AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutunun 85 illik yubileyi qeyd olunub
Noyabrın 15-də Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun 85 illiyinə həsr olunan yubiley tədbiri keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri, professor Fərəh Əliyeva, Milli Məclisin deputatları, tanınmış elm, ədəbiyyat və mədəniyyət xadimləri, həmçinin xarici ölkələrdən gəlmiş qonaqlar iştirak ediblər.
İştirakçılar əvvəlcə foyedə Ədəbiyyat İnstitutunun alimləri tərəfindən nəşr etdirilən kitablarla tanış olublar.
Yubiley tədbirində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına əsasən, Ədəbiyyat İnstitutunun 85 illik yubileyi münasibətilə fəxri ad və medallarla təltif olunan əməkdaşlara mükafatları təqdim edilib.
Daha sonra Rusiya Elmlər Akademiyasının Maksim Qorki adına Dünya Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru, professor Vadim Polonskiyə və Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru, professor İrma Ratianiyə Ədəbiyyat İnstitutunun fəxri doktoru adı verilib.
Tədbiri AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq Ədəbiyyat İnstitutunun 85 ildə keçdiyi şərəfli yola nəzər salıb, müəssisənin görkəmli alimlərinin Azərbaycan ədəbiyyatşünaslıq elminə verdiyi töhfələrdən danışıb, quruma rəhbərlik etmiş elm xadimlərindən söhbət açıb. Bildirib ki, Ədəbiyyat İnstitutu bu gün AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin aparıcı elmi-tədqiqat müəssisələrindən biridir.
AMEA-nın prezidenti əlavə edib ki, ölkəmizdə ədəbiyyatşünaslıq elminin baş qərargahı funksiyasını yerinə yetirən institut ədəbiyyatın müxtəlif sahələrində elmi potensialın yaradılmasında əhəmiyyətli rol oynayıb. A.Əlizadə zamanın tələbləri və ədəbiyyatın əsas vəzifələri haqqında danışaraq bu istiqamətdə Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşlarının da üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü vurğulayıb, onlara fəaliyyətlərində müvəffəqiyyətlər arzulayıb.
Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan elm adamlarına göstərdiyi diqqət və qayğıdan danışan natiq hazırda bu istiqamətdə işlərin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli rəhbərlik etdiyi qurumun ölkəmizin elm tarixində müstəsna xidmətləri olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, institut 1933-cü ilin mart ayından başlayaraq SSRİ Elmər Akademiyasının Zaqafqaziya filialının Azərbaycan şöbəsinin bazasında Ədəbiyyat sektoru kimi fəaliyyət göstərib. Akademik 1935-ci ildə Ədəbiyyat sektorunun bazasında Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb. Əlavə edib ki, Azərbaycan EA 1945-ci ildə yarandıqda Dil və Ədəbiyyat İnstitutu İctimai Elmlər Bölməsinin tərkibində fəaliyyətini davam etdirib, 1969-cu ildən isə müstəqil Ədəbiyyat İnstitutuna çevrilib.
AMEA-nın vitse-prezidenti bildirib ki, institut ötən 85 il ərzində Azərbaycanda filologiya elminin mərkəzinə çevrilib, milli-mənəvi mədəniyyətin, folklorun, klassik və müasir ədəbiyyatın, xarici ədəbiyyatın öyrənilməsi ilə ardıcıl məşğul olub, onun tədqiqi, nəşri və təbliği sahəsində genişmiqyaslı tarixi işlər görüb.
Akademik qeyd edib ki, ədəbiyyatşünaslıq elmi müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatının və ictimai fikrinin inkişafına xidmət etmək vəzifələrini məsuliyyətlə yerinə yetirir. Azərbaycançılıq ideyasının, milli maraqların ön mövqeyə çəkilməsi, dünyanın əsas elmi mərkəzləri ilə əlaqələrin genişləndirilməsi, açılmamış səhifələrin tədqiqata cəlb olunması Ədəbiyyat İnstitutunun müasir mərhələsinin əsas istiqamətlərini müəyyən edir. Hazırda bütövlükdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında olduğu kimi, Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutu da yeni islahatlar dövrünü yaşayır. Bu elmi-tədqiqat institutunda aparılan yeniləşmə və dəyişikliklər müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatşünaslıq elminin daha dərindən və əsaslı şəkildə, ölkənin milli maraqlarına və dünya elmi-ədəbi mühitində gedən proseslərlə əlaqəli şəkildə öyrənilməsinə geniş şərait yaradır.
