Oktyabrın 22-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında Seyfəddin Altaylının "Azərbaycan türkcəsi sözlüyü" adlı üç cildlik müqayisəli lüğətinin təqdimatı olub.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığının, dostluğunun dünya üçün nümunə olduğunu bildirib. O, Azərbaycan və Türkiyə ədəbiyyatlarının ortaq köklərindən, müasir ədəbi əlaqələrin inkişafından danışıb. Qeyd edib ki, ictimaiyyətə təqdim olunan yeni nəşr Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin əbədi və sarsılmazlığının daha bir bariz nümunəsi, yazılı salnaməsidir.
“Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığı bu gün hər iki ölkənin dövlət başçıları Rəcəb Tayyib Ərdoğan və İlham Əliyev tərəfindən daha da genişlənməkdədir və özünün zirvəsinə çatıb” – deyən akademik İ.Həbibbəyli bildirib ki, Türkiyə vətəndaşı olan Seyfəddin Altaylı bu işi ilə Azərbaycan elminə çox sanballı töhfə verib.
AMEA-nın vitse-prezidenti müasir dövrdə izahlı lüğətlərə böyük ehtiyac olduğunu söyləyərək, Seyfəddin Altaylının 80 mindən çox sözü əhatə edən bu lüğət üzərində 30 il çalışdığını bildirib. O, yaxın günlərədə Dilçilik İnstitutu tərəfindən çap olunmuş “İzahlı terminlər lüğəti”nin təqdimatının da keçiriləcəyini söyləyib.
Akademik İ.Həbibbəyli tədbir çərçivəsində Türk Dil Qurum ilə AMEA-nın Ədəbiyyat və Dilçilik institutları arasında əməkdaşlıq memorandumunun imzalanacağını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra çıxış edən Türkiyənin Azərbaycandakı səfirliyinin mədəniyyət və tanıtma müşaviri İrfan Çiftçi “Azərbaycan türkcəsi sözlüyü”nün Mahmud Kaşqarinin “Divani-lüğət-it türk” əsərindən sonra ərsəyə gələn ən önəmli 10-15 lüğətdən biri olduğunu deyib.
Tədbirdə çıxış edən Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu, professorlar İsmayıl Məmmədov, Sayalı Sadıqova və digərləri lüğətin nəşrini əlamətdar hadisə kimi dəyərləndirib, belə bir sanballı kitaba görə müəllifə minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Sonda nəşrin müəllifi Seyfəddin Altaylı çıxış edərək kitabın 88 mindən artıq sözün qarşılıqlı müqayisəsi əsasında hazırlandığını qeyd edib. O, xalqımızın dilində olan sözlərin, idiomatik ifadələrin toplanılaraq nəşr olunmasının zəruriliyini diqqətə çatdırıb.

On October 22, in the Electronic Hall of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS was presented three-dimensional dictionary "Azerbaijani-turkic dictionary" by Seyfaddin Altayli.
Vice-President of ANAS, Director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbeyli said that the Azerbaijani-Turkish friendship are an example for the world. He spoke about the common roots of literature in Azerbaijan and Turkey and the development of modern literary relations. He noted that the new publication, which is presented to the public, is a clear example of the eternal and indefinite of the Azerbaijani-Turkish brotherhood.
The scientist said that there is a great need for explanatory dictionaries in modern times and that the presentation of the "Dictionary of Explained terms" by the Institute of Linguistics will be published soon.
Academician I.Habibbeyli noted that within the framework of the event a memorandum of cooperation will be signed between the Turkic Language Institute and the Institute of Literature and Linguistics of ANAS.
Later, Culture and Promotion Advisor to the Turkish Embassy in Azerbaijan, Irphan Chiftchi, said that the "Azerbaijani-turkic dictionary" is among most important 10-15 vocabularies after Mahmoud Kashgari’s “Divani-lugatit-turk”.
Speaking at the event, director of the Institute of Linguistics, academician Mohsun Nagisoylu and others praised the publication of the dictionary as a significant event and expressed their gratitude to the author for such a good book.
Speaking at the event, director of the Institute of Linguistics, academician Mohsun Nagisoylu, professors Ismayil Mammadov, Sayali Sadigova and others expressed their gratitude to the author for such a good book.
At the end, the author of the publication, Seyfaddin Altayli, said that the book was prepared on the basis of a comparison of more than 88 thousand words. He emphasized the necessity of the collection of words and idioms in the language of our people.