Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda rusiyalı akademik Roald Saqdeyevin məruzəsi dinlənilib
Seminarda görkəmli alim, Rusiya Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, ABŞ-ın Merilend Universitetinin, ADA Universitetinin və Milli Aviasiya Akademiyasının professoru Roald Saqdeyev “KAM (Kolmoqorov, Arnold, Moser) teoreminin 50 ili” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Alim elmi fəaliyyətinin formalaşma mərhələlərindən danışıb və müəllimi olmuş L.Landau, V.Ginzburq haqqında xatirələrini bölüşüb, sualları cavablandırıb.
İnstitutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov dünyada tanınan, fizika elminə, xüsusilə kosmik fizika sahəsinə böyük töhfələr vermiş akademik Roald Saqdeyevin elmi yaradıcılığının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Tədbirdə ADA Universitetinin rektoru Hafiz Paşayev, Milli Aviasiya Akademiyasının prorektorları, tanınmış alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.

Академик Роальд Сагдеев выступил с докладом в Институте математики и механики
В Институте математики и механики НАНА состоялся очередной семинар. На мероприятии выступил с докладом «50 лет Теоремы КАМ» - выдающийся ученый, действительный член АН России, профессор Мэрилендского университета США, Университета АДА и Национальной авиационной академии Роальд Сагдеев.
Ученый рассказал об этапах своей научной деятельности, поделился своими воспоминаниями о своих учителях Л. Ландау и В. Гинзбурге.
Директор института, член-корреспондент НАНА Мисир Марданов подчеркнул важность научных трудов академика Роальда Сагдеева, внесшего большой вклад в физику, в частности космическую физику.
На мероприятии участвовали ректор АДА Хафиз Пашаев, проректоры Национальной авиационной академии, известные ученые и специалисты.