AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutunun 85 illik yubileyi qeyd olunub
Noyabrın 15-də Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun 85 illiyinə həsr olunan yubiley tədbiri keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri, professor Fərəh Əliyeva, Milli Məclisin deputatları, tanınmış elm, ədəbiyyat və mədəniyyət xadimləri, həmçinin xarici ölkələrdən gəlmiş qonaqlar iştirak ediblər.
İştirakçılar əvvəlcə foyedə Ədəbiyyat İnstitutunun alimləri tərəfindən nəşr etdirilən kitablarla tanış olublar.
Yubiley tədbirində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına əsasən, Ədəbiyyat İnstitutunun 85 illik yubileyi münasibətilə fəxri ad və medallarla təltif olunan əməkdaşlara mükafatları təqdim edilib.
Daha sonra Rusiya Elmlər Akademiyasının Maksim Qorki adına Dünya Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru, professor Vadim Polonskiyə və Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru, professor İrma Ratianiyə Ədəbiyyat İnstitutunun fəxri doktoru adı verilib.
Tədbiri AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq Ədəbiyyat İnstitutunun 85 ildə keçdiyi şərəfli yola nəzər salıb, müəssisənin görkəmli alimlərinin Azərbaycan ədəbiyyatşünaslıq elminə verdiyi töhfələrdən danışıb, quruma rəhbərlik etmiş elm xadimlərindən söhbət açıb. Bildirib ki, Ədəbiyyat İnstitutu bu gün AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin aparıcı elmi-tədqiqat müəssisələrindən biridir.
AMEA-nın prezidenti əlavə edib ki, ölkəmizdə ədəbiyyatşünaslıq elminin baş qərargahı funksiyasını yerinə yetirən institut ədəbiyyatın müxtəlif sahələrində elmi potensialın yaradılmasında əhəmiyyətli rol oynayıb. A.Əlizadə zamanın tələbləri və ədəbiyyatın əsas vəzifələri haqqında danışaraq bu istiqamətdə Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşlarının da üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü vurğulayıb, onlara fəaliyyətlərində müvəffəqiyyətlər arzulayıb.
Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan elm adamlarına göstərdiyi diqqət və qayğıdan danışan natiq hazırda bu istiqamətdə işlərin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli rəhbərlik etdiyi qurumun ölkəmizin elm tarixində müstəsna xidmətləri olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, institut 1933-cü ilin mart ayından başlayaraq SSRİ Elmər Akademiyasının Zaqafqaziya filialının Azərbaycan şöbəsinin bazasında Ədəbiyyat sektoru kimi fəaliyyət göstərib. Akademik 1935-ci ildə Ədəbiyyat sektorunun bazasında Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb. Əlavə edib ki, Azərbaycan EA 1945-ci ildə yarandıqda Dil və Ədəbiyyat İnstitutu İctimai Elmlər Bölməsinin tərkibində fəaliyyətini davam etdirib, 1969-cu ildən isə müstəqil Ədəbiyyat İnstitutuna çevrilib.
AMEA-nın vitse-prezidenti bildirib ki, institut ötən 85 il ərzində Azərbaycanda filologiya elminin mərkəzinə çevrilib, milli-mənəvi mədəniyyətin, folklorun, klassik və müasir ədəbiyyatın, xarici ədəbiyyatın öyrənilməsi ilə ardıcıl məşğul olub, onun tədqiqi, nəşri və təbliği sahəsində genişmiqyaslı tarixi işlər görüb.
Akademik qeyd edib ki, ədəbiyyatşünaslıq elmi müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatının və ictimai fikrinin inkişafına xidmət etmək vəzifələrini məsuliyyətlə yerinə yetirir. Azərbaycançılıq ideyasının, milli maraqların ön mövqeyə çəkilməsi, dünyanın əsas elmi mərkəzləri ilə əlaqələrin genişləndirilməsi, açılmamış səhifələrin tədqiqata cəlb olunması Ədəbiyyat İnstitutunun müasir mərhələsinin əsas istiqamətlərini müəyyən edir. Hazırda bütövlükdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında olduğu kimi, Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutu da yeni islahatlar dövrünü yaşayır. Bu elmi-tədqiqat institutunda aparılan yeniləşmə və dəyişikliklər müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatşünaslıq elminin daha dərindən və əsaslı şəkildə, ölkənin milli maraqlarına və dünya elmi-ədəbi mühitində gedən proseslərlə əlaqəli şəkildə öyrənilməsinə geniş şərait yaradır.
