Bolqarıstanlı qonaqlar Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində olublar
Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının sədr müavini, müxbir üzv Vasil Nikolov və Sofiya şəhərinin merinin müavini, arxeologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Todor Çobanov AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyini ziyarət ediblər.
Qonaqlara bu mədəniyyət ocağının yaranma tarixi barədə ətraflı məlumat verən muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı bildirib ki, Bakının ən gözəl memarlıq abidələrindən olan bina 1895-1897-ci illərdə tikilib və Azərbaycan milyonçusu, mesenat Hacı Zeynalabdin Tağıyevin mülkü olub. O, hazırda AMEA-nın strukturunda elmi-tədqiqat və mədəni-maarif müəssisəsi funksiyasını yerinə yetirən muzeyin binasının ölkə Prezidenti İlham Əliyevin göstərişi ilə əsaslı təmir olunduğunu xüsusi qeyd edib.
Daha sonra bolqarıstanlı qonaqlar Azərbaycanın qədim və orta əsrlər dövrünə aid muzeydə nümayiş etdirilən maddi mədəniyyət nümunələri ilə yaxından tanış olub, H.Z.Tağıyevin Xatirə muzeyini ziyarət ediblər.
Muzeydə görkəmli xeyriyyəçi H.Z.Tağıyevin həyatı və fəaliyyətinə dair fotoşəkillər, ona məxsus qiymətli eksponatlar, həmçinin məişət əşyaları və tarixi sənədlər qonaqlarda zəngin təəssürat yaradıb.
Sonda akademik Nailə Vəlixanlı bolqarıstanlı nümayəndələrə muzeyin nəfis tərtibatlı nəşrlərini hədiyyə edib.

The Bulgarian delegation visited the National History Museum
Deputy Chairman of the Bulgarian Academy of Sciences, correspondent member Vasil Nikolov and deputy mayor of the Sofia, PhD. in archeology, associate professor Todor Chobanov visited ANAS National History Museum.
Director of the museum Academician Naila Velikhanli gave detailed information about the history of the establishment of this cultural center, said that the building, which was one of the most beautiful architectural monuments of Baku, was built in 1895-1897 and was the property of Haji Zeynalabdin Taghiyev, the Azerbaijani millionaire.
She noted that, the building of the museum, which is functioning as a scientific and research and cultural-educational institution in the structure of ANAS is overhauled with the order of President Ilham Aliyev.
Later Bulgarian guests got closely acquainted with the material culture examples of Azerbaijan in the museum of ancient and medieval times and visited the memorial museum of Haji Zeynalabdin Taghiyev.
The photographs about the life and activity of prominent philanthropist Haji Zeynalabdin Taghiyev, valuable exhibits, as well as household items and historical documents created a rich impression on the guests.
Finally, academician Naila Valikhanli donated to the Bulgarian representatives the delicate editions of the museum.