Noyabrın 15-də AMEA-nın Əsas binasında Geologiya və Geofizika İnstitutunun (GGİ) 80 illik yubileyinə həsr olunan elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdə görkəmli dövlət və elm xadimləri, ictimai və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, xarici ölkələrdən gəlmiş qonaqlar, ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, elmi müəssisə və təşkilatların direktorları, eləcə də KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Fəxri Xiyabanda ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib, məzarı önünə gül dəstələri qoyublar.
Sessiyanı AMEA-nın prezidenti, Geologiya və Geofizika İnstitutunun direktoru, akademik Akif Əlizadə açaraq müəssisənin ötən 80 ildə şərəfli yol keçdiyini, ölkəmizdə geologiya elminin inkişafında mühüm rola malik olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, bu elmi müəssisə uzun illər ərzində geoloji elmlərin inkişafına, respublika ərazisinin geoloji quruluşunun, geodinamik şəraitinin, palçıq vulkanizminin və geoloji proseslərin riyazi modellərinin öyrənilməsi sahəsində fundamental və tətbiqi məsələlərin həllinə, həmçinin Azərbaycanın mineral-xammal bazasının yaradılması və möhkəmləndirilməsinə, ölkəmizin neft strategiyasının həyata keçirilməsinə böyük töhfələr verib.
A.Əlizadə 1945-ci ildə AMEA-nın təşkil olunmasında Azərbaycanın görkəmli geoloq alimləri - Ələşrəf Əlizadə, Mirəli Qaşqay və Şamil Əzizbəyovun yaxından iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Ş.Əzizbəyov, M.Qaşqay, Ə.Əlizadə, M.Əliyev, Q.Əfəndiyev, Ş.Mehdiyev və digər istedadlı alimlərin gərgin əməyi nəticəsində Azərbaycanda geologiya elmi inkişaf etdirilib. O, institutun qurulmasında və inkişafında məşhur rus alimləri - İ.Qubkin, D.Qolubyatnikov, V.Boqaçyov, N.Vasseviç, V.Veber, A.Vinaqradov, elmi işçilərin hazırlanmasında gürcü həmkarları - L.Davitaşvili, Q.Dzosenidze, İ.Kaçarova və digərlərinin müstəsna xidmətləri olduğunu vurğulayıb.
Alim 1950-ci illərdə akademik Musa Əliyevin müəllifliyi və redaktorluğu ilə 7 cildlik "Azərbaycan geologiyası" toplusunun nəşr olunduğunu və sözügedən vəsaitin gənc geoloqların yetişməsində əvəzsiz rol oynadığını söyləyib.
AMEA-nın prezidenti ümummilli lider Heydər Əliyevin respublikada hakimiyyətə gəlişindən sonra ölkəmizdə elmin inkişafına diqqət və qayğının artdığını, 1994-cü ildə "Əsrin müqaviləsi"nin imzalanması ilə Azərbaycan geoloqlarının Qərb alimlərilə birgə tədqiqatlar aparmağa başladığını, nəticədə müasir texnologiyaları mənimsədiyini deyib.
Bu siyasətin hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini deyən akademik bildirib ki, ölkə başçısının müvafiq Sərəncamına əsasən, elmi müəssisənin 80 illik yubileyi münasibətilə bir qrup əməkdaşa fəxri adlar, orden və medallar verilib.
A.Əlizadə institut əməkdaşlarının gələcəkdə də elmi tədqiqatlarda yeni geofiziki üsullar və müasir texnologiyalar tətbiq edərək yeni neft-qaz yataqlarının və faydalı qazıntıların axtarışı, kosmik texnologiyalar bazasında geoloji təhlükəli proseslərin öyrənilməsi ilə Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafına töhfə verəcəklərinə əminliyini vurğulayıb, yubiley münasibətilə institutun kollektivini təbrik edib və onlara işlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra Geologiya və Geofizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Dadaş Hüseynov "Elm zirvələrinə aparan 80 illik yol" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim GGİ-nin formalaşmasının 1923-cü ildə Azərbaycanın Öyrənilməsi və Tədqiqi Cəmiyyətinin yaradılması ilə başlandığını bildirib: "1932-ci ildə bu cəmiyyətin bazasına əsaslanaraq Azərbaycanın təbii sərvətlərinin öyrənilməsi məqsədi ilə SSRİ Elmlər Akademiyasının Zaqafqaziya filialının Azərbaycan bölməsi (AzFAN) yaradılıb. 1935-ci ildə AzFAN-ın bazasında geologiya da daxil olmaqla, bir sıra elmi istiqamətləri əhatə edən sektorlardan ibarət SSRİ EA-nın Azərbaycan filialı təsis edilib. 1938-ci ildə Geologiya sektoru bazasında müstəqil elmi-tədqiqat idarəsi Geologiya İnstitutu yaradılıb. 2014-cü ildə isə institutun adı dəyişdirilərək Geologiya və Geofizika İnstitutu adlandırılıb".
