Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının sədri AMEA Rəyasət Heyətində olub
Sentyabrın 24-də AMEA Rəyasət Heyətində Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının (BEA) sədri, akademik Yulian Revalskinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Nümayəndə heyətinin tərkibinə BEA-nın sədr müavini, müxbir üzv Vasil Nikolov, bu müəssisənin baş elmi katibi, professor Evdokia Paşeva və  Sofiya şəhərinin merinin müavini, arxeologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Todor Çobanov daxil idilər.
Görüşdə Avropa İttifaqı proqramları çərçivəsində müvafiq sahələr üzrə təcrübə, alim və tədqiqatçıların mübadiləsi və birgə layihələrin həyata keçirilməsi, həmçinin neft və qaz yataqlarının kəşfiyyatı, geologiya, seysmologiya, arxeologiya, ekologiya və digər prioritet sahələrdə əməkdaşlıq üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.
Əvvəlcə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə qonaqlara akademiyanın yaranma tarixi, inkişaf mərhələləri və müasir dövrdə burada aparılan tədqiqatlar haqqında məlumat verib. Bildirib ki, 70 ildən çox yaşı olan bu qurum uzun illər ərzində ölkə elminin inkişafına mühüm töhfələr vermiş, çoxsaylı alim və mütəxəssislər yetişdirmişdir. Bu gün yeni bir inkişaf mərhələsinə qədəm qoyan AMEA-da prioritet istiqamətlərdə araşdırmalar aparılır, dünyanın nüfuzlu elm mərkəzləri və ali məktəbləri ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurulur.
Bolqarıstanın paytaxtı Sofiya şəhərinə səfərini xatırlayan A.Əlizadə Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Paleontologiya və Tarixi Geologiya Muzeyi barədə danışıb. O, bu qurumla AMEA-nın Təbiət Tarixi Muzeyi arasında təcrübə mübadiləsinin aparılmasının məqsədəuyğun olduğunu deyib.
AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı haqqında da məlumat verən A.Əlizadə bildirib ki, bu müəssisə müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsi istiqamətində uğurla fəaliyyət göstərir.
Akademiya prezidenti ölkəmizdə uzun illərdir ki, vulkanların öyrənilməsi ilə bağlı araşdırmaların aparıldığını, Geologiya və Geofizika İnstitutunun alimləri tərəfindən bu istiqamətdə mühüm tədqiqatların həyata keçirildiyini qeyd edib. Alim sentyabrın 23-də Bakı şəhəri Qaradağ rayonu ərazisində yerləşən Otman-Bozdağ palçıq vulkanında püskürmə baş verdiyini də diqqətə çatdırıb.
A.Əlizadə Xəzər dənizinin hüquqi statusu haqqında Konvensiyanın tarixi əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, cari ildə Azərbaycan, Rusiya, İran, Qazaxıstan və Türkmənistan ölkələri Xəzər dənizinin sərhədlərinin bölünməsi ilə bağlı razılığa gələrək Qazaxıstanın Aktau şəhərində Xəzərin hüquqi statusu haqqında Konvensiya imzalayıblar. AMEA rəhbəri bu konvensiyanın Xəzər dənizi üzrə tədqiqat aparan alimlər üçün də böyük əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd edib, həmçinin sənədin multidissiplinar araşdırmaların aparılmasına mühüm töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sonra çıxış edən akademik Yulian Revalski Azərbaycana ilk dəfə səfər etdiyini bildirib. Alim rəhbərlik etdiyi qurum haqqında məlumat verərək, BEA-da fəaliyyət göstərən 42 müəssisədə elmin müxtəlif sahələrində araşdırmaların aparıldığını, mühüm nəticələrin əldə olunduğunu, eləcə də dünyanın bir sıra elm mərkəzləri ilə əməkdaşlığın qurulduğunu diqqətə çatdırıb. O, AMEA ilə riyaziyyat, arxeologiya, astrofizika, ekologiya, informasiya texnologiyaları və s. sahələr üzrə birgə tədqiqatların yerinə yetirilməsinin məqsədəuyğun olduğunu vurğulayıb.
Son zamanlar iki ölkənin elmlər akademiyaları arasında əməkdaşlığın daha da möhkəmləndiyini deyən BEA-nın sədri bu istiqamətdə fəaliyyətin bundan sonra da davam etdiriləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sonda xatirə hədiyyələri təqdim olunub.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva və İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev də iştirak ediblər.

Presidium of ANAS held a meeting with the delegation of the Bulgaria Academy of Sciences (BAS) headed by President, Professor Julian Revalskini on September 24. The BAS delegation are the Deputy Chairman of the BAS, corresponding member Vasil Nikolov, the senior scientific adviser of the institution, Professor Evdokia Pasheva.
At the meeting, the sides exchanged views on cooperation within the framework of EU programs, personnel exchange, implementation of joint projects, as well as cooperation in oil and gas, geology, seismology, archeology, ecology and other priority areas.
President of ANAS, academician Akif Alizadeh informed the guests about the history of the foundation and the main directions of activity of the institution he directed, noted that the academy, established in 1945, made a significant contribution to the development of science, training highly qualified personnel, and economic growth of the republic.
"Today," said Akif Alizade, the academy entered a new stage of development, conducts research in the priority areas of world science and establishes cooperation with the world's leading scientific centers".
Recalling his visit to the Bulgarian capital, A.Alizadeh spoke about the Museum of Paleontology and Historical Geology of Sofia University. St. Clement of Ohrid and noted the expediency of establishing an exchange of experience between this structure and the Museum of Natural History of the Institute of Geology and Geophysics of ANAS.
Informing about ANAS Park of High Technologies academician brought to the attention that Park of High Technologies is successfully working towards the expansion of innovations and high technologies on the basis of modern scientific and technical achievements. The head of ANAS said that, the Institute of Geology and Geophysics conducts important scientific works on the study of volcanoes, and on September 23 this year erupted the mud volcano Otman-Bozdag in the Garadagh district of Baku.
A.Alizadeh noted the historical significance of the Convention on the Legal Status of the Caspian Sea. He said that, this year Azerbaijan, Russia, Iran, Kazakhstan and Turkmenistan signed the Convention on the Legal Status of the Caspian Sea in the city of Aktau, Kazakhstan. ANAS President, noting the importance of this convention for scientists conducting studies in the Caspian Sea, expressed confidence that, this document will make a significant contribution to interdisciplinary research.
Academician Julian Revalski said that, he is the 1st time in Azerbaijan. The scientist, having informed the audience about the organization he directed, noted that 42 scientific institutions are carrying out scientific work in various areas, they have established cooperation relations with a number of scientific centers of the world. He stressed the advisability of joint scientific work of ANAS with the BAS in mathematics, archeology, astrophysics, ecology, information technologies and other spheres. Noting that cooperation between the two academies of science has recently intensified, the chairman of the BAS expressed confidence that work in this direction will continue. In conclusion, a picture was taken for memory.
Meeting were participated by ANAS Vice-President, academician Ibrahim Guliyev, head of the Office of International Relations, Ph.D. in Biology Esmira Alirzaeva, head of the Office of Public Relations and Science Popularization Zulfugar Farzaliyev.