Təbiətşünaslığın tarixinə dair hazırlanmış oçerklərin təqdimatı olub
Oktyabrın 9-da AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Elm Tarixi İnstitutu tərəfindən hazırlanan təbiətşünaslığın tarixinə dair oçerklərin təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Elm Tarixi İnstitutunun fəaliyyətə başladığı qısa dövr ərzində ərsəyə gətirdiyi oçerkləri elmin  inkişafına yönələn töhfə kimi dəyərləndirib. O, ictimaiyyətə təqdim olunan nəşrlərin Azərbaycanda təbiətşünaslığın tarixinə dair ilk mühüm tədqiqat olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra Elm Tarixi İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru, dosent Məryəm Seyidbəyli çıxış edərək oçerklər haqqında geniş məlumat verib. Bildirib ki, AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin “Təbiətşünaslığın tarixinə dair oçerklərin hazırlanması” haqqında 2016-cı il 30 dekabr tarixli sərəncamına əsasən hazırlanan oçerklərin hər biri dörd fəsildən ibarətdir. Nəşrlər arxiv materialları, müvafiq institutların alimlərinin təklif və rəyləri əsasında ərsəyə gəlib.
Qeyd olunub ki, oçerklərdə təbiətşünaslıq elmlərinin təşəkkülünün tarixi mərhələləri, Azərbaycanda bu sahənin müstəqil elm sahəsi kimi formalaşması tarixi, Azərbaycan SSR-də təbiət elmlərinin inkişaf istiqamətləri, eyni zamanda, müstəqillik illərində AMEA-nın elmi-tədqiqat institutları və respublikanın digər ali təhsil müəssisələrində bu sahədə aparılan fundamental və tətbiqi tədqiqatlar və əldə olunmuş mühüm nailiyyətlər əksini tapıb.
Təqdimat mərasimində çıxış edən İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz AxundovaBotanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə ƏlizadəRiyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov və başqaları təqdim edilən oçerklərin əhəmiyyətindən söhbət açıb, nəşrlərin gələcək nəsillər üçün böyük ərməğan olduğunu söyləyiblər.

Presented essays published on the history of natural history
On October 9, the Central Scientific Library of ANAS hosted a presentation on the history of natural history, prepared by the Institute of History.
Academician Isa Habibbeyli, vice-president of ANAS, assessed the essays made during the short period of his activity as a contribution to the development of science. He emphasized that the publications presented to the public were the first important research on the history of nature science in Azerbaijan.
Later, the director of the Director of the Institute of the History of Science, Doctor of History, Professor Maryam Seyidbeyli made a speech about the essays. According to the decree of the President of ANAS, academician Akif Alizade, "Preparation of essays on the history of natural history" dated December 30, 2016, each essay consists of four chapters. The publications are based on archive materials, proposals and opinions of academics from relevant institutions.
It was noted that the essays reflects historical stages of the formation of natural sciences in history, history of formation of this area as an independent science in Azerbaijan, development directions of natural sciences in Azerbaijan SSR, as well as in scientific researches of ANAS and other higher educational institutions of the republic fundamental and applied researches and significant achievements.
Speaking at the presentation, academician-secretary of the Department of Social Sciences, academician Nargiz Akhundova, director of the Institute of Botany, academician Valida Alizadeh, director of the Institute of Mathematics and Mechanics, corresponding member of ANAS Misir Mardanov and others talked about the importance of books presented for future generations.