Onun sözlərinə görə, hazırda Geologiya və Geofizika İnstitutu bir çox fundamental və tətbiqi xarakterli tədqiqatları həyata keçirən elmi mərkəzdir. D.Hüseynov GGİ-də neft geologiyası, palçıq vulkanizmi, paleontologiya və stratiqrafiya, litologiya, geofizika, geotektonika və geodinamika, neft və qaz yataqlarının işlənilməsi sahəsində elmi məktəblərin yarandığını diqqətə çatdırıb. O, elmi nailiyyətlərin və təcrübənin nəsildən-nəslə ötürülməsi nəticəsində geologiya və geofizika, neft yataqlarının istismarı və işlənilməsi sahəsində yaranmış fundamental və tətbiqi araşdırmalar aparan məktəblərin qorunub saxlanıldığını bildirib.
Məruzəçi GGİ alimlərinin əldə etdikləri nailiyyətlərin həm SSRİ, həm də müstəqil Azərbaycan Respublikasının Dövlət mükafatlarına layiq görüldüyünü deyib. Bundan əlavə, müəssisədə çalışan 18 alimin AR Əməkdar elm xadimi adı ilə təltif edildiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin birinci vitse-prezidenti, akademik Xoşbəxt Yusifzadə, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru, akademik Abel Məhərrəmov, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin rektoru, professor Mustafa Babanlı, Bakı Dövlət Universitetinin Faydalı qazıntılar kafedrasının müdiri, akademik Vasif Babazadə, geologiya-minerologiya üzrə elmlər doktoru, professor Hikmət Mahmudov, Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Vladimir Yemelyanov, Rusiya Elmlər Akademiyasının Geologiya İnstitutunun direktor müavini, geologiya-minerologiya üzrə elmlər doktoru Vasiliy Lavruşin və digərləri çıxış edərək institutun yaranma tarixindən, fəaliyyət istiqamətlərindən, həyata keçirilən layihə və tədqiqatlardan, əldə etdiyi uğurlu nəticələrdən danışıb, qurumun geologiya elminə böyük töhfələr verdiyini bildiriblər.
Daha sonra Geologiya və Geofizika İnstitutunun 80 illik yubileyinə həsr olunan film nümayiş etdirilib.
Qeyd edək ki, elmi sessiya öz işini noyabrın 16-da Geologiya və Geofizika İnstitutunda elmi məruzələrin dinlənilməsi ilə başa vuracaq.

Azerbaijan National Academy of Sciences held a scientific session dedicated the 80th anniversary of the Institute of Geology and Geophysics on November 15.
Firstly, the participants of the event visited the Alley of Honor, laid a wreath and flowers at the grave of the national leader Heydar Aliyev.
The session, organized at ANAS main building, was attended by prominent statesmen and scientists, representatives of public and international organizations, guests from foreign countries, heads of various state organizations and universities, full members and corresponding members of ANAS, directors of institutions and institutions, mass media representatives.
Opening the event with opening remarks, President of ANAS, Director of the Institute of Geology and Geophysics, academician Akif Alizadeh noted that, over the past 80 years the Institute has passed a glorious development path and played an important role in the development of geology in the country. Academician stressed that, the scientific institution has made a great contribution to the development of geological sciences, solving fundamental and applied problems in studying the geological structure and geodynamic state of the republic’s territory, mud volcanism and developing mathematical models of geological processes, as well as creating and strengthening the mineral resource base of Azerbaijan and implementation of the oil strategy.
