Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda rusiyalı akademik Roald Saqdeyevin məruzəsi dinlənilib
Seminarda görkəmli alim, Rusiya Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, ABŞ-ın Merilend Universitetinin, ADA Universitetinin və Milli Aviasiya Akademiyasının professoru Roald Saqdeyev “KAM (Kolmoqorov, Arnold, Moser) teoreminin 50 ili” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Alim elmi fəaliyyətinin formalaşma mərhələlərindən danışıb və müəllimi olmuş L.Landau, V.Ginzburq haqqında xatirələrini bölüşüb, sualları cavablandırıb.
İnstitutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov dünyada tanınan, fizika elminə, xüsusilə kosmik fizika sahəsinə böyük töhfələr vermiş akademik Roald Saqdeyevin elmi yaradıcılığının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Tədbirdə ADA Universitetinin rektoru Hafiz Paşayev, Milli Aviasiya Akademiyasının prorektorları, tanınmış alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.

Russian academician Roald Sagdeev delivered a report at the Institute of Mathematics and Mechanics
A prominent scientist, active member of the Russian Academy of Sciences, Professor of the University of Maryland, Professor of ADA University and Professor of the National Aviation Academy Roald Sagdeev delivered a report on "The 50th anniversary of Kolmogorov–Arnold–Moser (KAM) Theory".
The scientist talked about stages of formation of his scientific activity and shared the memories on his teachers V.Ginzburg, Lev Landau, respondent the questions.
Director of the Institute, corresponding member of ANAS Misir Mardanov underlined the importance of scientific works of academician Roald Sagdeev, who has made a great contribution to the field of world physics, especially to space physics.
Rector of ADA Hafiz Pashayev, pro-rectors of the National Aviation Academy, well-known scientists and specialists attended the event.