Tədbirdə Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar, Xalq yazıçısı Sabir Rüstəmxanlı, Ədəbiyyat İnstitutunun baş elmi işçisi, professor Qəzənfər Paşayev, Rusiya EA Maksim Qorki adına Dünya Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru, professor Vadim Polonski, Tatarıstan EA-nın vitse-prezidenti, akademik Daniya Zaqidullina, Belarus EA Yanka Kupala adına Ədəbiyyatşünaslıq İnstitutunun direktoru, professor İvan Saverçenko, Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru, professor İrma Ratiani, Bolqarıstan EA Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru Yelka Traykova, Özbəkistan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvi Naim Kərimov, Monqolustan EA Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru Bilquudei Qaadamba, Rostov İdarəetmə, Biznes və Hüquq İnstitutunun rektoru, professor İmran Əkbərov, Tatarıstan EA Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, müxbir üzv Kim Minnullin, Qazaxıstan Muxtar Auezov adına Ədəbiyyat və İncəsənət İnstitutunun direktor müavini Almira Kaliyeva, Qırğızıstan EA Çingiz Aytmatov adına Qırğız Dil və Ədəbiyyatı İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, dosent Nurzina İysayeva və digərləri çıxış edərək 85 illik yubiley münasibətilə institut kollektivinə təbriklərini çatdırıb, bu elmi müəssisə ilə əməkdaşlığın perspektivlərindən danışıblar.

Institute of Literature of ANAS celebrates 85th anniversary
On November 15, Central Scientific Library hosted a jubilee event dedicated to the 85th anniversary of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS.
Head of Department of Humanitarian Policy of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, Professor Farah Aliyeva, deputies of Milli Majlis, prominent scientists, literary and cultural figures and guests from foreign countries attended the event.
Participants first acquainted with books published by scientists of the Institute of Literature.
At the jubilee event, according to the order of the President of the Republic of Azerbaijan, awards were given to the employees awarded with honorary titles and medals on the occasion of the 85th anniversary of the Institute of Literature.
Professor Vadim Polonsky, Director of the World Literature Institute named after Maxim Gorky of Russian Academy of Sciences, and Irma Ratiani, director of the Georgian Literature Institute named after Shota Rustaveli, was named honorary doctor of the Institute of Literature.
The event was opened by Academician Akif Alizadeh, President of ANAS, and spoke about the glorious path passed by the Institute of Literature over 85 years, talked about the contribution of the outstanding scientists to Azerbaijan's literary criticism and spoke about the scientists who led the organization. He said that the Institute of Literature is one of the leading scientific-research institutions of the ANAS Department of Humanities.
The institute, which has functioned as the headquarters of literary science in our country, played an important role in the creation of scientific potential in various fields of literature, President of ANAS added. A.Alizadeh spoke about the requirements of time and the main tasks of literature, emphasizing the great responsibility of the employees of the Literature Institute in this direction and wished them success in their activities.
Speaking about the attention and care shown by the great leader Heydar Aliyev to the Azerbaijani scientists, the speaker noted that the work in this direction was successfully continued by President Ilham Aliyev.
Vice-President of the ANAS, director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbeyli said that the organization headed by ANAS has exceptional services in the history of our country. He noted that since March 1933, the Institute functioned as the Literary Sector on the basis of the Azerbaijani branch of the Transcaucasian branch of the USSR Academy of Sciences. He added that while the AS was created in 1945, the Institute of Language and Literature continued its activity within the Social Sciences Department and in 1969 it became an independent Institute of Literature.
The institute has been the center of philology in Azerbaijan for 85 years, consistently studying national-moral culture, folklore, classical and contemporary literature, foreign literature, large-scale historical works in its field of study, publication and propaganda, vice-president of ANAS stated.
Chairman of Azerbaijan Writers Union, People's Writer Anar, People's Writer Sabir Rustamkhanli, Chief Science researcher of Literature Institute, Professor Gazanfar Pashayev, Director of the World Literature Institute named after Maxim Gorky of Russian Academy of Sciences Professor Vadim Polonsky, , director of the Georgian Literature Institute named after Shota Rustaveli - Irma Ratiani, vice-president of Tatarstan AS, academician Daniil Zakidullina, Director of the Institute of Literature named after Yanka Kupala of Belarus AS, Professor Ivan Savhesthenko, Director of Literature Institute of the Bulgarian AS,  Yelka Traykova, active member of the Academy of Sciences of Uzbekistan Naim Karimov, Director of Literature Institute of Mongolia AS, Bilquudei Qaadamba, Rector of the Rostov Institute of Management, Business and Law, Professor Imran Akbarov, director of Tatarstan AS Language and Literature Institute, correspondent member Kim Minnullin, , deputy director of the Institute of Literature and Art of Kazakhstan named after Mukhtar Auezov - Almira Kaliyeva and others congratulated the staff of the institute on the 85th jubilee and spoke about the prospects of cooperation with this scientific institution.
At the end a documentary film about the 85th anniversary of the Institute of Literature was demonstrated.