He said that, the scientific achievements of the scientists of the Institute have always been praised by the state. Recalling the Order of President Ilham Aliyev on awarding a group of employees of the Institute on the occasion of the 80th anniversary of honorary titles, orders and medals, academician Akif Alizadeh stressed that, this document is another evidence of the attention and care that the state provides science.
Expressing the confidence that, applying new geophysical methods and modern technologies during scientific research, the staff of institute will also make in the future a notable contribution to social and economic development of Azerbaijan, being engaged in search of new oil and gas fields and deposits of minerals and studying dangerous geological processes, relying on space technologies, the academician Akif Alizadeh congratulated staff of institute on anniversary and wished employees success in their further activity.
Then, Deputy Director of the Institute of Geology and Geophysics on scientific affairs, corresponding member of ANAS Dadash Huseynov delivered a report on the “80th path leading to the heights of science”. The scientist said that, the history of the creation of the Institute of Geology and Geophysics dates back to the creation of the Society for Research and Study of Azerbaijan in 1923: “Based on the basis of this society, in 1932, the Azerbaijan branch of the Transcaucasian Branch of the Academy of Sciences of the USSR was created to study the natural resources of Azerbaijan. In 1935, the Azerbaijan branch of the Academy of Sciences of the USSR was established on the basis of the department, including sectors covering a number of scientific fields, including geology. In 1938, on the initiative of prominent Russian scientists (Sh.A. Azizbekov, M.A.Kashkai, A.Yagubov) and by the support of the Presidium of the USSR Academy of Sciences, an independent research institution, the Institute of Geology was established. In 2014, the institute was renamed as the Institute of Geology and Geophysics".
Speaking about sciences schools in the field of geology, Dadash Huseynov noted that, paleontologo-stratigrafichesky researches which were conducted in our country since 1927 gained the rapid development in 1950 and under the leadership of the academician M.M.Aliyev at institute the Department of paleontology and stratigraphy was created. Subsequently as a part of this department Mezozoy, Kaynozoy, Paleozoy, Mikrofauna and Biogeokhimiya laboratories were organized. It also added that the school of sciences of the paleontologists and stratigraf studying deposits of the mesozoic period which founder is M.M. Aliyev gained fame in the USSR as "The Baku school" on a stratigraphy of the Jurassic and cretaceous systems.
Scientist reported that one more large school of sciences created at Institute of geology and geophysics is the school on geophysics. Important results in the field of seismology and geodynamics, gravitation measurements, radiometry, a magnetometry, a geothermics and studying of physical properties of breeds were received.
Now the Institute of geology and geophysics is large international scientific center in which researches of fundamental and applied character are conducted. Here schools of sciences in the sphere of oil geology, mud volcanism and paleontology and a stratigraphy, lithology, geophysics, geotectonics and geodynamics, development of oil and gas fields were created. Thanks to transfer of scientific achievements and experience from generation to generation the schools conducting basic and applied researches in the field of geology and geophysics, development and operation of oil fields were kept.
The event was addressed by the First Vice-President of the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan, academician Yusifzadeh Khoshbakht, Rector of Baku State University, academician Abel Maharramov, Rector of Azerbaijan State University of Oil and Industry, Professor Mustafa Babanli, First Deputy Chief Scientific Secretary of NAS of Ukraine, Corresponding Member of NAS Ukraine Vladimir Emelyanov, Vice-President of ANAS, academician Dilgam Tagiyev, Deputy Director of the Geological Institute of the Russian Academy of Sciences, Doctor of Geological and Mineralogical Sciences Vasily Lavrushin, head of the Department of Minerals of Baku State University, academician Vasif Babazadeh, Doctor of Geological and Mineralogical Sciences, Professor Hikmet Makhmudov, who spoke about the history of the institute, its areas of activity, projects and research implemented by the institute, successful results, and also noted that the scientific institution made a great contribution to the development of geology. The speakers congratulated the staff of the institute on the 80th anniversary and wished the staff success in their future research.
In conclusion, a documentary film dedicated to the 80th anniversary of the Institute of Geology and Geophysics of ANAS was demonstradet.
The scientific session will continue its work on November 16 at the Institute of Geology and Geophysics by listening the scientific reports.