Heydər Əliyev Mərkəzində “İnnovasiyalı inkişafda əqli mülkiyyətin qorunması məsələləri” mövzusunda konfrans keçirilib.
Sözügedən konfrans “İnnovasiya həftəsi” çərçivəsində AR Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə AR Əqli Mülkiyyət Agentliyi, AMEA və YUNESKO-nun “İnformasiya hamı üçün” proqramı (İFAP) ilə birgə baş tutub.
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov konfransda çıxış edərək innovativ inkişafla əqli mülkiyyətin vəhdət təşkil etdiyini deyib. K.İmanov Prezident İlham Əliyevin Davos İqtisadi Forumunda çıxışı zamanı söylədiyi “Gələcəyimiz innovasiyalar, texnologiyalar, yaxşı idarəetmə, şəffaflıq və sahibkarlara dövlət dəstəyindədir” fikrinin agentliyin fəaliyyətində əsas götürüldüyünü bildirib.
O, Azərbaycanın əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması göstəriciləri barədə məlumat verərək sözügedən göstəricilər üzrə ölkəmizin MDB-də lider olduğunu diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının direktoru, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Nazim Şükürov isə çıxışında elmi tədqiqatların nəticələrinin kommersiyalaşdırılması mexanizmləri haqqında geniş məlumat verib.
Konfrans öz işini rəqəmsal mühitdə əqli mülkiyyətin və müəllif hüquqlarının qorunması, elmi tədqiqatların nəticələrinin kommersiyalaşdırılması, açıq məlumatlar və onlardan istifadə hüquqları, yeni texnologiyalar üzərində əqli mülkiyyətin təsdiqi məsələləri, yüksək texnologiyalar sahəsində patent alınması, elektron ticarətdə əqli mülkiyyətin qorunması mexanizmləri və problemləri kimi mövzular ətrafında məruzələr və müzakirələrlə davam etdirib.

Conference on intellectual property protection in innovative development in Azerbaijan held
A conference on “Protection issues of intellectual property in innovative development” was held today at Heydar Aliyev Center.
The conference was held within the framework of the Innovation Week organized by the Ministry of Transport, Communications and High Technologies together with the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan, the National Academy of Sciences of Azerbaijan and the UNESCO Information for All Program (IFAP).
Chairman of the Board of the Intellectual Property Agency Kamran Imanov, in turn, stressed that innovative development and intellectual property constitute unity. He also noted that the position set forth by President Ilham Aliyev at the Davos Economic Forum – “Our future lies in government support for innovation, technology, good governance, transparency and entrepreneurs” was taken as the basis for activities in this direction.
Providing detailed information on the indicators of Azerbaijan in the field of protection of intellectual property rights, Kamran Imanov stressed that our country is a leader in the CIS on these indicators.
Director of ANAS High Technologies Park, Ph.D in Economy Nazim Shukurov spoke about the mechanism of commercialization of the results of scientific work.
The conference continued its work with reports and discussions on the protection of intellectual property and copyright in the digital environment, the commercialization of research results, open data and rights to use them, issues of approval of intellectual property on new technologies, obtaining patents in the field of high technologies, intellectual property protection mechanisms and problems in electronic commerce, etc.