan ərazisində yaranmış, XI-XV əsrlərin intibah dövrünə təsadüf edən Şirvan-Abşeron memarlıq məktəbinin nümunələrindən biri - Diri baba türbəsinin, Mərəzə qəsəbəsinin, Nərimankəndin, Cəyirli bələdiyyəsinə daxil olan Cəyirli və Çalov kəndlərinin tarixi, etnoqrafik mirası, o cümlədən adət-ənənələri, təsərrüfat və məşğuliyyət sahələri və s. öyrənilib. Həmçinin xalçaçılar, xalça tacirləri, boyaqçılıq ənənələri haqqında məlumat toplanılıb.
Şirvanın Azərbaycanın xalçaya bağlı bölgələrindən biri olduğunu deyən V.Muradov bunun şirvanlıların etnoqrafiyasına, ənənələrinə, həyat tərzinə sadiqliyi və bu məsələyə ciddi mühafizəkarlıqla yanaşmaları ilə əlaqədar olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, xalça və xalça məmulatları daima qorunan və nəsildən-nəslə ötürülən əsas etnoqrafik atributdur.
V.Muradov AEİ-nin əməkdaşlarının Qobustan rayonunun digər kəndlərində də tədqiqat işlərini davam etdirəcəklərini və ekspedisiyanın nəticələri haqqında silsilə materialların hazırlanacağını bildirib.
Qeyd edək ki, sektor yarandığı vaxtdan bugünədək Azərbaycan boyaqçılıq sənəti, Naxçıvan xalçaçılığı mövzularında tədqiqatlar aparıb. Tədqiqatların nəticələri Azərbaycan, rus, ingilis və ərəb dillərində nəşr olunan kitablarda əksini tapıb.

New ethnographic researches in Gobustan
ANAS Employees of the Carpet Research Sector of the Institute of Archeology and Ethnography was on an ethnographic expedition in Gobustan.
Head of the sector, Doctor of Historical Sciences, Professor Vidadi Muradov, speaking about the results of the expedition, noted that, in the framework of the works the mausoleum of Diri Baba was studied - an example of the Shirvan-Apsheron culture, the settlement of Mereez, the historical and ethnographic heritage of the settlements of Jairli and Chalov, including their traditions and customs, areas of activity and agriculture. Also collected information about carpet weaving, trade in carpets and their coloring.
Shirvan is one of the regions of Azerbaijan's carpet weaving, it is noted that, this is connected with Shirvan ethnography, traditions, way of life and serious conservatism with respect to this issue. He noted that carpets and carpet products are the main ethnographic attribute that is always protected and passed on from generation to generation.
V.Muradov said that, the staff will continue research in other villages of the Gobustan region and prepare a series of materials on the results of the expedition.
It should be noted that since its establishment, the sector spent working on the art of dyeing and Nakhchivan carpet weaving.
The results of the research are reflected in the books published in Azerbaijani, Russian, English and Arabic.