AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin büro iclası keçirilib
Sentyabrın 27-də AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) növbəti büro iclası keçirilib. Tədbirdə bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, büro üzvləri, bölmənin tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin rəhbərləri iştirak ediblər.
Öncə Ə.Əmiraslanov Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Torpaqların meliorasiyası laboratoriyasının müdiri, aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru Mustafa Mustafayevi 60 illik yubileyi münasibətilə BTEB-in Fəxri fərmanı ilə təbrik edib, ona gələcək elmi fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Həmçinin Gəncə Dövlət Universitetinin Botanika kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Novruzov ­75 illik yubileyi ilə əlaqədar Fəxri fərmanla təltif edilib.
Sonra akademik-katib iclasın gündəliyini iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
İclasda AMEA-nın müxbir üzvləri - Zeynal Əkpərov və Nuru Bayramovun İran İslam Respublikasına elmi ezamiyyəti barədə hesabatı dinlənilib.
Növbəti ilk elmi-təşkilati məsələ tanınmış bioloq, akademik Valeriy Ulyanişevin 120 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında olub. Bildirilib ki, alim Azərbaycanda mikologiya elminin yaranması, inkişafı və bu istiqamətdə kadr potensialının artırılmasında əhəmiyyətli işlər görüb. V.Ulyanişevin elmi tədqiqatları mikologiya və fitopatologiyaya həsr edilib. Bu ilin noyabr ayında görkəmli alimin yubiley mərasimin keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Sonra Zoologiya İnstitutunun kiçik elmi işçisi, doktorant Nərmin Beydizadənin Çexiya Respublikasına, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun elmi işçiləri Cavad Kərimbəylinin İtaliyaya, Səbinə Fərhadovanın isə Fransaya ezam edilmələri qərara alınıb.
Daha sonra Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü və Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Torpaqların rekultivasiyası laboratoriyasının müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Sadıqovun 70 illik yubileylərinin keçirilməsi barədə qərar verilib.
İclasda bölməyə daxil olan bir neçə elmi müəssisənin kadr məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, müvafiq qərarlar verilib.
Sonda akademik-katib bölməyə daxil olan müvafiq institutların rəhbərlərinə AMEA ilə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi arasında əməkdaşlıq haqqında imzalanan Niyyət Sazişi çərçivəsində aidiyyəti məsələlərə dair təkliflərini verməyi tapşırıb.

Проведено очередное заседание бюро Отделения биологических и медицинских наук
27 сентября состоялось очередное заседание бюро Отделения биологических и медицинских наук. В мероприятии приняли участие академик-секретарь отделения, академик Ахлиман Амирасланов, члены бюро, руководители научных учреждений и организаций, входящих в состав отделения.
Вначале А. Амирасланов поздравил с 60-летним юбилеем заведующего Лабораторией мелиорации почв Института почвоведения и агрохимии, доктора аграрных наук Мутафу Мустафаева, и вручил ему Почётный диплом Отделения. А также поздравил с 75-летним юбилеем и вручил почётный диплом заведующему Кафедрой ботаники Гянджинского государственного университета, члена-корреспондента Вагифа Новрузова.
Сначала академик А.Амирасланов сообщил о вопросах повестки дня.
Члены-корреспонденты НАНА Зейнал Акперов и Нуру Байрамов коротко рассказали о научной командировке в Иранской исламской республике.
Следующим научно-организационным вопросом было празднование 120-летия известного биолога академика Валерия Ульянишева. Было отмечено, что учёный проделал значительную работу по созданию, развитию и совершенствованию кадровых ресурсов в области микробиологии в Азербайджане. Научные исследования В.Ульянишева посвящены микологии и фитопатологии. В ноябре этого года запланирована юбилейная церемония выдающегося учёного.
Затем было решено, что научный сотрудник Института зоологии Нармин Байддизаде будет командирована в Чешскую республику, научные сотрудники Института генетических ресурсов Джавад Керимбейли в Италию, а Сабина Фархадова во Францию.
Затем было решено провести 70-летний юбилей директора Шекинского регионального научного центра, доктор философии по физико-математическим наукам, доцента Юсифа Шукурлю и заведующего Лабораторией мелиорации почв Института почвоведения и агрохимии, доктора аграрных наук, доцента Фархада Садыгова.
На встрече стороны обменялись мнениями по кадровым вопросам ряда научных учреждений и приняли соответствующие решения. Академик - секретарь поручил руководителям соответствующих учреждений составить предложения в рамках новоподписанного Договора о намерениях между НАНА и Министром сельского хозяйства.