Qazaxıstanlı şagirdlər Əlyazmalar İnstitutunda qorunan yazılı abidələrlə tanış olublar
Qazaxıstanın Çimkənd şəhərində yerləşən Avrasiya Texnologiya Universiteti nəzdində fəaliyyət göstərən Beynəlxalq Fəlsəfə Məktəbinin şagirdləri “Dünyanın dahi filosofları” layihəsi çərçivəsində AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda olublar.
İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavinləri, filologiya üzrə elmlər doktorları Aybəniz Əliyeva-Kəngərli və Paşa Kərimov şagirdlərə və onları müşayiət edən müəllimlərə Əlyazmalar İnstitutunda qorunan yazılı abidələr, onların mühafizəsi, bərpası, tədqiqi və nəşrə hazırlanması işi barədə ətraflı məlumat veriblər.
Daha sonra məktəblilər Əlyazmalar İnstitutunun ekspozisiya zalında olublar. İnstitutun elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əzizağa Nəcəfzadə şagirdlərə bu qurumda mühafizə olunan Şərq mütəfəkkirlərinin ən mühüm əsərlərinin əlyazmaları, Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin əməkdaşı Aysel Atakişiyeva isə Əlyazmalar İnstitutunun yerləşdiyi binanın tarixi barədə danışıb.
Sonda qrup rəhbərləri Aruna Koybakova və Qullazat Rustembekova ekspozisiya zalının xatirə kitabına ürək sözlərini yazıblar.

Студенты Международной философской школы Казахстана посетили Институт рукописей
Студенты Международной философской школы при Евразийском технологическом университете, расположенной в казахстанском городе Чимкенд в рамках проекта «Гениальные философы» посетили Институт рукописей НАНА.
Заместители директора института по научной работе, доктора по филологии Айбениз Алиева-Кенгерли и Паша Керимов подробно рассказали ученикам и сопровождающим их учителям о письменных памятниках, хранящихся в Институте рукописей.
Далее ученики посетили экспозиционный зал. Сотрудники института рассказали гостям об истории здания института и рукописях мыслителей Востока, хранящихся здесь.
В заключение руководители группы Аруна Койбакова и Гуллазат Рустамбекова оставили записи в памятной книги экспозиционного зала.