Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov Azərbaycan Universitetində tələbələr üçün mühazirə oxuyub.
Mühazirə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yarandığı dövrdə ölkəmizdə və Cənubi Qafqazda ictimai-siyasi vəziyyət və təhsil sahəsində həyata keçirilən islahatları əhatə edib. Qeyd olunub ki, Cümhuriyyətin qurucuları təhsil sahəsinin tamamən yenilənməsi, xalqın maariflənməsi və milli kadrların hazırlanması məsələlərinə xüsusi əhəmiyyət verib. Azərbaycan dilinin dövlət dili elan edilməsi, məktəblərin milliləşdirilməsi həyata keçirilən ilk və ən mühüm tədbirlərdən olub.
Alim çıxışında 23 aylıq müddətdə təhsil sisteminin idarə olunmasında və məzmununda aparılan islahatlar, dərsliklərin hazırlanması, parlamentin qərarı əsasında 100 nəfər gəncin xaricə oxumaq üçün göndərilməsi, ölkədə ilk ali təhsil müəssisəsi – Bakı Dövlət Universitetinin yaradılması, ibtidai təhsil müəssisələri şəbəkəsinin genişləndirilməsi, Qori Seminariyasının Azərbaycan şöbəsinin Qazaxa köçürülməsi, digər islahat və yeniliklər haqqında məlumat verib, iştirakçılara maraqlı faktlar və statistik rəqəmlər açıqlayıb. Mühazirədə Hacı Zeynalabdin Tağıyevin maarifçilik və xeyriyyəçilik fəaliyyətinə də xüsusi yer ayrılıb.
Daha sonra M.Mərdanov universitetin kollektivini 5 oktyabr – Beynəlxalq Müəllimllər Günü münasibəti ilə təbrik edib, cəmiyyətin tərəqqisində müəllimlərin böyük əməyi və rolu olduğunu vurğulayıb.
Sonda o, həmmüəllifi və layihə rəhbəri olduğu “Azərbaycan Təhsili Xalq Cümhuriyyəti illərində (1918-1920)” , “1920-ci ilədək ali məktəblərdə oxumuş azərbaycanlılar”, “Məktəblinin riyaziyyatdan izahlı lüğəti”, “Azərbaycan təhsil tarixi oçerkləri və ilk ali təhsillilərimiz” kitablarını universitetə hədiyyə edib.

Corresponding member of ANAS Misir Mardanov delivered a lecture for students at Azerbaijan University
Director of the Institute of Mathematics and Mechanics, corresponding member of ANAS Misir Mardanov delivered a lecture devoted to the Azerbaijan Democratic Republic (ADA) at Azerbaijan University.
The lecture covered the socio-political situation and education reforms in our country and South Caucasus at the time of the ADA's establishment.
It was noted that, the founders of the Republic attach great importance to the issues of comprehensive education, public awareness and training of national cadres. The proclamation of the Azerbaijani language as a state language has been the first and most important measure of nationalization of schools.
In his speech, the scientist spoke about the reforms carried out during the 23 months of the ADR board in the administration of the education system, including preparing textbooks, sending 100 young people to study abroad, creating Baku State University, expanding the network of primary education institutions, and also revealed an interesting information about innovations, statistical data. Particular attention was paid to the activities of Haji Zeynalabdin Tagiyev in charity and education.
A special place has been devoted to Haji Zeynalabdin Taghiyev's education and philanthropic activity.
Then, M.Mardanov congratulated the staff of the university on the 5th of October - International Day of Teachers, stressing the great role of teachers in the progress of the society.
In conclusion, scientist donated to the university books by him “Education in ADRs” (1918-1920), “Azerbaijanis studying at universities until 1920” (encyclopedic edition), “Pupil’s Mathematical Explanatory Dictionary”, “Essays on the history of education Azerbaijan and our first higher education”.