Sentyabrın 27-də AMEA Rəyasət Heyətində Serqo Orconikidze adına Rusiya Dövlət Geoloji Kəşfiyyat Universitetinin rektoru, professor Vadim Kosyanov və həmin universitetin prorektoru, professor Vaqif Kərimov ilə görüş keçirilib. Görüşün keçirilməsində əsas məqsəd AMEA-nın fəaliyyəti ilə yaxından tanış olmaq və əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalamaq idi.
Əvvəlcə qonaqlara rəhbərlik etdiyi elm ocağı haqqında məlumat verən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə burada dünya elminin prioritet istiqamətlərində araşdırmaların aparıldığını, mühüm nəticələrin əldə edildiyini, nüfuzlu beynəlxalq elm təşkilatları ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu diqqətə çatdırıb.
Son zamanlar Akademiyada elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində kompleks tədbirlərin görüldüyünü deyən alim bu qurumda ilk dəfə olaraq 2015-ci ildən etibarən təşkil olunan magistratura pilləsi haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, əsas məqsəd gəncləri elmi mühitə cəlb etmək, onların elmi təfəkkürünü artırmaqdır.
Akademik A.Əlizadə müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsi istiqamətində uğurla fəaliyyət göstərən AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkından da söz açaraq, qonaqları bu müəssisədə həyata keçirilən pilot layihələrlə yaxından tanış olmağa dəvət edib.
O, həmçinin rusiyalı qonaqlara Akademiyada geologiya, seysmologiya, hidrogeologiya, neft-kimya, kimya texnologiyaları sahələrində əldə olunmuş nailiyyətlər haqqında məlumat verib.
AMEA rəhbəri M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialında Rusiya Dövlət Geoloji Kəşfiyyat Universiteti ilə birgə Geologiya fakültəsinin yaradılması təklifini irəli sürüb.
Sonra çıxış edən professor Vadim Kosyanov təmsil etdiyi qurum haqqında məlumat verərək, bu ali məktəbin 1918-ci ildə fəaliyyətə başladığını bildirib. O, universitetin fəaliyyət istiqamətləri, laboratoriyaları, tədris prosesi və burada aparılan araşdırmalardan bəhs edib. Alim AMEA ilə neft və qaz yataqlarının kəşfiyyatı, geologiya və digər müvafiq sahələrdə birgə tədqiqatların, kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılmasının vacibliyini vurğulayıb.
V.Kosyanov bildirib ki, rəhbərlik etdiyi ali məktəbdə uzun illərdir ki, peşəkar kadr hazırlığı həyata keçirilir, dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan tələbələr burada təhsil alırlar.
Rektor AMEA rəhbərini nümayəndə heyəti ilə birgə Rusiya Dövlət Geoloji Kəşfiyyat Universitetinin Moskvada keçiriləcək 100 illik yubiley yığıncağına dəvət edib. O, 2019-cu ildə elm və təhsil sahəsi üzrə Azərbaycan-Rusiya Sammitinin, eləcə də Xəzəryanı dövlətlərin birgə Sammitinin keçirilməsini təklif edib.
Daha sonra iki qurum arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb. Müqavilədə elm, təhsil və innovasiya sahəsində əlaqələri gücləndirməklə yanaşı, birgə konfrans və simpoziumların təşkili, məqalələrin çap olunması və prioritet elm sahələri üzrə elmi və elmi-texniki problemlərin araşdırılması nəzərdə tutulur.
Akademik A.Əlizadə əməkdaşlığa dair imzalanmış sazişin hər iki ölkənin elmi qurumlarının fəaliyyətinə müsbət təsir göstərəcəyinə əminliyini bildirib.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva da iştirak ediblər.

Между НАНА и Российским геологоразведочным университетом подписан договор о сотрудничестве
В Президиуме Национальной академии наук Азербайджана состоялась встреча  с ректором Российского государственного геологоразведочного университета имени Серго Орджоникидзе, профессором Вадимом Косьяновым и проректором этого университета, профессором Вагифом Керимовым.
Рассказав гостям о руководимом им храме науки, президент НАНА, академик Акиф Ализаде сообщил, что сотрудники организации ведут исследования в приоритетных направлениях развития науки, в ходе которых достигаются важные результаты. Также он добавил, что НАНА налаживает связи с авторитетными международными научными организациями.
Отметив, что в последние годы в Академии осуществляются комплексные мероприятия в области интеграции науки и образования, ученый сообщил, что впервые в истории НАНА с 2015 года проводится прием в магистратуру Академии; основной целью данного мероприятия является привлечение молодежи в научную среду и повышение ее научного мышления.
Говоря о Парке высоких технологий НАНА, академик Акиф Ализаде пригласил гостей ознакомиться с пилотными проектами, которые реализуются в данном учреждении. Также он рассказал о достижениях, полученных в Академии в области геологии, сейсмологии, гидрогеологии, нефтехимии, химических технологий.
Руководитель НАНА выдвинул предложение создать совместно с Российским государственным геологоразведочным университетом Факультет геологии в Бакинском филиале Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова.
Затем выступил профессор Вадим Косьянов, который рассказал об организации, которую представляет. Сообщив, что университет функционирует с 1918 года, он завел речь о сферах деятельности университета, лабораториях, образовательном процессе и проводимых здесь исследованиях. Ученый подчеркнул необходимость проведения с НАНА совместных исследований в области разведки месторождений нефти и газа, геологии и т.д., а также обмена кадрами и опытом.
В.Косьянов отметил, что долгие годы в руководимом им ВУЗе ведется подготовка профессиональных кадров, здесь обучаются студенты из различных стран мира. Ректор пригласил делегацию НАНА во главе с академиком Акифом Ализаде принять участие на юбилейном собрании, которое пройдет в Москве по случаю 100-летия университета. Также он предложил провести в 2019 году совместный саммит двух стран в области науки и образования.
Затем был подписан договор о сотрудничестве между двумя организациями. В договоре нашли свое отражение такие вопросы, как расширение связей в сфере науки, образования и инноваций, организация совместных конференций и симпозиумов, публикация статей, проведение совместных исследований в соответствующих областях науки.
Академик Акиф Ализаде выразил свою уверенность в том, что подписанный договор о сотрудничестве окажет положительное влияние на деятельность научных организаций обеих стран.
На встрече также приняли участие вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев и начальник Управления международных связей аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева.