Şəki Regional Elmi Mərkəzində 18 Oktyabr - Dövlət Müstəqilliyi Günü qeyd olunub
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində (ŞREM) 18 Oktyabr - Dövlət Müstəqilliyi Gününə həsr olunan konfrans keçirilib.
Sonra ŞREM-in direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlünün “Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi xalqımızın milli sərvətidir” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Bildirib ki, dövlət müstəqilliyinin 27-ci ildönümünü qeyd edən Azərbaycan beynəlxalq arenada layiqli yerini tutub və tarixin ağır sınaqlarından çıxan respublikamız hazırda özünəməxsus inkişaf yolu ilə inamla irələyir. Alim əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan mütərəqqi inkişaf strategiyasının bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini tarixi faktlarla izah edib.
Tədbirdə mərkəzin Ekoloji coğrafiya şöbəsinin müdiri Yusif Rəhimov, Landşaftşünaslıq şöbəsinin müdiri, geologiya-minerologiya üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn Mustafabəyli və digərləri çıxış edərək Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsində ümummilli liderin mühüm xidmətləri olduğunu, respublikada idarəçilik institutlarını formalaşdırdığını bildiriblər.

В Шекинском региональном научном центре отметили 18 октября - День независимости
В Шекинском региональном научном центре (ШРНЦ) состоялась конференция, посвященная Дню независимости – 18 октября. Мероприятие началось с озвучивания Государственного гимна Азербайджанской Республики.
Далее был заслушан доклад «Государственная независимость Азербайджана - это национальное достояние» директора ШРНЦ, доктора философии по физико-математическим наукам, доцент Юсиф Шукурлу. Он отметил, что Азербайджан, отмечающий 27-ой юбилей государственной независимости, занимает достойное место на международной арене. Ученый подчеркнул, что стратегия прогрессивного развития, заложенная национальным лидером Гейдаром Алиевым, успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым.
На мероприятии выступили заведующий Отделом экологической географии Юсиф Рагимов, заведующий Отделом ландшафтов, доктор философии по геологии и минералогии Гусейн Мустафабейли и другие.