Sentyabrın 27-də AMEA Rəyasət Heyətində Serqo Orconikidze adına Rusiya Dövlət Geoloji Kəşfiyyat Universitetinin rektoru, professor Vadim Kosyanov və həmin universitetin prorektoru, professor Vaqif Kərimov ilə görüş keçirilib. Görüşün keçirilməsində əsas məqsəd AMEA-nın fəaliyyəti ilə yaxından tanış olmaq və əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalamaq idi.
Əvvəlcə qonaqlara rəhbərlik etdiyi elm ocağı haqqında məlumat verən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə burada dünya elminin prioritet istiqamətlərində araşdırmaların aparıldığını, mühüm nəticələrin əldə edildiyini, nüfuzlu beynəlxalq elm təşkilatları ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu diqqətə çatdırıb.
Son zamanlar Akademiyada elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində kompleks tədbirlərin görüldüyünü deyən alim bu qurumda ilk dəfə olaraq 2015-ci ildən etibarən təşkil olunan magistratura pilləsi haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, əsas məqsəd gəncləri elmi mühitə cəlb etmək, onların elmi təfəkkürünü artırmaqdır.
Akademik A.Əlizadə müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsi istiqamətində uğurla fəaliyyət göstərən AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkından da söz açaraq, qonaqları bu müəssisədə həyata keçirilən pilot layihələrlə yaxından tanış olmağa dəvət edib.
O, həmçinin rusiyalı qonaqlara Akademiyada geologiya, seysmologiya, hidrogeologiya, neft-kimya, kimya texnologiyaları sahələrində əldə olunmuş nailiyyətlər haqqında məlumat verib.
AMEA rəhbəri M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialında Rusiya Dövlət Geoloji Kəşfiyyat Universiteti ilə birgə Geologiya fakültəsinin yaradılması təklifini irəli sürüb.
Sonra çıxış edən professor Vadim Kosyanov təmsil etdiyi qurum haqqında məlumat verərək, bu ali məktəbin 1918-ci ildə fəaliyyətə başladığını bildirib. O, universitetin fəaliyyət istiqamətləri, laboratoriyaları, tədris prosesi və burada aparılan araşdırmalardan bəhs edib. Alim AMEA ilə neft və qaz yataqlarının kəşfiyyatı, geologiya və digər müvafiq sahələrdə birgə tədqiqatların, kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılmasının vacibliyini vurğulayıb.
V.Kosyanov bildirib ki, rəhbərlik etdiyi ali məktəbdə uzun illərdir ki, peşəkar kadr hazırlığı həyata keçirilir, dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan tələbələr burada təhsil alırlar.
Rektor AMEA rəhbərini nümayəndə heyəti ilə birgə Rusiya Dövlət Geoloji Kəşfiyyat Universitetinin Moskvada keçiriləcək 100 illik yubiley yığıncağına dəvət edib. O, 2019-cu ildə elm və təhsil sahəsi üzrə Azərbaycan-Rusiya Sammitinin, eləcə də Xəzəryanı dövlətlərin birgə Sammitinin keçirilməsini təklif edib.
Daha sonra iki qurum arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb. Müqavilədə elm, təhsil və innovasiya sahəsində əlaqələri gücləndirməklə yanaşı, birgə konfrans və simpoziumların təşkili, məqalələrin çap olunması və prioritet elm sahələri üzrə elmi və elmi-texniki problemlərin araşdırılması nəzərdə tutulur.
Akademik A.Əlizadə əməkdaşlığa dair imzalanmış sazişin hər iki ölkənin elmi qurumlarının fəaliyyətinə müsbət təsir göstərəcəyinə əminliyini bildirib.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva da iştirak ediblər.

Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences held a meeting with the rector of the Russian Geological Survey University after Sergo Orjenikidze, Professor Vadim Kosyanov and the pro-rector of this university, Professor Vagif Kerimov.
Having told the guests about the temple of science he directed, the president of ANAS, academician Akif Alizadeh said that, the organization's employees are conducting research in the priority areas of science development, during which important results are achieved. He also added that ANAS is forging links with reputable international scientific organizations.
Noting that, in recent years the Academy has been carrying out complex measures in the field of integration of science and education, the scientist reported that for the first time in the history of ANAS since 2015 admission to the Master's program of the Academy has been held; the main goal of this event is to attract young people to the scientific environment and increase their scientific thinking.
Speaking about the High Technologies Park of ANAS, Academician Akif Alizadeh invited guests to get acquainted with the pilot projects that are being implemented in this institution. He also talked about the achievements of the Academy in the field of geology, seismology, hydrogeology, petrochemistry, chemical technologies.
The head of ANAS put forward a proposal to create, jointly with the Russian State Geological Prospecting University, a Faculty of Geology in the Baku branch of the Moscow State University named after M.V.Lomonosov.
Then, Professor Vadim Kosyanov spoke on the organization he represents. Informing that the university has been functioning since 1918, he talking on the university’s fields of activity, laboratories, the educational process and the research carried out here. The scientist stressed the need to conduct joint research with ANAS in the field of oil and gas exploration, geology, etc., as well as the exchange of personnel and experience.
V.Kosyanov noted that, for many years in the university he headed he has been training professional personnel, students from different countries of the world are studying here. The rector invited the delegation of ANAS, headed by Academician Akif Alizadeh, to take part in the anniversary meeting, which will be held in Moscow on the occasion of the 100th anniversary of the university. He also proposed holding in 2019 a joint summit of the two countries in the field of science and education.
Then, a cooperation agreement was signed between the two organizations. The agreement reflects such issues as the expansion of ties in science, education and innovation, the organization of joint conferences and symposia, the publication of articles, and the conduct of joint research in relevant fields of science.
Academician Akif Alizadeh expressed his confidence that the signed cooperation agreement will have a positive impact on the activities of scientific organizations of both countries.
The meeting was also attended by the Vice-President of ANAS, academician Ibrahim Guliyev and head of the Office of International Relations of the Presidium of ANAS, PhD in Biology Esmira Alirzayeva.