Tədbirdə Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar, Xalq yazıçısı Sabir Rüstəmxanlı, Ədəbiyyat İnstitutunun baş elmi işçisi, professor Qəzənfər Paşayev, Rusiya EA Maksim Qorki adına Dünya Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru, professor Vadim Polonski, Tatarıstan EA-nın vitse-prezidenti, akademik Daniya Zaqidullina, Belarus EA Yanka Kupala adına Ədəbiyyatşünaslıq İnstitutunun direktoru, professor İvan Saverçenko, Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru, professor İrma Ratiani, Bolqarıstan EA Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru Yelka Traykova, Özbəkistan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvi Naim Kərimov, Monqolustan EA Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru Bilquudei Qaadamba, Rostov İdarəetmə, Biznes və Hüquq İnstitutunun rektoru, professor İmran Əkbərov, Tatarıstan EA Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, müxbir üzv Kim Minnullin, Qazaxıstan Muxtar Auezov adına Ədəbiyyat və İncəsənət İnstitutunun direktor müavini Almira Kaliyeva, Qırğızıstan EA Çingiz Aytmatov adına Qırğız Dil və Ədəbiyyatı İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, dosent Nurzina İysayeva və digərləri çıxış edərək 85 illik yubiley münasibətilə institut kollektivinə təbriklərini çatdırıb, bu elmi müəssisə ilə əməkdaşlığın perspektivlərindən danışıblar.

15 ноября в Центральной научной библиотеке состоялось юбилейное мероприятие, посвященное 85-летию Института литературы им. Низами Гянджеви НАНА, в котором приняли участие заведующая отделом по вопросам гуманитарной политики Администрации президента, профессор Фарах Алиева, депутаты Милли Меджлиса, известные деятели науки, литературы и искусства, а также гости из зарубежных стран.
Вначале участники ознакомились в фойе с выставкой книг, опубликованных учеными Института литературы.
Далее состоялась церемония награждения сотрудников института, которым присвоены почетные имена и медали, в связи с 85-летием Института литературы Распоряжением Президента Азербайджанской Республики. Директору Института мировой литературы им. М. Горького РАН, профессору Вадиму Полонскому и директору Института литературы Грузии им. Шота Руставели, профессору Ирме Ратиани были присвоены имена почетных докторов Института литературы НАНА.
Открывший мероприятие президент НАНА, академик Акиф Ализаде рассказал о пути, пройденном Институтом литературы за 85 лет существования, о вкладе сотрудников учреждения в литературоведение Азербайджана. Он сказал, что институт является одним из ведущих научно-исследовательских организаций Отделения гуманитарных наук НАНА.
Говоря о внимании и заботе общенационального лидера Гейдара Алиева о науке, он отметил, что работа в этом направлении успешно продолжается Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.
Президент НАНА добавил, что институт играет важную роль в создании научного потенциала в различных областях литературы и пожелал сотрудникам успехов в их ответственном деле.
Далее выступивший вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли рассказал о руководимом им научном учреждении. Отметил, что Институт создан в 1932 году. В 30-е годы он функционировал как филиал в структуре АН СССР. После создания в 1945 году АН Азербайджанской ССР Институт перешел в структуру данного ведомства. В конце 40-х годов Институт Литературы был объединен с Институтом языкознания. С 1969 года Институт функционирует как самостоятельное учреждение под названием Института Литературы им. Низами НАНА. Вице-президент НАНА подчеркнул, что за 85 лет своего существования институт превратился в центр филологической науки страны.
Академик отметил, что литературоведение выполняет задачи по развитию азербайджанской литературы и общественного мнения в период независимости. Продвижение на первый план идее «азербайджанизма» и национальных идей, расширение международных связей и привлечение к изучению новых направлений определяет современный этап развития Института литературы.
В мероприятии приняли участие председатель Совета писателей, Народный писатель Анар, народный писатель Сабир Рустамханлы, главный научный сотрудник Института литературы, профессор Газанфар Пашаев, директор Института мировой литературы им. М. Горького РАН, профессор Вадим Полонский, директор Института литературы Грузии им. Шота Руставели, профессор Ирма Ратиани, директор Института литературы АН Болгарии Е.Трайкова, действительный член АН Узбекистана Наим Керимов, Директор Института литературы АН Монголии Билгудеи Гаадамба, ректор Ростовского института управления, бизнеса и права, профессор Имран Акперов, член-корреспондент Института языкознания и литературы АН Татарстана Ким Миннуллин, заместитель директора Института литературы и искусства имени Мухтара Ауэзова Казахстана Альмира Калиева и другие.
В заключение был продемонстрирован документальный фильм, посвященный 85-летию Института литературы НАНА.