Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov Azərbaycan Universitetində tələbələr üçün mühazirə oxuyub.
Mühazirə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yarandığı dövrdə ölkəmizdə və Cənubi Qafqazda ictimai-siyasi vəziyyət və təhsil sahəsində həyata keçirilən islahatları əhatə edib. Qeyd olunub ki, Cümhuriyyətin qurucuları təhsil sahəsinin tamamən yenilənməsi, xalqın maariflənməsi və milli kadrların hazırlanması məsələlərinə xüsusi əhəmiyyət verib. Azərbaycan dilinin dövlət dili elan edilməsi, məktəblərin milliləşdirilməsi həyata keçirilən ilk və ən mühüm tədbirlərdən olub.
Alim çıxışında 23 aylıq müddətdə təhsil sisteminin idarə olunmasında və məzmununda aparılan islahatlar, dərsliklərin hazırlanması, parlamentin qərarı əsasında 100 nəfər gəncin xaricə oxumaq üçün göndərilməsi, ölkədə ilk ali təhsil müəssisəsi – Bakı Dövlət Universitetinin yaradılması, ibtidai təhsil müəssisələri şəbəkəsinin genişləndirilməsi, Qori Seminariyasının Azərbaycan şöbəsinin Qazaxa köçürülməsi, digər islahat və yeniliklər haqqında məlumat verib, iştirakçılara maraqlı faktlar və statistik rəqəmlər açıqlayıb. Mühazirədə Hacı Zeynalabdin Tağıyevin maarifçilik və xeyriyyəçilik fəaliyyətinə də xüsusi yer ayrılıb.
Daha sonra M.Mərdanov universitetin kollektivini 5 oktyabr – Beynəlxalq Müəllimllər Günü münasibəti ilə təbrik edib, cəmiyyətin tərəqqisində müəllimlərin böyük əməyi və rolu olduğunu vurğulayıb.
Sonda o, həmmüəllifi və layihə rəhbəri olduğu “Azərbaycan Təhsili Xalq Cümhuriyyəti illərində (1918-1920)” , “1920-ci ilədək ali məktəblərdə oxumuş azərbaycanlılar”, “Məktəblinin riyaziyyatdan izahlı lüğəti”, “Azərbaycan təhsil tarixi oçerkləri və ilk ali təhsillilərimiz” kitablarını universitetə hədiyyə edib.

Член-корреспондент НАНА Мисир Марданов выступил с лекцией для студентов Азербайджанского университета
Директор Института математики и механики, член-корреспондент НАНА Мисир Марданов выступил с докладом об Азербайджанской Демократической Республике (АДР) в Азербайджанском университете.
В лекции была освещена социально-политическая ситуация и реформы образования в нашей стране и на Южном Кавказе во время создания AДР. Было отмечено, что учредители республики придавали большое значение вопросам всестороннего образования, информирования общественности и подготовки национальных кадров. Провозглашение азербайджанского языка как государственного языка стало первой и самой важной мерой национализации школ.
В своём выступлении учёный рассказал о реформах, проведённых за 23 месяца правления АДР в управлении системы образования, в том числе о подготовке учебников, отправке 100 молодых людей для обучения за рубеж, создании Бакинского государственного университета, расширении сети учреждений начального образования, а также раскрыл интересную информацию о новшествах, статистических данных. Особое внимание было уделено деятельности Хаджи Зейналабдина Тагиева в благотворительности и образование.
М.Марданов поздравил сотрудников университета с 5 октября - Международный днём учителей, подчеркнув их большую роль в прогрессе общества.
В заключении учёный подарил университету книги, написанные при его соавторстве и руководстве «Образование в АДР» (1918-1920), «Азербайджанцы, обучающиеся в университетах до 1920 года» (энциклопедическое издание), «Математический пояснительный словарь школьника», «Очерки истории образования Азербайджана и наше первое высшее образование».