Qazaxıstanlı şagirdlər Əlyazmalar İnstitutunda qorunan yazılı abidələrlə tanış olublar
Qazaxıstanın Çimkənd şəhərində yerləşən Avrasiya Texnologiya Universiteti nəzdində fəaliyyət göstərən Beynəlxalq Fəlsəfə Məktəbinin şagirdləri “Dünyanın dahi filosofları” layihəsi çərçivəsində AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda olublar.
İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavinləri, filologiya üzrə elmlər doktorları Aybəniz Əliyeva-Kəngərli və Paşa Kərimov şagirdlərə və onları müşayiət edən müəllimlərə Əlyazmalar İnstitutunda qorunan yazılı abidələr, onların mühafizəsi, bərpası, tədqiqi və nəşrə hazırlanması işi barədə ətraflı məlumat veriblər.
Daha sonra məktəblilər Əlyazmalar İnstitutunun ekspozisiya zalında olublar. İnstitutun elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əzizağa Nəcəfzadə şagirdlərə bu qurumda mühafizə olunan Şərq mütəfəkkirlərinin ən mühüm əsərlərinin əlyazmaları, Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin əməkdaşı Aysel Atakişiyeva isə Əlyazmalar İnstitutunun yerləşdiyi binanın tarixi barədə danışıb.
Sonda qrup rəhbərləri Aruna Koybakova və Qullazat Rustembekova ekspozisiya zalının xatirə kitabına ürək sözlərini yazıblar.

Students of the Kazakhstan International School of Philosophy visited the Institute of Manuscripts
Students of the Kazakh International School of Philosophy at the Eurasian Technological University in Chimkend under the project "Brilliant philosophers" visited ANAS Institute of Manuscripts.
The deputy directors of the institute for scientific affairs, doctors in philology Aybeniz Aliyeva-Kengerly and Pasha Karimov told the students and their teachers about the written monuments kept at the Institute of Manuscripts.
Next, the students visited the exhibition hall. The staff of the institute told the guests about the history of the building of the institute and the manuscripts of Eastern thinkers stored here.
In conclusion, the leaders of the group Aruna Koybakova and Gullazat Rustambekova left entries in the memorial book of the exhibition hall.